Status på ældrereforminitiativer
Sundheds- og Omsorgsudvalget (SOU) forelægges en status på implementeringen og udmøntningen af ældrereforminitiativerne, som blev vedtaget i september 2024. Implementeringen følger tidsplanen, og det forventes, at midlerne bliver anvendt i 2025 og de kommende år, dog forventer forvaltningen, at der vil være et mindreforbrug for initiativet om implementering af medicinteknologi. Implementeringen af indsatserne er i en indledende fase, og det er endnu for tidligt at vurdere effekter. Der lægges derfor op til, at SOU medio 2026 forelægges en ny indstilling med status på indsatser samt beslutning om udmøntning af ældrereformmidlerne fra 2027 og frem.
Indstilling
Sundheds- og Omsorgsforvaltningen indstiller over for Sundheds- og Omsorgsudvalget,
- at status på udmøntning af ældrereformsmidler til kvalitetsløft af ældreplejen i Københavns Kommune tages til efterretning.
- at videre proces godkendes, herunder at udvalget medio 2026 vil få præsenteret en indstilling med forslag til, hvordan midlerne for 2027 og fremover fordeles.
Problemstilling
Med aftalen om en ældrereform blev der nationalt afsat 650 mio. kr. (2024 p/l) i 2025 stigende til en milliard i 2027 og frem til et kvalitetsløft af ældreplejen, som udmøntes via det kommunale bloktilskud. Sundheds- og Omsorgsforvaltningen (SUF) har fået tilført ca. 65 mio. kr. i 2025, stigende til 100 mio. kr. fra 2027 og frem, mens socialforvaltningen har fået tilført 5,7 mio. kr. fra 2025, stigende til 8,8 mio. kr. fra 2027 og frem.
SOU orienteres løbende om status på ældrereforminitiativerne med henblik på at sikre, at ambitionerne omsættes til konkrete forbedringer for borgere og medarbejdere i hjemmeplejen. Nedenfor gives en kort status for de 15 initiativer, mens en detaljeret status kan findes i bilag 1.
Løsning
I Københavns Kommune (KK) blev det i forbindelse med Budget 2025 besluttet at prioritere alle regeringens ældrereformsmidler til kvalitetsløft af ældreplejen. SOU prioriterede den 19. september 2024 at afsætte midler til understøttelse af intentionerne i ældrereformen om mere selvbestemmelse for borgerne, mere tillid til medarbejdere, tættere samspil med pårørende og civilsamfund samt udbredelse af ny teknologi. Konkret prioriterede SOU 15 initiativer med fokus på at styrke det, der allerede fungerer godt samt nye tiltag, der skal bidrage til et yderligere kvalitetsløft af ældreområdet.
Herudover blev der afsat – og øremærket – ca. 20.5 mio. kr. til Københavns Kommune til implementering af faste teams i ældreplejen i perioden juni 2024 til december 2027.
Status på de 15 ældrereforminitiativer

Alle initiativer følger tidsplanerne, og forvaltningen vurderer, at alle midler i overvejende grad vil blive anvendt i 2025, hvilket også gør sig gældende for 2026 og frem.
Fsva. initiativet om implementering af medicinteknologi har forvaltningen deltaget i et fælles 6-by-udbud af medicinteknologier, hvoraf en løsning er velafprøvet i hjemmeplejen, og to nye løsninger skal afprøves. Dialog med leverandører, databehandleraftaler og sikkerhedsgodkendelser af løsninger påbegyndes i august 2025. Forventningen er, at løsninger kan sikkerhedsgodkendes inden udgangen af 2025, men fuld implementering er ikke mulig, og dermed vil være et mindreforbrug af den afsatte 1 mio. til indkøb af teknologier i 2025.
Herudover skal det bemærkes, at det bydækkende afløsningstilbud til pårørende til borgere med kognitive udfordringer (nr. 9 i bilag 1) er ændret til et "Udkørende aktivitetstilbud”. En principafgørelse fra Ankestyrelsen har fjernet muligheden for at yde udvidet og fleksibel afløsning efter servicelovens § 84, og forvaltningen har på den baggrund fundet en alternativ løsning, som vurderes at være i tråd med de politiske intentioner.
Prioritering af ældrereformmidler fra 2027 og frem
Implementeringen af initiativerne er stadig i deres indledende stadie, hvorfor det er for tidligt at vurdere effekten af indsatserne og dermed afgøre, om der er behov for at op- eller nedskalere initiativer.
På den baggrund foreslås det, at udvalget medio 2026 vil blive forelagt en sag med mulighed for at genbesøge prioritering af de allerede afsatte ældrereformmidler samt det udisponerede råderum fra 2027 og frem svarende til 29,6 mio. kr. i 2027 og 32,7 mio. kr. i 2028 og frem (2026 p/l). Forvaltningen forventer, at der på dette tidspunkt vil være et bedre grundlag for at prioritere midlerne baseret på de erfaringer, der vil være med de igangsatte initiativer. Her vil også et eventuelt behov for at justering af initiativer, eller igangsættelse af nye, kunne vurderes.
Økonomi
Indstillingen har ingen økonomiske konsekvenser.
Videre proces
SOU vil som led i forvaltningens arbejde med implementeringen af de 15 initiativer løbende blive forelagt sager. Næste sag planlægges til medio 2026 med henblik på beslutning om, hvordan midlerne for 2027 og fremover kan fordeles.
Forvaltningen arbejder aktuelt tæt sammen med Socialforvaltningen om den kommende ressortomlægning. Såfremt ressortændringen på senere viser sig at have indflydelse på forvaltningens mulighed for at omsætte ambitionerne med ældrereformmidlerne, vil SOU blive forelagt forslag til at imødegå disse.
Karen Nørskov Toke
/ Nanna Skriver