Mødedato: 21.08.2025, kl. 14:00
Mødested: Center for Mental Sundhed - Mimersgade 41, 2200 København N

Medlemsforslag om cafédrift på aktivitetscentre

Se alle bilag

Den 12. december 2024 udvalgshenviste Borgerrepræsentationen (BR) et medlemsforslag fra Venstre om cafédrift på aktivitetscentre. Efterfølgende blev der med OFS 2024/2025 afsat midler til at undersøge de juridiske rammer og gennemføre en byggeteknisk vurdering af potentielle placeringer. Undersøgelserne er nu afsluttet, og forslaget kan dermed behandles i SOU.

Indstilling

Sundheds- og Omsorgsforvaltningen indstiller over for Sundheds- og Omsorgsudvalget,

  1. at tage redegørelsen om cafédrift på ældrerettede tilbud til efterretning.
  2. at medlemsforslaget fra Venstre den 12. december 2024, jf. bilag 1, hermed betragtes som håndteret.

Problemstilling

Meningsfulde fællesskaber er vigtige for ældres trivsel og for at forebygge ensomhed. Med henblik på at understøtte dette har Venstre fremsat forslag om at etablere caféer i tilknytning til Sundheds- og Omsorgsforvaltningens (SUF) tilbud. Caféerne skal fungere som åbne og uformelle mødesteder – både for eksisterende brugere og borgere i lokalområdet.

Da SUF ikke tidligere har drevet denne type cafétilbud, blev der med OFS 2024/2025 afsat midler til at undersøge de juridiske rammer og gennemføre en byggeteknisk vurdering af potentielle placeringer.

Civitas Advokater har udarbejdet den juridiske vurdering, mens en ekstern byggerådgiver har gennemgået tre konkrete lokationer.

Løsning

Retlige rammer for cafédrift i kommunale lokaler

Den juridiske vurdering peger på, at det er muligt at etablere cafétilbud efter ældrelovens § 6 (tidligere servicelovens § 79), hvis driften har et forebyggende og aktiverende formål – fx gennem brugerinvolvering, hvor de ældre aktivt deltager i driften af cafeen.

Det er dog ikke muligt – som medlemsforslaget lægger op til – at etablere caféer, der drives af en ekstern forpagter via en leje- og driftsaftale med kommunen, som det fx ses på kulturområdet. Årsagen er, at kommuner ikke har hjemmel til at drive erhvervsvirksomhed rettet mod offentligheden indenfor ældreloven.

Forslag til etablering af cafétilbud efter ældrelovens § 6

På den baggrund anbefaler forvaltningen, at eventuelle cafétilbud etableres i eksisterende seniorklubber frem for på plejehjem eller aktivitetscentre, da målgruppen i klubberne har gode forudsætninger for at deltage aktivt i driften, hvilket er afgørende for at opfylde lovgivningens formål. Seniorklubberne har desuden mange daglige brugere og er placeret i aktive lokalmiljøer.

Lokationer for caféer

Med udgangspunkt i ældrelovens § 6 har forvaltningen på den baggrund fået foretaget en byggeteknisk vurdering af tre udvalgte seniorklubber, som alle er placeret i et mangfoldigt lokalområde, hvorfor der forventes en synergieffekt og høj brugertilslutning.

Det drejer sig om:

  • Seniorklubben Sct. Josef, De Gamles By (Nørrebro)
  • Seniorklubben Daghøjskolen, Peder Lykke Centret (Amager Vest)
  • Seniorklubben Sløjfen (Amager Øst)

De tre matrikler er alle besigtiget af en ekstern rådgiver, som vurderer, at det er muligt at etablere en café med siddepladser til gæster samt et anretterkøkken.

Som opfølgning på Venstres medlemsforslag, der blev udvalgshenvist af BR den 12. december 2024, har forvaltningen på den baggrund udarbejdet budgetønske til Budget 2026, hvori de økonomiske og tekniske forhold er uddybet.

Der gøres opmærksom på, at etablering af cafétilbud forudsætter, at seniorklubberne selv ønsker, at der etableres en café på tilbuddet. Hvis de nævnte klubber ikke ønsker dette, forventer forvaltningen at kunne finde alternative lokationer til formålet. 

Øvrige mulige lokationer

I tråd med medlemsforslaget er mulighederne for at etablere café i det kommende seniorhus på Christianshavn endvidere blevet undersøgt. Konklusionen er, at bygningen ikke er egnet, da køkkenet er placeret på 1. sal i aktivitetscentret, hvilket vanskeliggør offentlig adgang uden at forstyrre den daglige drift.

Økonomi

Der er ingen økonomiske konsekvenser af denne indstilling.

Videre proces

Forvaltningen har på foranledning af Venstres medlemsforslag udarbejdet et budgetnotat til Budget 2026. Hvis budgetnotatet finder finansiering via budgetforhandlingerne, og caféerne på seniorklubberne etableres, vil SOU efter et års drift modtage en statusrapport, der evaluerer erfaringerne med cafedriften

Karen Toke /

Nanna Skriver

Til top