Indendørsfordeling 2026-28

Fra den 2. januar til den 1. februar 2026 kan der ansøges om tider i indendørsfaciliteter i perioden august 2026 til juni 2028.

Ansøgningsfrist 1. februar 2026

Ansøgning

Tiderne ansøges i Foreningsportalen.
Kontroller jeres ansøgninger, når I er færdige med at ansøge: Log ind, og klik på Facilitetsansøgninger.

Faciliteter og aktiviteter

Der er faciliteter til mange forskellige slags aktiviteter – herunder idrætsaktiviteter og kreative aktiviteter.

Sæson

  • Kulturhuse, idrætsanlæg, svømmehaller mv.: skoleåret (vejl.)
  • Skoler: september-maj (vejl.)

I kan ansøge om både sæsontider og enkeltstående tider.

Lukkedage og aflysninger

Skolefaciliteter er lukkede i skoleferier og på helligdage. Nogle idrætsanlæg og svømmehaller kan være åbne i skoleferier og enkelte på helligdage.
Yderligere datoer kan blive aflyst - fx hvis en skolefacilitet skal benyttes til skolebrug (jf. Folkeoplysningsbekendtgørelsen, § 10, stk. 3), eller hvis en facilitet skal renoveres.

Fordeling

Alle ansøgninger, der er blevet oprettet i Foreningsportalen senest 1. februar 2026, vil blive behandlet på lige fod. Tiderne fordeles efter Retningslinjer for støtte til folkeoplysning i København, kapitel 5. I kan finde en skematisk oversigt over kriterierne for fordeling af tider nederst på denne side.

Svar

I kan forvente at få svar på jeres ansøgninger i løbet af maj 2026.
Derefter bliver der mulighed for at gøre indsigelse, hvis man mener at forvaltningen har begået fejl i fordelingen. Alle indsigelser forventes behandlet i starten af juni 2026, og først dér er fordelingen endelig. 

Resttider

Når fordelingen er afsluttet, åbnes der for ansøgning af resttider – dvs. tider, der efter fordelingsrunden stadig er ledige. Foreninger, aftenskoler og forbund orienteres om, præcist hvornår der åbnes for ansøgning, når dette er fastlagt.

Krav til ansøgninger

Fold alle ud

Ansøg i Foreningsportalen

Alle ansøgninger skal udfyldes i Foreningsportalen 

Læs mere om Foreningsportalen på hjemmesiden

Indberetning af aktuelle medlemstal

I forbindelse med indendørsfordelingen for 2026-28 skal folkeoplysende foreninger indberette antal aktive kontingentbetalende medlemmer. (Aftenskoler og forbund skal ikke indberette medlemstal). Medlemstal skal indberettes i Foreningsportalen på forsiden under "Krav til foreningen" -> 2026 (medlemsopgørelse).

Vi kan desværre ikke bruge tidligere indberetninger af medlemstal.

For at komme i betragtning til en facilitetstid skal man indberette tallene senest den 1. februar 2026.

Husk korrekt start- og slutdato

Foreningsportalen udfylder automatisk start- og slutdato for ansøgningen, så de matcher hele indendørsperioden (1. august - 30. juni). Er jeres sæson kortere, skal I rette start/slutdato.

Hvis I ansøger om flere tider end I har brug for

Ansøger I om flere tider, end I har brug for, skal I give os besked om, hvor mange tider I har brug for.

Hvis I kan bruge flere faciliteter eller tidsrum, kan I fx godt ansøge om dem alle. Men så er der vigtigt, at I giver os besked om jeres reelle behov. Ellers kan vi komme til at tildele jer flere tider, end I har brug for, og give andre foreninger unødvendige afslag.

I kan give besked ved at knytte en kommentar til jeres ansøgning i Foreningsportalen: På resultat-siden klikker i på flaget ud for den tid, som I vil ansøge om, og skriver derefter jeres besked.

Ansøg ikke om tider 'Hver dag' eller flere dage samtidig

Når man ansøger om tider i Foreningsportalen, kan man vælge muligheden 'Hver dag'. Denne mulighed må ikke bruges. Er I allerede kommet til at ansøge om tider 'Hver dag', så skal de slettes/aflyses og erstattes med ansøgninger om tider 'Hver ugedag'.

Det samme gør sig gældende for ansøgninger på mere end én ugedag ad gangen.

Der skal ansøges på hold

Hvis I har flere hold med samme aktivitet og deltagersammensætning, så kan I i Foreningsportalen nøjes med at oprette ét hold, der dækker dem alle.

Har man fx flere svømmehold, hvor man forventer, at der pr. gang kommer 14 deltagere på 0-18 år, så kan man i Foreningsportalen nøjes med at oprette ét hold til dem. Dette hold kan man så bruge til at ansøge om tider til alle svømmeholdene for børn. Der er ingen begrænsning for hvor mange ansøgninger, der kan oprettes pr. hold.

Her er nogle eksempler på, hvordan hold i Foreningsportalen kan se ud:

Holdets navn: Svømning for børn
Aktivitetsgruppe: Svømning
Deltagere 0-18 år: 14
Deltagere 19-24 år: 0
Deltagere 25 år eller derover: 0

Holdets navn: Gymnastik for unge
Aktivitetsgruppe: Gymnastik
Deltagere 0-18 år: 4
Deltagere 19-24 år: 6
Deltagere 25 år eller derover: 2

Holdets navn: Fodbold for voksne
Aktivitetsgruppe: Fodbold
Deltagere 0-18 år: 0
Deltagere 19-24 år: 0
Deltagere 25 år eller derover: 12

Workshops

Vi afholder workshops, hvor det er muligt at stille spørgsmål og få konkret og praktisk hjælp til ansøgning

  • torsdag d. 8. januar kl. 17-19 - online
  • onsdag d. 14. januar kl. 17-19 - i Hans Nansens Gård
  • tirsdag d. 20. januar kl. 17-19 - i Hans Nansens Gård
  • mandag d. 24. januar kl. 17-19 - online