Nu kan du igen ringe til Københavns kommunes hovednumre

Vi har i går haft et teknisk nedbrud, som gav udfordringer med at komme igennem til Københavns Kommunes hovednummer. 
Leverandøren har fundet og udbedret fejlen. Du kan derfor igen ringe til Københavns Kommune, som du plejer. 
Vi beklager de gener, det eventuelt har medført.

Mødedato: 06.06.2016, kl. 15:00
Mødested: Rådhuset, 1. sal, værelse 51

Medlemsforslag om parkeringslicenser

Se alle bilag

Indstilling

Det foreslås,

  1. At Teknik- og Miljøforvaltningen undersøger, hvordan der kan sættes en grænse på antallet af parkeringslicenser i et område, således at der ikke udstedet flere licenser end der er parkeringspladser.

(Stillet af Socialistisk Folkeparti)

Motivering

Opgørelser fra teknik- og miljøforvaltningen (bilag 1) viser, at balancen mellem antallet af solgte parkeringslicenser til beboere og antallet af parkeringspladser i samme betalingsområde er alt for dårlig. Samtidig kan vi se, at antallet at parkeringslicenser vokser mere og mere – senest med hele 850 flere licenser på bare otte måneder.

I SF mener vi ikke, at det er hensigtsmæssigt, at der mange steder er udstedt markant flere beboerlicenser, end der er parkeringspladser. Det betyder, at trængslen i området bliver større og at de beboere, som har købt en licens, må finde sig i ofte ikke at kunne finde en plads nær deres bopæl. Trængslen øger også antallet af ulovlige parkeringer i områderne.

Derfor foreslår SF, at forvaltningen undersøger, hvordan der i praksis kan sættes et loft for antallet af licenser, således at der ikke udstedes nye parkeringslicenser i de betalingsområder, hvor der er udstedt flere parkeringslicenser, end der er parkeringspladser til rådighed, jf. tallene i bilag 1.

 

Beslutning

Teknik- og Miljøudvalgets beslutning den 6. juni 2016 

Medlemsforslaget blev ikke godkendt med to stemmer mod seks. Ingen medlemmer undlod at stemme.
For stemte: B og F.
Imod stemte: A, C, V og Ø.

Til top