Mødedato: 18.06.2025, kl. 18:00
Mødested: Ingerslevsgade 44

Beslutning om afsættelse af midler til socialt vælgermøde

Se alle bilag
Vesterbro Lokaludvalg skal godkende afsættelse af midler til et socialt vælgermøde i forbindelse med kommunalvalget. Midlerne tages fra SoBes reserverede midler for 2025.

Indstilling

Forpersonen foreslår, 

  1. at Vesterbro Lokaludvalg afsætter i alt 12.500 kr. fra SoBes reserverede midler til eget projekt Socialt vælgermøde. 

Problemstilling

Den 18. november 2025 er der kommunalvalg, og det er en oplagt mulighed til at sætte fokus på socialpolitik blandt de politiske kandidater.

Social- og Beskæftigelsesudvalget (SoBe) vil i samarbejde med foreningen FishTank afholde et arrangement, der sætter fokus på sociale indsatser på Vesterbro, og som slutter af med et vælgermøde om sociale problemstillinger.

Arrangementet skal foregå i FishTank:

- Om eftermiddagen inviteres der ind i FishTanks gård hvor forskellige sociale aktører laver aktiviteter. FishTanks aktører med frijobbere kan fx stå for cykelshine i Medvind, et lækkert måltid i Mad Med Mere, rundvisning af værter i Gadens Stemmer. 

- Kl. 18 rykkes arrangementet op i salen til en anderledes form for vælgermøde. Udgangspunktet er at skabe en samtale fremfor en politikerdebat, og at samtalen skal tage udgangspunkt i udsattes testimonials og perspektiver. Samtalen afsluttes med, at de politiske kandidater hver især fortæller, hvad de har fået øje på, og hvad de tager med sig. 

Formålet er at skabe en anderledes politisk debat om det sociale København, som vi gerne vil have. Der skal skabes en fælles samtale mellem udsatte borgere og politikere. Samtidig stimuleres den demokratiske samtale ved, at vesterbroerne bliver klogere på de politiske kandidaters perspektiver. 

Arrangementet afholdes en hverdag ultimo september/primo oktober fra kl. 15.30-20.00. Sociale aktører på Vesterbro inviteres til at være med i arrangementet. 

Selve vælgermødet skal faciliteres, så der sikres en god samtale mellem udsatte og politikere. I samarbejde med sociale aktører castes udsatte borgere til at fortælle deres perspektiver/testimonials, og der kan gives frijobberløn for at deltage i vælgermødet. 

Foreningen FishTank vil søge puljen Sharing Copenhagen om midler til den del af arrangementet, der foregår i gården. 

Løsning

Vesterbro Lokaludvalg drøfter projektet og beslutter om de vil afsætte 12.500 kr. til projektet. 

Økonomi

Budget for Socialt vælgermøde  Beløb
Leje af salen i FishTank 2.500
Forplejning  1.500
Pulje til frijobberløn 1.500
 PR 5.000
Andet 2.000
I alt 12.500

Videre proces

SoBe og foreningen FishTank arbejder videre med projektet. 

Til top