Mødedato: 17.05.2025, kl. 13:00
Mødested: ---

Forenings- og aftenskolepakken - behandling af ansøgninger

Se alle bilag

Folkeoplysningsudvalget skal behandle indkomne ansøgninger til Forenings- og aftenskolepakken samt puljen til genopretning af idrætsfaciliteter.

Indstilling

Kultur- og Fritidsforvaltningen indstiller,

  1. at Folkeoplysningsudvalget giver tilsagn og afslag til 14 ansøgninger til puljen til forbedring af faciliteter (service) på baggrund af følgegruppens indstilling,
  2. at Folkeoplysningsudvalget af puljen til genopretning af idrætsfaciliteter (anlæg) giver tilsagn og afslag til tre ansøgninger på baggrund af følgegruppens indstilling, og
  3. at Folkeoplysningsudvalget tager stilling til en ansøgning fra Aftenskolernes Hus, som ikke blev drøftet på mødet med følgegruppen

Problemstilling

Med Forenings- og aftenskolepakken er der varigt afsat midler til at understøtte og forbedre de fysiske rammer for folkeoplysende aktiviteter (service).

I 2025 er der afsat 6.010.895 mio. kr. til udmøntning i Forenings- og aftenskolepakken.

Med budget 2022 er der derudover afsat en 4-årig pulje på 2 mio. kr. årligt til genopretning af idrætsfaciliteter (anlæg).

De afsatte midler beløber sig i 2025 til 2.633.085 kr., hvilket skyldes overførsel af ikke-uddelte midler fra tidligere år.
Uddelingen af støttemidler fra anlægspuljen sker med forbehold for allokering af anlægsmåltal.

Løsning

Forvaltningen har modtaget i alt 17 ansøgninger om støtte (se bilag 1 for oversigt og følgegruppens indstillinger for tilsagn og afslag – samt bilag 2 for det indsendte ansøgningsmateriale).

Forbedring af faciliteter (service)

14 af ansøgningerne falder under puljen til forbedring af faciliteter (service) og indstilles af følgegruppen til:

  • 10 tilsagn,
  • et delvist tilsagn (uddybes herunder)
  • et betinget tilsagn (uddybes herunder), samt
  • to afslag

Delvist tilsagn:

Én ansøgning indstilles til delvist tilsagn, da ikke alle ansøgte midler falder ind under puljens kriterier. Foreningen Sundby Boldklub (ansøgning 13) søger om støtte til indkøb af 16 bazooka-fodboldmål, fem frisparksfigurer, seks fodtennisnet, fem skillz-stiger og fem oppustelige fodboldfigurer. Der indstilles til tilsagn for bazooka-målene, skillz-stigerne og fodtennisnettene, men ikke til frisparksfigurer og oppustelige fodboldfigurer, da følgegruppen har vurderet, at disse ikke falder inden for pakkens kriterier.

Betinget tilsagn:

Følgegruppen indstiller til betinget tilsagn til en ansøgning fra Foreningen Stjernehuset (ansøgning 11). Foreningen søger om midler til indkøb af diverse træningsmaskiner til deres bokseklub beliggende i Spor10. Der indstilles til tilsagn på betingelse af, at udstyret der søges om, udelukkende er til brug for foreningens medlemmer. Det vurderes, at det falder uden for pakkens kriterier, hvis træningsudstyret er tilgængeligt for udefrakommende.

 

Genopretning af idrætsfaciliteter (anlæg)

Tre ansøgninger falder under puljen til genopretning af idrætsfaciliteter (anlæg) og indstilles af følgegruppen til:

  • et tilsagn,
  • et delvist tilsagn (uddybes herunder)
  • et afslag

Delvist tilsagn:

Foreningen Nørrebro United (ansøgning 6) søger om støtte til etablering af seks nye håndboldbaner i Nørrebrohallen. Der indstilles til tilsagn for ansøgningen, med undtagelse af 2.000 kr. afsat til projektstyring, da dette ikke er omfattet af pakkens kriterier.

Ansøgning fra Aftenskolernes Hus

Aftenskolernes Hus står i den situation, at Beredskabsstyrelsen har lukket ned for at de kan afholde smykkekurser i huset med den nuværende gasinstallation, som vurderes at være ulovlig. Løsningen på dette problem er, at der skal installeres en udendørs gasinstallation, som skal trækkes ind i huset. Foreningen har fået fire tilbud på dette, og det vurderes at koste 193.000 inkl. moms.

Da dette er et akut opstået problem, nåede foreningen ikke at søge inden ansøgningsfristen for pakken, og ansøgningen nåede derfor ikke at komme med på mødet med følgegruppen. Foreningen ønsker at starte processen med at få godkendt installationen op så hurtigt som muligt, da det er en længerevarende proces, og da de har fyldte hold med kursister, som venter på at kunne starte op på kurserne.

Udvalget skal derfor tage stilling til, om ansøgningen skal behandles, og i givet fald om den skal støttes med op til 193.000 kr. (puljen for service).

Økonomi

Der er ansøgt for i alt 1.048.472 kr. i Forenings- og aftenskolepakken (service), (1.241.472 med ansøgningen fra Aftenskolernes Hus), og det indstilles af følgegruppen, at der tildeles puljemidler for 811.571 kr. (1.004.571 med ansøgningen fra Aftenskolernes Hus).

Herudover er der ansøgninger for i alt 1.153.000 kr. fra puljen for Genopretning af idrætsfaciliteter, hvor det indstilles at udmønte 470.000 kr. fra puljen.

Hvis indstillingen godkendes, vil der være 3.042.953 kr. tilbage i restbudget på service, og godkendes ansøgningen fra Aftenskolernes Hus, vil der være 2.849.953 kr. tilbage. Der vil være 2.012.335 kr. tilbage i restbudget på anlæg i 2025.

Se bilag 3 for økonomi.

Videre proces

Kultur- og Fritidsforvaltningen udmønter Forenings- og aftenskolepakken på baggrund af Folkeoplysningsudvalgets beslutning.

Mads Kamp Hansen

                      /Rikke Lauritzen

 

 

Til top