Høring vedr. skybrudsprojekt ved Lundehus Kirke
Indstilling
Det indstilles,
1. at Lokaludvalget drøfter høringen.
1. at Lokaludvalget giver forpersonskabet mandat til at færdiggøre et høringssvar.
Problemstilling
Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen/Klimatilpasning sender 5 skybrudsprojekter i høring, hvor et af dem er i Bispebjerg ved Lundehus Kirke.
Projekterne forventes behandlet af Klima-, Miljø- og Teknikudvalget 20. november 2026 og derefter af Økonomiudvalget og Borgerrepræsentationen.
Frem til 2032 er der mulighed for, at KK og HOFOR, når i mål med flere af de oprindeligt ansøgte skybrudsprojekter fra Skybrudsplanen af 2012, så byen sikres bedst muligt mod oversvømmelser, som oprindeligt planlagt. Der er den 6. februar 2026 sendt et lovforslag i høring om forlængelse af overgangsordningen med fem år, dvs. frem til 1. januar 2032. Disse fem projekter til denne supplerende projektpakke 2026 (skybrudsplanen) er de første af en række skybrudsprojekter der tænkes genoptaget på forlænget overgangsordning i samarbejde med HOFOR og finansieret af takstmidler, hvis lovforslaget godkendes.
Skybrudsprojekterne indgår i tidligere afsluttede skybrudsmasterplaner, men nåede ikke at komme med på overgangsordningen med anlæg inden 2027.
Vedr. Lundehus Kirke skybrudsprojekt (Bispebjerg)
Løsningsprincippet består af en forsinkelsesplads langs med Strødamvej samt et skybrudsbassin på overfladen ved Lundehus Kirke. Langs med kolonihaverne ved Strødamvej anlægges en jordforhøjning, som skal tilbageholde og magasinere skybrudsvand på det grønne areal, i stedet for at strømme ned til kolonihaverne som ved skybrud i dag.

Formål
Det primære formål med projektet er at håndtere oversvømmelser ved skybrud,
ved henholdsvis kolonihaveforeningerne langs Strødamvej og i viadukten
på Lersø Parkallé, samt reducere tilstrømning til viadukten i Lyngbyvej
i samspil med øvrige projekter i Lersøparken skybrudsgren (BIR10.3
Lundehus Skole og BIR11.1 Lersø Parkallé Nord).
Indpasning i byrummet
Sydvest for kirken er der en naturlig lavning, som kan benyttes til forsinkelsesbassin. For at opnå det ønskede volumen skal der afgraves, og det kan være nødvendigt at fælde træer. Dette kvalificeres i den videre udvikling af projektet.
Koordinering med andre projekter
Skybrudsprojektet er tæt knyttet til den foranalyse, der i øjeblikket undersøger
mulighederne for at åbne Lygte Å på strækningen fra Lundehus Kirke til Lersøparken. Den planlagte åbne Lygte Å følger samme strækning som skybrudsprojektet
langs Strødamsvej, og forsinkelsesbassinet grænser op til det planlagte udspring af lygte å, ved piletræerne syd for Lundehus Kirke.
Risikovurdering
Anlægsprojektet er relativt kompliceret da man vil lede vand til et område hvor der pt. er planer om at åbne Lygte å og hvor der vil blive behov for udledningstilladelse. Dette kan løses ved at lede vandet midlertidigt til Skybrudsbassinet i Lersøparken, men denne løsning er ikke afprøvet ift. myndighedsbehandlingen. De store ikoniske piletræer langs strødamsvej, har et stort rodnet, som yderligere komplicerer udgravning bassin og terrænændringer som skal lede skybrudsvandet ind ved Lundehus Kirke.
Høringsfristen er d. 16. oktober.
Løsning
1. Lokaludvalget drøfter sagen.
2. Lokaludvalget giver forpersonskabet mandat til at færdiggøre et høringssvar.
Økonomi
Indstillingen har ingen økonomiske konsekvenser for Bispebjerg Lokaludvalgs puljemidler.