Mødedato: 06.10.2025, kl. 15:00
Mødested: Rådhuset, 1. sal, værelse 51

Forslag til midlertidig byrumsløsning på Vester Voldgade, Indre By

Se alle bilag

Teknik- og Miljøudvalget skal tage stilling til forslag til midlertidig byrumsløsning på Vester Voldgade, der kan realiseres i 2025 med overskydende servicemidler fra værtsbyaktiviteter afsat til Copenhagen Sprint og Teknik- og Miljøforvaltningens driftsramme. Med løsningen udsmykkes det tidligere kørebaneareal på strækningen mellem Vestergade og Frederiksberggade (Strøget) med inspiration fra cykelløbet Copenhagen Sprint.

Indstilling

Teknik- og Miljøforvaltningen indstiller, at Teknik- og Miljøudvalget godkender,

  1. at forslag for midlertidig byrumsløsning på Vester Voldgade danner grundlag for udførsel, jf. løsning og bilag 2.

Problemstilling

Vester Voldgade mellem Vestergade og Frederiksberggade (Strøget) har i flere år været afspærret for biltrafik og fremstår som et almindeligt lukket vejareal. I forbindelse med åbningstalen ved Cykeltopmøde 2025 præsenterede Global Designing Cities Initiative en grafisk illustration af Vester Voldgade som udsmykket byrum. Teknik- og Miljøforvaltningen har efterfølgende afdækket mulighederne for at etablere midlertidig, malet byrumskunst på det afspærrede byrum på Vester Voldgade mellem Vestergade og Frederiksberggade (Strøget).

Løsning

Da idéen til udsmykning af byrummet opstod i forlængelse af et internationalt inspirationsoplæg ved cykeltopmødet og Copenhagen Sprint, er forslaget udarbejdet med afsæt i retningslinjer for design for cykelløbet Copenhagen Sprint. Med forslaget males det tidligere kørebaneareal på strækningen mellem Vestergade og Frederiksberggade i et grønt, hvidt og sort mønster, jf. bilag 2. Udsmykningen udføres med miljøvenlig, skridsikker og holdbar maling, hvilket sikrer et lavt klimaaftryk, modvirker faldulykker og sikrer en længere levetid.

Maleprocessen er sårbar i forhold til lav temperatur og regn, ligesom projektet skal udføres med overskydende servicemidler fra værtsbyaktiviteter til Copenhagen Sprint (jf. Økonomiafsnittet). Derfor skal projektet udføres hurtigst muligt for at kunne realiseres i 2025 og uden behov for finansiering ved kommende budgetforhandlinger.

Det forventes, at byrummet kan ibrugtages i forbindelse med skolernes efterårsferie i uge 42 (13.-17. oktober). Københavns Politi har den 16. september 2025 godkendt projektet for udsmykningen af det tidligere kørebaneareal på strækningen mellem Vestergade og Frederiksberggade.

Borgerrepræsentationen har med Budget 2024 (BR 5. oktober 2023) (A, B, C, F, I, O og V) afsat midler til den permanent lukning af Vester Voldgade. Projektarealet omfatter det i indstillingen behandlede areal på Vester Voldgade. Anlægsarbejdet forventes først igangsat i 2027. Forvaltningen vurderer, at det midlertidige projekt vil bidrage med relevante indsigter i forhold til borgernes anvendelse af det udsmykkede byrum.

Københavnerinddragelse

Projektet har på baggrund af foreløbige skitser uden påskriften ”Copenhagen Sprint” været præsenteret for Indre By Lokaludvalg samt Ungerådet (Bilag 4). Det har ikke været muligt at bringe projektet i offentlig høring på grund af projektets pressede tidsplan. Lokaludvalget er forbeholdne over for projektet og foreslår et midlertidigt projekt med begrønning og to runde bænke uden maling på vejbanen. Desuden understreger lokaludvalget, at der ikke skal være cykelparkering på pladsen. Ungerådet ønsker et byrum, der kan benyttes i sociale sammenhænge, så unge får bedre mulighed for at tage ophold og eksempelvis at spise sammen.

Forvaltningens bemærkninger
Kommentarerne fra lokaludvalget og Ungerådet har ikke givet anledning til ændringer i det indstillede projekt, men forvaltningen er opmærksomme på eventuelle udfordringer, der kan være med projektet og vil samle erfaringer frem mod udviklingen og etableringen af det permanente byrum.

Parkering og træer

Løsningen har ikke konsekvenser for træer eller bilparkeringspladser.

Politisk handlerum

Det kan besluttes at udvide projektet med københavnerbænke eller anden type opholdsmøbler med udgangspunkt i skitsen i bilag 3. Såfremt politiet kan godkende projektet vil forvaltningen gennemføre det udvidede projekt inden for forvaltningens driftsramme, mens den midlertidige byrumskunst stadig etableres for de overskydende midler fra Copenhagen Sprint, jf. den indstillede løsning.

Økonomi

Forslaget har estimerede udgifter på 100.000 kr. til etablering.

Projektet gennemføres af servicemidler bevilget til værtsbyaktiviteter til Copenhagen Sprint med forbrug i 2025 og inden for Teknik- og Miljøforvaltningens egen ramme.

Videre proces

Når Teknik- og Miljøudvalget har godkendt indstillingen, vil Teknik- og Miljøforvaltningen igangsætte etablering af den midlertidige byrumsløsning på Vester Voldgade.

 

Søren Wille

/ Peter Højer

 

Beslutning

Teknik- og Miljøudvalgets beslutning den 6. oktober 2025

Det Konservative Folkeparti stillede følgende ændringsforslag som erstatning af 1. at-punkt:

“at sagen sendes tilbage til forvaltningen med henblik på at gå i dialog med lokaludvalget samt beboerforeningerne med henblik på at finde en permanent byrumsløsning.”

Ændringsforslaget blev forkastet med 3 stemmer mod 6. 2 undlod at stemme.

For stemte: C og V
Imod stemte: B, F, Ø og Troels Christian Jakobsen (Løsgænger)
Undlod at stemme: A


Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti, Enhedslisten og Troels Christian Jakobsen (Løsgænger) stillede følgende ændringsforslag som tilføjelse til 1. at-punkt:

“dog således, at der også opsættes bænke jf. det politiske handlerum.”

Ændringsforslaget blev vedtaget med 8 stemmer mod 3. Ingen undlod at stemme.

For stemte: B, C, F, Ø og Troels Christian Jakobsen (Løsgænger)
Undlod at stemme: A og V 


Den således ændrede indstilling blev godkendt med 8 stemmer mod 3. Ingen undlod at stemme.

For stemte:  A, B, F, Ø og Troels Christian Jakobsen (Løsgænger)
Imod stemte: C og V

Venstre afgav følgende protokolbemærkning:

”Venstre mener, at maling af Vester Voldgade er meget langt fra kommunal kernevelfærd, som vi derfor ikke kan støtte. Vi mener i stedet, at pengene skal tilbage i kassen, så de kan bruges på kommunal kernevelfærd. Vi bakker dog op om, at der bliver indkøbt bænke, da det er en kommunal opgave.”

 
Til top