Orientering - Høring om annullering af skoleprojekt i Valby
Børne- og Ungdomsforvaltningen vurderer på basis af befolkningsprognoserne, at der ikke længere er behov for et skolebyggeri ved Torveporten. Forvaltningen giver en orientering om vurderingen og det videre forløb som optakt til Valby Lokaludvalgs egen behandling af sagen i næste punkt.
Indstilling
Sekretariatet indstiller,
1. at Valby Lokaludvalg tager orienteringen til efterretning.
Problemstilling
Valby Lokaludvalg modtog 27. maj 2025 besked om, at Børne- og Ungdomsforvaltningen dagen før havde orienteret skolebestyrelsen for den nuværende Harrestrup Å Skole (om lidt Kirsebærhaven Skole og Lykkebo Skole) og Børne- og Ungdomsudvalget om, at forvaltningen ikke kan fremlægge et need to budgetnotat til at bygge overbygningsskolen på Torveporten til Budget 2026, da der ikke længere er behov for at bygge ekstra skolekapacitet i Valby.
Baggrund om skolestruktur
Skolen på Torveporten blev besluttet i Budget 2021, hvor der blev afsat midler til planlægning af skolen. Her blev det samtidigt besluttet, at skolen skulle være en overbygningsskole for Kirsebærhaven Skole og Lykkebo Skole, som skulle ombygges til basisskoler. Skolestrukturen blev planlagt til at være én samlet skole med tre afdelinger. Det blev senere omgjort i 2024, hvor BR besluttede at ophæve afdelingsstrukturen. Den kommende skole på Torveporten er stadig i planlægning, og byggeprojektet er ikke gået i udførsel endnu. Det skal det efter planen gøre i efteråret 2025, når der er givet anlægsbevilling som en del af Budget 2026. Derfor er der behov for at træffe beslutning om byggeriet nu, inden der afsættes anlægsmidler til projektet.
Løsning
Børne- og Ungdomsforvaltningen orienterer på mødet om forløbet og de befolkningsprognoser, der ligger til grund for den ændrede behovsvurdering som optakt til Valby Lokaludvalgs egen behandling af sagen i næste punkt.
Ændring af skolestruktur og stop af anlægsprojekter på Torveporten, Lykkebo Skole og Kirsebærhavens Skole | Københavns Kommune