Mødedato: 28.08.2025, kl. 19:00
Mødested: Kulturstationen Vanløse, Frode Jakobsens Plads 4, 2720 Vanløse

Beslutning om emner til valgmøde

Se alle bilag
Vanløse Lokaludvalg tager stilling til emner til drøftelse i vælgermøde i forbindelse med kommunalvalget samt evt. ændring af strukturen for vælgermødet på baggrund af udmelding vedr. forpligtigelse til invitation og ligestilling af alle opstillede partier.

Tidligere beslutninger

Vanløse Lokaludvalg tog beslutning  i ordinært møde den 20. marts 2025 om afholdelse af et vælgermøde den 4. november 2025 i forbindelse med kommunalvalget: Beslutning om vælgermøde til Kommunalvalg 2025 | Københavns Kommune

Indstilling

Forpersonen indstiller,

1. at Vanløse Lokaludvalg godkender muligt ændret struktur for valgmøde den 4. november 2025 jf. problemstillingen.

2. at Vanløse Lokaludvalg godkender hhv. borgerdialog/lokaldemokrati som københavneremne og Bymidten som lokalt vanløseemne.

Problemstilling

Baggrund og evt. ændret mødestruktur for valgmøde:
Vanløse Lokaludvalg har besluttet at afholde et valgmøde den 4. november 2025, som inddeles i to, startende med en kort præsentation af politikerne (ca. 1 min) efterfulgt af en politisk debat om 1-2 udvalgte emner fra bydelsplanen, for at slutte med en eller flere åbne spørgerunder, hvor alle deltagende vanløseborgere kan stille egne politiske spørgsmål til politikerne.

I mellemtiden har vi fået en udmelding vedr. invitation af partier til valgmøde, der indebærer, at vi ikke må lægge begrænsninger på, hvilke partier der deltager og at alle partier skal have lige mulighed for at stille en repræsentant til valgmødet, se bilag.

På den baggrund inviteres alle pt. kendte partier, herunder partier opstillet ved sidste kommunalvalg, til at deltage i valgmødet og der sendes efterfølgende invitationer ud til evt. ikke tidligere kendte partier umiddelbart efter den 6. oktober (som er frist for at opfylde valgretsbetingelserne), med frist for tilmelding af repræsentanter senest den 20. oktober 2025.

Afhængig af antallet af tilmeldte politiske repræsentanter foreslås det, at forretningsudvalget får mulighed for at ændre på mødestrukturen, således at der ved mange tilmeldte repræsentanter ikke vil være en fælles præsentationsrunde i plenum, men mødet f.eks. opdeles i grupper med forskellige emner, der går på tur mellem grupperne

Mødet finder sted på Damhusengens Skole tirsdag den 4. november kl. 19-21.

Emner til debat
Vanløse Lokaludvalg besluttede i mødet den 20. marts, at lokaludvalget skulle tage stilling til valg af emner i august- eller septembermødet, når vi var tættere på kommunalvalget, og at disse skulle koordineres med lokaludvalgets borgermøde om idrætten den 17. september og politikerdebat i forbindelse med klimafolkemødet 5. oktober 2025, så der ikke er for meget overlap i emner. 

Forretningsudvalget har drøftet sagen og foreslår at man drøfter borgerdialog/ lokaldemokrati som københavneremne og bymidten/manglende investeringer og ambitioner for byrum og mødesteder udenfor middelalderbyen og brokvartererne som vanløseemne.

Begge emner har lokal relevans og kan drøftes både meget vanløsespecifikt og på et mere overordnet niveau, for de deltagere der ikke er meget lokalkendte.

Løsning

1. at Vanløse Lokaludvalg godkender muligt ændret struktur for valgmøde den 4. november 2025 jf. problemstillingen.

2. at Vanløse Lokaludvalg godkender hhv. borgerdialog/lokaldemokrati som københavneremne og Bymidten som lokalt vanløseemne.

Økonomi

Vanløse Lokaludvalg har i møde den 20. marts 2025 bevilget 15.000 kr. i 2025-puljemidler jf. nedenstående budget.

Budget
Moderator 7.000 kr.
Lokaleleje 3.000 kr.
Forplejning 2.000 kr.
Lydmand 3.000 kr.

Videre proces

Sekretariatet sender invitationer ud til de politiske partier og arbejder videre med planlægningen i samarbejde med forretningsudvalget.

/Jan Lindboe
Til top