Annoncering, brug af Dansepladsen i Fælledparken og Englandsparken i 2026

Nu er det tid til at ansøge om brug af Dansepladser i 2026. Pladserne kan både anvendes til sportsmæssige aktiviteter og kulturelle arrangementer.

Dansepladserne

Dansepladsernes placering

  • Englandsparken
  • Fælledparken
     

Tilladelsesperiode: 1.4.2026 – 31.12.2026
Der gives tilladelse til brug af pladsen i hele denne periode. Der kan søges om enkelte eller tilbagevendende aktiviteter.

Der kan opstå situationer i løbet af 2026, hvor det ikke er muligt at anvende dansepladserne, selvom der er udstedt en tilladelse. 

Ansøgningsfrist: fredag den 27. februar 2026

Vi forventer at have færdigbehandlet ansøgningerne i marts.
Hvis der efter fordelingen, er ledige dage eller tidspunkter, kan de søges efter først til mølle-princippet.

 

Tildelingskriterier

  • Dansepladserne er forbeholdt kulturelle og sportsmæssige arrangementer, såsom koncerter, teater og dans.
  • Der gives som udgangspunkt ikke tilladelse til kommercielle arrangementer eller aktiviteter.
  • Det er muligt at søge om at bruge pladserne flere gange om ugen, men vi prioriterer en fordeling, hvor flest mulige kan gøre brug af pladsen på ugentlig basis.
  • Relevante arrangementer, der modtager støttemidler fra Københavns Kommune, prioriteres og har fortrinsret til brug af pladserne.

Søg tilladelse til at bruge dansepladserne

Du søger om tilladelse gennem arrangementsportalen
Åbner en dialog.

Forbered dig inden du søger

Forbered dig, inden du søger

Du skal logge ind på Erhvervsportalen med med MitID. 

Har du en virksomhed som du søger tilladelse til skal du bruge virksomhedens MitID.

Kontakt

Arrangementer og Gadesalg

Njalsgade 13

2300 København S

Telefontider

Mandag

09:00 - 16:00

Tirsdag

09:00 - 16:00

Onsdag

09:00 - 16:00

Torsdag

09:00 - 16:00

Fredag

09:00 - 16:00