Mødedato: 20.08.2026, kl. 13:30
Mødested: Borups Alle 41, 2200 København N - lokale B715

Handleplan for revisionsberetningen vedrørende årsregnskab for 2025

Se alle bilag

Sundheds- og Omsorgsudvalget (SUND) skal godkende Sundheds- og Omsorgsforvaltnin­gens (SUF) handlepla­n for revisionsberetning vedrørende årsregnskabet for 2025.

Indstilling

Sundheds- og Omsorgsforvaltningen indstiller,

  1. at Sundheds- og Omsorgsudvalget godkender forvaltningens forslag til handleplan.

Problemstilling

Kommunens revisionsselskab, EY, har i samarbejde med Intern Revision udar­bejdet revisi­onsberetning vedrørende årsregnskabet for 2025. Økonomi­forvaltningen (ØKF) har anmodet for­valtningerne om at udarbejde handleplaner, hvor der er afgivet revisionsbemærkning til forvaltningen.

Løsning

Revisor anfører følgende bemærkninger i beretningen vedrørende årsregnskab 2025

Bemærkning

 

Forvaltning

Nr. 1: Informationssikkerhed i KK

ØKF

Nr. 2: Godkendelse af indkøb BUF

BUF

Nr. 3: Ejendomsvedligehold i Københavns Ejendomme

KFB

Nr. 4: Revision af balancen

BIF, KFB og ØKF

Nr. 5: Anlægsprojekter

SOF, SUF og KFB

Bemærkning nr. 5: anlægsprojekter

Revisor anfører følgende bemærkninger i beretningen vedrørende anlægsprojekter, jf. vedlagte revisionsberetning:

”Jf. budget- og regnskabssystem for kommuner fremgår det, at der skal aflægges særskilt anlægsregnskab, når bruttoudgifterne udgør 2 mio. kr. eller derover. Jf. kommunens regler skal et anlægsprojekt være afsluttet og regnskabsaflagt senest 31. maj, det andet år efter det år, anlægget er ibrugtaget.

På baggrund af oplysninger fra forvaltningerne er det konstateret, at en del regnskaber skulle have været aflagt senest maj 2026.  

  SOF mangler at aflægge 8 anlægsregnskaber

  SUF mangler at aflægge 2 anlægsregnskaber

  KFF mangler at aflægge 2 anlægsregnskaber

 Vi gør opmærksom på, at anlægsregnskaberne vi rapporterede, som manglede at blive aflagt i revisionsberetningen for sidste år, er blevet aflagt.

 Det henstilles, at lovgivning og kommunens regler vedrørende aflæggelse af anlægsregnskaber efterleves.”

Forslag til handleplan

  • SUF mangler at aflægge anlægsregnskab for følgende to anlægsprojekter:

    • Produktionskøkken Skjulhøjgård Indtægter
    • CURA – Omsorgssystem.

Forvaltningen vil udarbejde anlægsregnskaber for de ovenstående sager, som forelægges SUND på nærværende møde den 20. august mhp. behandling i Økonomiudvalget (ØU) den 8. september og Borgerrepræsentationen (BR) den 17. september.

Forvaltningen vil derudover fremadrettet skærpe sin opfølgning på, om der er anlægsprojekter, som endnu ikke er regnskabsaflagt, men som er begyndt at indgå i serviceproduktionen og dermed skal regnskabsaflægges senest den 31. maj. Det andet år efter det år, anlægget er ibrugtaget. Opfølgningerne vil blive foretaget ifm. aflæggelsen af forvaltningens årsregnskab samt ifm. de fire årlige anlægsoversigter.

Politisk handlerum

-

Økonomi

Indstillingen har ingen økonomiske konsekvenser.

Videre proces

  • Udvalgene skal behandle egne handleplaner i løbet af august og inden samlet sag med handleplaner forelægges Økonomiudvalget (ØU) den 25. august
  • ·ØU forelægges opfølgning på handleplanerne primo 2027.

 

Anna Schou Johansen

/ Camilla Vang Taankvist

Til top