Med indsatsen Tikilluarit giver Jobcenter København borgere fra Grønland en god start i byen

Tikilluarit betyder velkommen på grønlandsk og er er navnet på Jobcenter Københavns rådgivning til borgere, der er flyttet fra Grønland til København.

Der er meget, man skal holde styr på, hvis man flytter fra Grønland til København. Og det gælder, uanset om det er for at studere, søge job eller fortsætte en arbejdskarriere. Man skal fx oprette MitID, huske at forny sit kørekort, og desuden skal man være opmærksom på de tusind små forskelle, der er, når man skal kommunikere med de hurtigt-snakkende københavnere på et sprog, der måske ikke er ens modersmål. 

Derfor etablerede Jobcenter København i 2025 Tikilluarit, en rådgivningsindsats målrettet borgere fra Grønland, og en hjemmeside med en tringuide til den første tid i København. 

Rådgivning om studieliv, karriere og den første tid i København

Vejlederne i Tikilluarit har stor viden om grønlandske forhold og har gennemgået et særligt uddannelsesforløb, der blandt andet handler om kommunikation på tværs af vores to kulturer. 

De rådgiver især om: 

  • Beskæftigelse og uddannelse, karrierevejledning, opkvalificering, oversættelse af kompetencer mv.
  • Danskundervisning på CSI eller hos eksterne udbydere.
  • Brobygning til andre forvaltninger, grønlandske foreninger, arbejdsgivere, uddannelsesinstitutioner mv.

 

Læs mere om Tikilluarit: Tikilluarit: Grønlandske tilflyttere i København

I maj 2026 er der en oplysningsindsats på byens plakatsøjler og sociale medier for at udbrede kendskabet til Tikilluarit.

Kontakt Tikilluarit

Tikilluarit i Jobcenter København

Telefontider

  • Mandag, tirsdag og torsdag kl. 08.30-16.00
  • Onsdag og fredag kl. 08.30-15.00

Når du ringer til os, tager vi en snak om, hvad der fylder for dig, og hvordan vi bedst kan hjælpe. 

Vi har tavshedspligt. Det betyder, at det du deler med os, bliver behandlet fortroligt. 
Hvis du ringer til os uden for telefontiden, kan du lægge en besked, så ringer vi tilbage.