Overlevering til det kommende Lokaludvalg
Tidligere beslutninger
Vesterbro Lokaludvalg har drøftet overlevering til det kommende lokaludvalg
I den tidligere drøftelse blev bl.a. følgende temaer nævnt:
- Hvad er der af unfinished business?
- Bedre formidling af, hvad der foregår i underudvalgene
- Fastholdelse af buddy-ordning
- Møderække i kalenderen for de politiske repræsentanter
- Løbende evaluering af lokaludvalgsarbejdet
Drøftelse på Lokaludvalgets møde i februar
Der blev drøftet en række aktuelle sager og organisatoriske forhold i Lokaludvalget.
Jernbanebyen fyldte en del i drøftelserne, herunder overlevering og organisering af arbejdet.
Generelt blev det fremhævet, at netværkene fungerer godt, og at udvalgsarbejdet er velfungerende, men at der fortsat er behov for at styrke kompetencer og tydeliggøre organiseringen – særligt for nye medlemmer. Det blev understreget, at den demokratiske samtale primært foregår i underudvalg og forretningsudvalg, og at dette bør kommunikeres tydeligere. Samtidig blev det fremhævet som en styrke, at der er mange forskellige baggrunde repræsenteret i Lokaludvalget.
Bydelsplanen blev fremhævet som et vigtigt redskab, der bidrager til gode og dialogbaserede møder, og det blev foreslået, at den får en endnu mere central rolle – også i sammenhæng med kommuneplanstrategien.
Borgerinddragelse blev vurderet positivt, men der er behov for tydeligere kommunikation om borgernes muligheder for indflydelse samt bedre opfølgning på arrangementer. Synlighed og udadvendt kommunikation blev generelt fremhævet som vigtigt.
Der var enighed om, at Lokaludvalget har indflydelse og bliver lyttet til, og at det er en styrke, at udvalget selv kan tage emner op – fx inden for sociale indsatser, mobilitet og trafiksikkerhed.
Internt blev den gode tone og evnen til at lytte til hinanden fremhævet. Samtidig blev der peget på behovet for bedre onboarding af nye medlemmer, herunder tydeligere forventningsafstemning og mindre brug af intern fagsprog og forkortelser. Der blev foreslået at fastholde og udbygge buddyordning.
Der blev også efterlyst mere inklusion og større tilstedeværelse i lokalområdet, herunder overvejelser om at være mere synlige i gadebilledet og i højere grad inddrage UngeLokaludvalget.
Endelig blev det fremhævet, at der er en styrke i at kunne opnå enighed på trods af forskelligheder, og at både faglige og sociale aktiviteter – som fællesturen til Aarhus – bidrager positivt. Underudvalg og arbejdsgrupper blev vurderet som vigtige og effektive, men der blev peget på behov for klare kommissorier og planer for arbejdet. Medlemmer blev opfordret til aktiv deltagelse i underudvalg, og en nævnte et ønske om, at det kommende Lokaludvalg giver sagen om Lynetteholmen et økonomisk eftersyn.
Afslutningsvis blev det understreget, at man skal være opmærksom på ikke at falde i “plejer”-tankegangen.
Indstilling
Forpersonen foreslår,
- At Vesterbro lokaludvalg tager orienteringen til efterretning.
Problemstilling
Valg af foreningsrepræsentanter er nu overstået. Afstemningsresultatet kan ses her: Her er de nye foreningsmedlemmer af Vesterbro Lokaludvalg | Vesterbro Lokaludvalg. De 15 valgte foreningsrepræsentanter er:
| Børn, unge, idræt, kultur og fritid | |
| Vesterbro Ungdomsgård | Susan Jakobsen |
| AB Lykkebo | Sara Louise Schau |
| MUVE | Thomas Vestergaard Madsen |
| VVV - Vandidræt i Vandkulturhuset på Vesterbro | Lone Billehøj |
| Stands&Dans | Thomas Nørskov |
| Byens Steinerskoles forældreforening | Hans Christian Smed |
| Bolig, miljø og erhverv | |
| Grønne Nabofællesskaber - Vesterbro | Nicolai Seest |
| Københavns Fødevarefællesskab | Rie Meyer Sørensen |
| Boligforeningen 3B/Prangerhuset | Steen Egeberg Forening |
| A/B Saxohus | Michelle Nichum |
| E/F Reventlowsgade 26-30 | Helene H. Arkil |
| A/B Viktoria 28-30 | Hanne Krogh |
| Ældre, sundhed, social og integrationsområdet | |
| Brugernes Akademi | Thomas Warburg |
| Vesterbro Julehjælp | Rasmus Hammerich |
| Sabaah | Dijana Dix Omerbasic |
Aldersgennemsnittet er 49 år
| Supleanter | ||
| Børn, unge, idræt, kultur og fritid | ||
| 1 | Københavns Roklub | Carsten Yndigegn |
| 2 | Rysensteen Gymnasiums elevråd | Leo Skytte Znaty |
| 3 | Andelsboligforeningen Kongens Bryghus, ABKB | Regitze Bangsgaard |
| 4 | Foreningen Musikhuset København | Charlotte Aller |
| Bolig, miljø og erhverv | ||
| 1 | Dansk Ornitologisk Forening København | Christian Wodstrup Christiansen |
| 2 | Ejerforeningen Vesterbrogade 83, Valdemarsgade 1A og 1B | Benjamin Salamon |
| 3 | Andelsforeningen Colbjørnsensgade 32-34 | Mai Rasmussen |
| Ældre, sundhed, social og integrationsområdet | ||
| 1 | Ældre Sagen København City | Henning Bjørn Christiansen |
| 2 | Muslim Cultural Institute | Mohammad Zaeem Ul Sultan Mahmud (Sultan) |
| 3 | A/B Abel Cath | Miro Dressel |
| 4 | Foreningen Settlementets Klub Senior | Per Bo Dindler Rasmussen |
| 5 | Kulturværkstedet Dagmar | Anni Brinkløv Jensen |
De politisk udpegede repræsentanter er endnu ikke godkendt i borgerrepræsentationens sekretariat.
Sekretariatet har arbejdet videre med planerne for overlevering og introforløb for den kommende samling og brugt input fra det siddende Lokaludvalg.
Vedlagt er:
- Mailtekst til de nye foreningsmedlemmer
- En aktivitetsoversigt for introperioden
-
Overblik over høringer og høringssvar fra Vesterbro Lokaludvalg (April 2022 – 11. marts 2026).
Formålet er at give nye medlemmer af lokaludvalget et indblik i:
- hvilke typer sager lokaludvalget typisk afgiver høringssvar om
- hvilke temaer og politiske problemstillinger der har fyldt mest
- hvilke holdninger og anbefalinger lokaludvalget ofte fremfører
- hvilken indflydelse høringssvarene i nogle tilfælde har haft på kommunale beslutninger
Notatet er baseret på de høringssvar, der er offentliggjort på lokaludvalgets hjemmeside: https://vesterbrolokaludvalg.kk.dk/dit-lokaludvalg/hoeringer
Løsning
Vesterbro Lokaludvalg tager orienteringen til efterretning.
Økonomi
-
Videre proces