Udmøntning af Budget 2026
For rettidigt og korrekt at kunne udmelde budget 2026 til alle forvaltningens budgetansvarlige enheder skal udvalget tage stilling til udmøntningen af budget 2026.
Indstilling
Børne- og Ungdomsforvaltningen (BUF) indstiller til Børne- og Ungdomsudvalget (BUU),
- at udmøntningen af budgettildelinger, effektiviseringer og investeringscases, jf. bilag 1-4 godkendes,
- at forslag til justering af budgetmodellen for KKFO’er godkendes, jf. bilag 5,
- at ny model for svømmekørsel godkendes inkl. dækning af udgifter i 2026 og frem,
- at forslag til ny budgetmodel for den tværfaglige support tages til efterretning, jf. bilag 6.
Problemstilling
Budgettet for 2026 blev vedtaget i Borgerrepræsentationen (BR) den 2. oktober 2025, og BUU skal med denne sag behandle udmøntningen. I budgettet blev der tildelt 270,6 mio. kr. til service i 2026, og der indgår nye effektiviseringer for i alt 34,0 mio. kr. i 2026. Udmøntningen af budgettet er beskrevet i bilag 1-4 og samlet under første at-punkt.
Dernæst skal udvalget tage stilling til justering af budgetmodellen på KKFO vedr. omfordeling af sociale normeringer ud fra ESCS. Justeringerne giver en mere stabil fordeling af de sociale normeringer og skaber større forudsigelighed i de decentrale enheders økonomi. Den justerede model kan træde i kraft med budgetudmeldingen fra 1. januar 2026.
Udvalget skal ligeledes tage stilling til en ny model for svømmekørsel, da flere skoler bruger længere tid end forventet på transport.
Desuden fremlægges den nye budgetmodel til den tværfaglige support til efterretning, som er direkte afledt af BUUs beslutning om en ny organisering af områderne (BUU 18.06.25). I den nuværende budgetmodel er budgettet placeret på forskellige bevillingsområder, og modellen tager ikke højde for fordeling af sociale normeringer efter ESCS. Dette ændres med forslaget til ny budgetmodel, som kan træde i kraft med budgetudmeldingen fra 1. januar 2026.
Derudover orienteres kort om finansiering af genopretningsindsatsen på Blågård Skole. Ligesom der til orientering er vedlagt en oversigt over tilskud til eksterne organisationer i bilag 7.
Løsning
Hovedparten af tildelingerne i budget 2026 på Børne- og Ungdomsudvalgets område går til skoleområdet, hvor de største er ’En varieret og inspirerende skole for alle’ og ’To fagprofessionelle i dansk og matematik i 8. og 9. klasse’. På dagtilbudsområdet er de største tildelinger fx ’Stærke ungefællesskaber i UngeVærker’ og ’Tilbagerulle besparelser på åbningstid i dagtilbud og KKFO’. I alt er der tildelt 270,6 mio. kr. i 2026 og 1,2 mia. kr. i 2026-29 til BUUs område.
Udvalgets samlede budgetramme til service ændres også af effektiviseringer og tilførsel af DUT-midler, som er statens udligning mellem kommuner. Som det fremgår af tabel 1, er der med budget 2026 sket en lille forøgelse af det samlede budget på 34,5 mio. kr., som svarer til ca. 0,3 % af det samlede budget.
Dagtilbudsområdet og specialundervisningsområdet er samlet set reduceret. På dagtilbudsområdet skyldes reduktionen på i alt 54,7 mio. kr. primært effektiviseringer vedr. mindreforbrug og nedjustering af kapacitet. Specialundervisning er reduceret med 54,3 mio. kr. primært pga. omfordeling af midler i forbindelse med Mangfoldige Børnefællesskaber. Ændringer er opgjort ekskl. demografimidler, så de så vidt muligt er et udtryk for de reelle ændringer for skoler og institutioner mv.
Tabel 1. Ændringer fra budget 2025 til 2026 (mio. kr. i PL2026)

*Note til tabel 1: Her er ikke medtaget servicemidler (ca. 35,0 mio. kr.), som er forbundet med anlægsområdet. Det drejer sig fx om ’Pulje til kapacitetsafhjælpende foranstaltninger’ på 25,0 mio.kr. og diverse midlertidige lejeudgifter.
Udmøntning af budgettildelinger og effektiviseringer i budget 2026
Udmøntningen af samtlige tildelinger er beskrevet i bilag 1 og 4. Nedenfor er kun beskrevet de tildelinger, hvor udmøntningen skal uddybes eller har udviklet sig i forhold til det, der blev vedtaget i budget 2026. Det drejer sig om ’Fastholdelse’, ’Senere overgang til skole’ og ’Toiletplan’. Udmøntningen af effektiviseringer er udelukkende beskrevet i bilag 2 og 3, da de ikke afviger fra de vedtagne effektiviserings- og investeringsforslag.
Fastholdelse af dygtige medarbejdere og ledere i dagtilbud og skoler
I dette afsnit præciseres udmøntningen af indsatsen vedr. skolernes arbejde med at forebygge og håndtere voldsomme hændelser. Resten af bevillingen vedr. fastholdelse er beskrevet i bilag 1.
Fordelingen af midler til skolernes arbejde med at forebygge og håndtere voldsomme hændelser er drøftet i Sammen om Skolen mellem de faglige organisationer og borgmesteren. På den baggrund udmøntes der 5,7 mio. kr. i 2026, 5,0 mio. kr. i 2027 og derefter 6,4 mio. kr. årligt i 2028 og 2029 direkte til alle skoler (almen og special) efter elevtal.
Til frikøb af lærere med henblik på kompetenceudvikling udmøntes der 5,7 mio. kr. i 2026, 5,0 mio. kr. i 2027 og derefter 6,4 mio. kr. årligt i 2028 og 2029. Disse midler udmøntes centralt med henblik på videre udmelding i overensstemmelse med tilmelding til kompetenceudvikling. Der udmøntes desuden 1,0 mio. kr. årligt centralt til indkøb og administration af kompetenceudvikling i konflikthåndteringsmetoden og relaterede kurser.
Derudover udmøntes der 2,4 mio. kr. pr. år. i to år til pilotprojekter på 2-3 skoler årligt centralt i hvert område. Disse skoler vil få til ansvar at udtænke og udføre pilotprojekter, hvor skoler, evt. i samarbejde med faglige organisationer, eksperter på området eller andre, afprøver og dokumenterer best practice inden for udvalgte temaer som registrering, konflikthåndtering, indretning og supervision. Pilotskolernes opgave er især at kompetenceopbygge og afprøve løsninger - og de er forpligtet til løbende at vidensdele med øvrige skoler på tværs af byen. Konkret udmøntes der 0,4 mio. kr. i 2026 og 2027 fordelt til de fire områder til understøttelse af denne opgave.
Senere overgang til skole
Der er afsat midler til et treårigt pilotprojekt med senere overgang fra dagtilbud til KKFO/skole på udvalgte skoler og daginstitutioner. Midlerne anvendes primært til den merudgift, det medfører, at børnene skal være tre måneder længere i børnehave.
Efter budgetvedtagelsen har følgende 10 skoler meldt sig til at deltage i projektet og den efterfølgende evaluering: Bavnehøj Skole, Ellebjerg Skole, Korsager Skole, Langelinieskolen, Nordøstamager Skole, Nørrebro Park Skole, Sundbyøster Skole, Tingbjerg Skole Skolen ved Dybbølsbro og Tove Ditlevsens Skole.
Med budgetvedtagelsen blev besluttet en model, hvor der skal være valgfrihed for forældrene ift. om de ønsker opstart for deres barn i maj eller august. Forvaltningen foreslår at justere dette til en frivillighedsmodel, hvor den enkelte skoleledelse beslutter, om der skal tilbydes maj-start i KKFO ud over den fælles opstart i august. Skolen fastsætter selv minimums- og maksimumantal for majbørn, forudsat at der kan tilbydes et fagligt forsvarligt forløb. Det giver skolerne lokal frihed og fleksibilitet i planlægningen.
Tilbagerulning af effektivisering vedr. åbningstid i dagtilbud og KKFO
Der blev med budgettet truffet beslutning om at tilbagerulle effektiviseringer for 25,4 mio. kr. vedr. 1 times mindre åbningstid pr. uge. i dagtilbud og KKFO. Forvaltningen foreslår, at tilbagerulningen udmøntes ved, at institutionernes bestyrelser selv fastsætter åbningstiden inden for det samme interval på 47–55 timer om ugen, som var gældende før besparelsen.
I forbindelse med budget 2025 blev der gennemført en effektivisering på 2,7 mio. kr., hvor åbningstiden i de 10 daginstitutioner med udvidet åbningstid (kl. 06–18) blev reduceret med én time dagligt, da den sidste time på eftermiddagen ikke blev anvendt. Beslutningen byggede på dialog med institutions- og klyngeledere samt data fra Aula, som viste, at der i tidsrummet kl. 17–18 i gennemsnit var 0–2 børn til stede.
Med budget 2026 er effektiviseringen blevet tilbagerullet. I den forbindelse har forvaltningen på ny været i dialog med de 10 institutioner for at afdække, hvordan behovet for den ekstra time opleves i dag, og om institutionerne ønsker at genindføre den. Behovet vurderes fortsat at være koncentreret omkring tidlig åbning om morgenen, hvilket institutionerne allerede tilbyder inden for den gældende ramme. Forvaltningen har tilsvarende været i kontakt med de to institutioner, der har weekendåbent. Her bekræfter lederne, at udnyttelsen af ordningen fortsat er meget begrænset, og at der ikke er sket ændringer i behovet.
På den baggrund forslår forvaltningen, at effektiviseringen på udvidet åbningstid ikke tilbagerulles. I stedet udmeldes de 2,7 mio. kr. til alle almene daginstitutioner via budgetmodellen på området.
Hvis udvalget ønsker, at udvalgte institutioner igen skal tilbyde fuld udvidet åbningstid, er det nødvendigt, at forvaltningen udvælger institutionerne. I givet fald kan udvalget tage stilling til udmøntningen med en indstilling i starten af 2026.
Toiletplan
I budget 2026 blev der afsat i alt 80,0 mio. kr. til forbedring af toiletforholdene på byens folkeskoler, heraf 57,7 mio. kr. til anlæg og 22,3 mio. kr. til service. Det er de eneste anlægsmidler, der skal tages stilling i denne sag, da resten er udmøntet direkte med budgetaftalen.
Forvaltningen har udarbejdet to scenarier for udmøntning af anlægsmidlerne. Scenarie 1 indebærer udelukkende forbedringer af eksisterende toiletter mens scenarie 2 også omfatter kapacitetsudvidelser.
Forvaltningen foreslår scenarie 1 (udelukkende forbedringer), da det giver mulighed for at toiletforholdene på flest skoler forbedres indenfor den afsatte økonomiske ramme. Samtidig sikrer scenarie 1 kontinuitet i de projekter, der allerede er igangsat med midler fra Budget 2024.
Skolerne prioriteres efter den gældende prioriteringstrappe fra 2030-planen, som danner grundlag for udvælgelsen af skoler i forhold til følgende forhold: byggesager, tilstand, kapacitetsbehov og trivsel. Se bilag 4 for en uddybning af disse. Udmøntningen af servicemidlerne til understøttelse af den fysiske indsats gennem øget rengøring, undervisning og vedligeholdelse af de forbedrede toiletforhold fremgår også af bilag 4.
Justeret budgetmodel for KKFO’er
For at sikre større budgetsikkerhed og en mere stabil og præcis fordeling af sociale normeringer foreslås det, at sociale normeringer i KKFO tildeles efter samme fordelingsnøgle som i dagtilbud, skoler og klubber, dvs. baseret på ESCS (Economic, Social and Cultural Status). Dermed ensrettes metodikken på tværs af 0-13 års området.
Ændringerne er beskrevet i bilag 5, og fire høringssvar er vedlagt. Alle fire høringssvar tilslutter sig den foreslåede justering.
Ny budgetmodel for den tværfaglige support
Det er nødvendigt med en ny budgetmodel for den tværfaglige support, da to bydelsområder sammenlægges. Samtidig skal en ny model sikre mere fleksibilitet til at sammensætte den lokale tværfaglige support i overensstemmelse med udvalgets beslutning den 18. juni 2025.
I den nuværende model er budgettet placeret på forskellige bevillingsområder, hvilket i praksis betyder, at der skal foretages flyt af budget (bevillingsmæssige ændringer), hver gang området ønsker at omfordele ressourcer på tværs af fagområder. Med den nye budgetmodel samles budgettet til supporten fremover på bevillingsområdet Sundhed, hvilket gør det nemmere lokalt at prioritere og omfordele ressourcer på tværs af fagområder uden flyt af budget. Endelig fordeles det samlede budget fremadrettet efter de samme kriterier (børnetal, elevtal og ESCS), som er beskrevet nærmere i bilag 6, hvilket medfører større gennemsigtighed i tildelingerne.
Ny model for svømmekørsel
Med budget 2025 blev det vedtaget at hæve kilometergrænsen for buskørsel til svømmeundervisning fra 1,5 km til 2,5 km. Det betyder, at skoler med under 2,5 km. til svømmehallen ikke får tildelt bus og selv skal organisere transporten, fx til fods eller på cykel. Tilbagemeldinger fra flere skoler viser dog, at det har skabt udfordringer for dem, da transporten tager så lang tid, at det går ud over undervisningen.
De skoler, som oplever de største udfordringer med den nuværende grænse på 2,5 km, ligger typisk i en afstand mellem 1,8 og 2,5 km fra svømmehallen. En justering til 1,8 km vil derfor imødekomme de væsentligste udfordringer med lange transporttider. På den baggrund foreslås det at justere grænsen til 1,8 km gældende fra skoleåret 2026/27, som giver mere tid i vandet og samtidig fastholder en effektivisering.
Med en kilometergrænse på 1,8 km forventes antallet af skoler, der kører med bus, at stige fra 21 til 31 skoler. Antallet kan dog variere fra år til år. Den foreslåede ændring vil reducere effektiviseringen med ca. 0,5 mio. kr. På grund af beløbets begrænsede størrelse foreslås ingen kompenserende besparelser. Udgifterne dækkes på undervisningsrammen.
Finansiering af genopretningsindsats på Blågård skole
Udvalget besluttede den 18. juni 2025 at dække genopretningsindsatsen på Blågård Skole. Der er behov for 3,4 mio. kr. i 2026, som dækker udgifter til ekstra ledelse og forskellige tiltag, der kan støtte skolens arbejde med at styrke arbejdsmiljø, elevernes faglige niveau mv. Da udgiften ikke er varig, foreslås der ingen kompenserende besparelser. Udgifterne dækkes på undervisningsrammen.
Orientering om tilskud til organisationer
Udvalget skal med udmøntningssagen tage stilling til forlængelse af tilskud, hvis godkendelsen udløber. Et tilskud kan maksimalt gives for 3 år jf. reglerne om god tilskudspraksis beskrevet i Kasse- og regnskabsregulativet fra Økonomiforvaltningen. Der er i budget 2026 ikke behov for forlængelse af tilskud til eksterne organisationer, og derfor er bilag 7 vedr. igangværende tilskud udelukkende til orientering.
Politisk handlerum
Udvalget kan vælge at beslutte en alternativ udmøntning indenfor rammerne af budgetaftalen.
Økonomi
Intet yderligere.
Videre proces
Intet yderligere.
Tobias Børner Stax Sti Andreas Garde