Mødedato: 01.06.2026, kl. 15:00
Mødested: Rådhuset, 1. sal, værelse 51

Udmøntning af skolevejspulje

Se alle bilag

Der skal tages stilling til projektforslag samt frigivelse af anlægsmidler for etablering af sikre skoleveje ved seks skoler. Denne indstilling er den første af to dele af udmøntningen af midler til skolevejstiltag fra Budget 2026, der er identificeret af Klima- Miljø- og Teknikforvaltningen på baggrund af dialog med skoler, skolebestyrelser, lokaludvalg mv., der bakker op om tiltagene. Formålet er at øge trafiksikkerhed og tryghed for skolebørn gennem bl.a. nye og ombyggede krydsningspunkter, helleanlæg, hastighedsdæmpning, tydeligere skiltning og bedre belysning.  

Indstilling

Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen indstiller, at Klima-, Miljø- og Teknikudvalget godkender,

  1. at projektforslag, der skal øge trafiksikkerheden og trygheden for skolebørn ved seks skoler, danner grundlag for færdigprojektering og anlæg, jf. bilag 4

    Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen indstiller, at Klima-, Miljø- og Teknikudvalget over for Økonomiudvalget og Borgerrepræsentationen anbefaler,

  2. at der omdisponeres 10,0 mio. kr. fra projektet ”Sikre skoleveje B26 større tiltag” til projektet ”Midlertidige og mindre anlægsprojekter 2026-2028” på Klima-, Miljø- og Teknikudvalgets bevilling Ordinær anlæg, jf. økonomiafsnittet
  3. at der frigives en anlægsbevilling på 10,0 mio. kr. på projektet ”Midlertidige og mindre anlægsprojekter 2026-2028” til at øge trygheden og trafiksikkerheden på skoleveveje ved seks skoler på Klima-, Miljø- og Teknikudvalgets bevilling Ordinær Anlæg, jf. økonomiafsnittet.

Problemstilling

I Budget 2026 (BR 2. oktober 2025) (A, B, C, F, I, V, Ø, Å, Finn Rudaizky, Helle Jønch og Troels Chr. Jakobsen) blev der afsat 28,0 mio. kr. til udførsel af skolevejstiltag i 2027-2028. Denne indstilling udmønter 10 mio. kr. fra denne bevilling.

Løsning

Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen foreslår, at midler fra skolevejspuljen frigives til seks skolevejsinitiativer. Initiativerne er alle identificeret gennem dialog med skolerne og prioriteret efter hvor, forvaltningen vurderer, at behovet er størst og samtidig indenfor den afsatte økonomiske ramme.. Projekterne i denne pulje vil blive udført under det nye program for midlertidige og mindre anlægsprojekter (Midlertidige og mindre anlægsprojekter 2026-2028) (KTU 2. februar 2026 samt KTU 18. maj 2026). Programmet indebærer, at projektering, udførelse og evaluering af projekterne koordineres internt i forvaltningen frem for af en ekstern rådgiver, jf. bilag 6. Nedenfor beskrives tiltagene ved de seks skoler, der alle bakker op om tiltagene:

Ørestad skole (Amager Vest) Bilag 3A og 4A

Fodgængerfeltet ved skolen opleves utrygt for fodgængere, da biler og cyklister ikke er opmærksomme på krydsningspunktet. I dag er der 12 meter fra kantsten til kantsten, hvor fodgængere skal krydse to vognbaner samt to cykelstier (Supercykelsti). Det skaber utrygge forhold for fodgængere, der skal krydse vejen til og fra Ørestad Skole.

Projektet indeholder en ombygning af Torontoanlægget (fodgængerfelt inkl. skilt med blinkende lys m.m.) ved Byparken på Ørestads Boulevard. Derudover udvides krydsningsarealet, så der kan etableres krydsningsheller mellem såvel kørebaner som kørebaner og cykelsti. Der vil således højest blive 3,25 meter at krydse mellem trygge krydsningsheller. Der etableres samtidig bedre belysning på fortovet ved Byparken i tilslutning til krydsningspunktet.

Der vil være et minimalt øget driftsbehov, som vil blive dækket indenfor rammen.

Tove Ditlevsens skole (Vesterbro) Bilag 3B og 4B

Arealet foran Tove Ditlevsens Skole på Enghave Plads fremstår i dag uklart i forhold til, hvem der har vigepligt for hvem. Arealet fremstår som et stort fortovsareal, men fungerer samtidig som en cykelrute for mange pendlercyklister. I forbindelse med frikvarterer m.m. er eleverne ikke opmærksomme på, at de krydser en pendlercykelsti.

Med initiativet fjernes fortovsbelægningen på færdselsarealet for cyklister og biler foran Tove Ditlevsens Skole. Der sættes kantsten og lægges asfalt for at tydeliggøre for skolebørnene, at de færdes på et færdselsareal. Samtidig tydeliggøres det med skiltning og afmærkning i asfalten, at man færdes i et område, hvor der kan være krydsende børn. Færdselsarealet indsnævres, hvilket giver mulighed for at afsætte et areal til afsætning af børn fra ladcykler m.v. Området er en del af en ny tryghedszone med indkørselsforbud for motorkøretøjer mellem kl. 7.30 og 8.30.

Der vil være et minimalt ændrede driftsbehov, som vil blive dækket indenfor rammen.

Damhusengens skole (Vanløse) Bilag 3C og 4C

En del elever til Damhusengens Skole har behov for at krydse Ålekistevej ved Veras alle.  Eleverne oplever, at det er svært at krydse Ålekistevej, og føler det utrygt at stå ubeskyttet på midten af vejen, uden at være beskyttet på en helle.

Der etableres et krydsningspunkt med en midterhelle og to sideheller, så krydsningsmuligheden bliver mere tydelig og øger trygheden på stedet.

Anlægsprojektet medfører minimale ekstra driftsomkostninger, som håndteres indenfor rammen.

International School of Hellerup (Bispebjerg) Bilag 3D og 4DH

En stor del af eleverne til International School of Hellerup ankommer til skole med bussen, der stopper på Ryparken Station, hvorefter de skal krydse over til skolen. Et sted hvor der samtidig er mange forældre, der afleverer børn i bil. De kommende år, vil der ligeledes pågå et større HOFOR-arbejde ved skolen, der vil medføre at forholdene på Ryparken bliver yderligere belastet.

Med initiativet etableres to sideheller, der gør krydsningen mere intuitiv for eleverne, samt gør krydsningspunktet tydeligere for bilister, hvorved trygheden og sikkerheden for eleverne øges.

Anlægsprojektet medfører minimale ekstra driftsomkostninger, som håndteres indenfor rammen.

Vigerslev Alle skole (Valby) Bilag 3E og 4E

Krydsningen af Lyshøjgårdsvej opleves utryg for skoleelever til Vigerslev Alle Skole. Da der i dag alene er et torontoanlæg, kan cyklister ikke lovligt krydse Lyshøjgårdsvej uden at trække cyklen.

Med initiativet ombygges krydsningspunktet, så det deles op for henholdsvis fodgængere og cyklister.

Anlægsprojektet medfører minimale ekstra driftsomkostninger, som håndteres indenfor rammen.

Utterslev Skole (Bispebjerg) Bilag 3F og 4F

Foran skolen på Skoleholdervej, er der i dag et stort brostensbelagt areal. Der står i dag skolepatruljer på stedet, men området er indrettet, så det fremstår uklart, hvem der har vigepligt, og lever ikke op til kravene til placering af skolepatrulje.

Arealet ændres, så der etableres to sideheller, og et kørespor, så biltrafikken lettere kan overskues af eleverne, og krydsningen af vejen bliver kortere.

Anlægsprojektet medfører minimale ekstra driftsomkostninger, som håndteres indenfor rammen.

Parkering

Skolevejsprojekterne medfører ikke nedlæggelse af parkeringspladser. Ved projektet ved Damhusengens Skole flyttes en parkeringsplads 600 meter.

Træer

Ved Krydsningspunktet på Ørestads Boulevard fældes 3 gadetræer, for at skabe plads til krydsningspunktet. Der bliver ikke fældet træer ved de øvrige skolevejsprojekter. Der vil blive plantet erstatningstræer i området.

Politisk handlerum

Det kan besluttes at,

  • fravælge et eller flere af skolevejsprojekterne i indstillingen. Økonomien vil blive justeret på baggrund heraf og evt. overskud føres tilbage til skolevejsbevillingen og vil dermed gå til andre skolevejsprojekter.
  • pege på andre skoler med skolevejsudfordringer, der bør prioriteres i forbindelse med den kommende og sidste udmøntning af denne skolevejspulje. Forvaltningen vil herefter gå i dialog med de pågældende skoler om problemstillingen og mulige løsninger, og indarbejde resultatet heraf i kommende sag til udvalget.

Såfremt indstillingen ikke vedtages, udføres skolevejsprojekterne i indstillingen ikke.

Økonomi

I Budget 2026 blev der afsat 28,0 mio. kr. (2026 p/l) til mindre tiltag vedr. sikre skoleveje. 0,6 mio. kr. (2026 p/l) blev stjernemarkeret og dermed frigivet ved budgetvedtagelsen. Projekterne skal udføres af ’Program for midlertidige og mindre anlægsprojekter’ (KTU 2. februar 2026 samt 18. maj 2026). Med denne indstilling skal der derfor omdisponeres 10,0 mio. kr. fra projektet ”Sikre skoleveje B26 større tiltag” til projektet ”Midlertidige og mindre anlægsprojekter 2026-2028”. Der skal desuden frigives 10,0 mio. kr. (2026 p/l) til tiltag ved de seks skoler.

De bevillingsmæssige konsekvenser fremgår af tabel 1 og frigivelsen af tabel 2.

Tabel 1. Bevillingsmæssige konsekvenser

At-punkt

Udvalg

Bevilling

(nr. og navn)

Indtægt (I) /
Udgift (U)

Beløb i 1.000 kr.* (2026 p/l)

Varig?
ja/nej

2027

2028

I alt

2.

KTU

2000 – Ordinær anlæg (Sikre skoleveje B26 større tiltag)

U

-7.500

-2.500

-10.000

Nej

2.

KTU

2000 – Ordinær anlæg (Midlertidige og mindre anlægsprojekter 2026-2028)

U

7.500

2.500

10.000

Nej

I alt

-

-

-

0

0

0

-

* Øgede udgifter er indikeret uden fortegn, mens reducerede udgifter er indikeret med negativt fortegn.

Tabel 2. Frigivelse af midler

Udvalg

Aktivitet/
projekt

Bevilling
(nr. og navn)

Indtægt (I) /
Udgift (U)

Beløb i 1.000 kr.
(2026 p/l)
I årene 2027-2028

KTU

”Midlertidige og mindre anlægsprojekter 2026-2028”

2000 Ordinær anlæg

U

10.000

Videre proces

Når Borgerrepræsentation har godkendt indstillingen, igangsætter forvaltningen færdigprojektering og anlæg af tiltagene ved de seks skoler. Forventet anlægsstart er primo 2027 med ibrugtagning løbende fra august 2027, og forventes fuldt ibrugtaget december 2028.

Klima-, Miljø- og Teknikudvalget forelægges ultimo 2026 sag om udmøntning af de resterende midler i bevillingen, som omhandler de skolevejsprojekter, der etableres efterfølgende.

Søren Wille

/ Peter Højer

Til top