Meld dig som valgtilforordnet
Meld dig her
Du skal være borger og have valgret i Københavns Kommune for at melde dig som tilforordnet og aftentæller.
Aftentællere møder ind kl. 19:30 for at deltage og sortere i optællingen af stemmer.
Hvad laver en tilforordnet?
Som tilforordnet er du ude på et valgsted og hjælper til, fx kan du få til opgave at sidde ved et valgbord og modtage valgkort og udlevere stemmesedler, eller du kan få til opgave at holde øje med, at vælgerne lægger stemmesedlerne i stemmeurnerne.
Der er fuld forplejning gennem hele dagen og en diæt på 1.365 kr. Diæten udbetales mandag den 15. december 2025.
Hvad laver en aftentæller?
Som tilforordnet aftentæller skal du hjælpe med optællingen af stemmer, når selve valghandlingen er slut. Man møder ind klokken 19:30 og deltager i sorteringen og optællingen af stemmer til valgstedet.
Diæten er på 455 kr. og dækker tiden fra 19:30 til 00:00.
Herefter honoreres man med 100 kr. i timen pr. påbegyndt time, dog maks. 500 kroner i alt (ud over diæten på 455 kr.). Diæten udbetales mandag den 15. december 2025.
Kontakt
Valgsekretariatet
Rådhuspladsen 1