Godkendelse af ny model for bevilling og levering af helhedspleje
Udvalget forelægges en ny model for bevilling og levering af helhedspleje til godkendelse. Modellen skal erstatte den nuværende model og understøtte værdierne i ældreloven samt den kommende ressortsammenlægning mellem Socialforvaltningen (SOF) og Sundheds- og Omsorgsforvaltningen (SUF).
Indstilling
Sundheds- og Omsorgsforvaltningen indstiller overfor Sundheds- og Omsorgsudvalget:
- at godkende, at der anvendes tre forløb efter ældreloven
- at godkende, at ny model for bevilling og levering af helhedspleje også anvendes i forhold til borgere, som skal have støtte efter serviceloven.
Problemstilling
Visionen med den nye ældrelov er at sætte selvbestemmelse og omsorg i centrum for ældreplejen. Målet er at understøtte en værdig ældrepleje med udgangspunkt i den enkelte borgers aktuelle livssituation, med fokus på livskvalitet, selvhjulpenhed og nærvær. Kernen i ældreloven er helhedspleje. Med helhedspleje flyttes fokus fra, at visitationen bestiller enkeltindsatser, som hjemmeplejen udfører til, at der visiteres til sammenhængende forløb, hvor ansvaret for løbende at tilrettelægge og tilpasse støtten er i det tværfaglige team omkring borger. Dette med henblik på bedre at kunne imødekomme borgers samlede og varierende behov for støtte.
Løsning
SUF har siden 2012 anvendt besøgsblokke som model for bevilling og levering af helhedspleje. Med overgangen til besøgsblokke blev hovedparten af de enkeltindsatser, som leveres ved samme besøg, samlet i blokke – ti besøgsblokke til praktisk støtte og 20 til personlig pleje af forskellige størrelser og til forskellige tidspunkter på dagen. Med besøgsblokkene bevilger visitationen en fastsat tidsramme pr. besøg til hjemmeplejen, indenfor hvilken hjemmeplejen skal varetage borgers behov. Besøgsblokkene kan variere over ugen, så en borger fx kan visiteres en stor blok mandag og torsdag morgen og en mellem blok ugens andre morgener. Hvis borgers behov ikke kan rummes indenfor tidsrammen, eller der er behov for besøg flere gange ugentligt eller i løbet af dagen kontakter hjemmeplejen visitationen mhp. en ændret tidsramme.
For i højere grad at understøtte værdierne i ældreloven og dermed flytte fokus fra tid til borgers behov i samarbejdet mellem visitation og hjemmepleje, har SUF udarbejdet en ny model for bevilling og levering af helhedspleje. Den nye model flytter beslutninger om borgers støtte til de medarbejdere, der kender borger bedst, hvilket øger borgers medindflydelse og selvbestemmelse.
Ny model for bevilling og levering af helhedspleje

Forløb
Den nye model for bevilling og levering af helhedspleje rummer tre forløb efter ældreloven (jf. kolonne 1 i figuren nedenfor).
Forløb til afklarende støtte indeholder genoptræning, afklarende støtte og vask- og indkøbsordning. Forløbet anvendes til borgere, der med en vis sandsynlighed, har behov for støtte i en afgrænset periode på op til tre måneder.
Forløb til praktisk støtte tilføjer praktisk støtte til indholdet under Forløb til afklarende støtte. Forløbet anvendes til borgere med et længerevarende behov for praktisk støtte.
Forløb til personlig pleje tilføjer personlig pleje til indholdet i de øvrige forløb. Forløbet anvendes til borgere med et længevarende behov for personlig pleje.
Visitationen træffer afgørelse, når borger har behov for et nyt forløb.
Ugepakker
Under forløbene ligger forskellige ugepakker, der kan aktiveres alt efter borgers behov (jf. kolonne 2). En ugepakke er en overordnet ramme, der omsættes til besøg i det tværfaglige team omkring borger. Teamet planlægger og leverer besøg med udgangspunkt i borgers aktuelle behov (jf. kolonne 3). Ugepakkerne er ikke begrænset i forhold til hverken varighed eller hyppighed, hvilket betyder, at teamet omkring borger løbende kan tilpasse støtten ud fra borgerens aktuelle behov. Dermed øges teamets faglige råderum, og afsættet for selve støtten såvel som samarbejdet mellem visitationen og hjemmepleje bliver opgaven og behovet fremfor tid.
Ved overgangen til den nye model, vil nuværende støtte som udgangspunkt bevares som hidtil. Nogle borgere vil ved revisitationen måske få tilpasset deres støtte, så den reguleres i mindre grad. Når borgers behov ændres, vil teamet tilpasse støtten. Teamet kan planlægge hvert enkelt besøg, til den varighed de vurderer, der er nødvendigt ift. borgers behov – de skal ikke vælg mellem fastsatte tidsrammer, men kan planlægge besøget til præcis den varighed, der passer til opgaven og borgers behov.
Hjemmepleje efter serviceloven
Udover helhedspleje efter ældreloven, skal forvaltningen også tilbyde hjemmepleje efter serviceloven til borgere, som ikke er folkepensionister, herunder de borgere som overgår fra SOF til SUF med ressortsammenlægningen d. 1. juni 2026. For medarbejdere i den samlede hjemmepleje vil det være afgørende, at de fremover kan arbejde efter den samme model for bevilling og levering af helhedspleje uafhængigt af lovgivning (Hjemmeplejen i SOF anvender primært enkeltindsatser).
Borgere som bevilges støtte efter serviceloven vil ikke få bevilget et forløb. De vil i stedet blive bevilget relevante ugepakker (kolonne 2). Efter Serviceloven træffer visitationen således afgørelse, når borgers behov for ugepakker skifter, men grundmodellen er den samme, hvilket gør det enkelt for hjemmeplejens medarbejdere at navigere uafhængigt af lovgivningen.
Frit valg af leverandør
Når borger bevilges helhedspleje, skal borger samtidig tage stilling til, hvilken leverandør, de ønsker skal levere støtten. Borger kan vælge mellem den kommunale leverandør og to private leverandører. Den leverandør, som borger vælger, skal levere den samlede støtte. Borger oplyses om valgmulighederne i forbindelse med bevilling af støtte.
Forvaltningen arbejder på et udbud af helhedspleje, der skal løbe fra d. 1. april 2027 og mindst to år frem. Udbudsmaterialet skal i høring ultimo juni 2026 og offentliggøres medio august 2026. I udbudsmaterialet skal forvaltningens indsatser og model for bevilling og levering af helhedspleje beskrives.
Sygepleje
Sygepleje er endnu ikke en del af modellen. Ifølge aftalepartierne bag sundhedsreformen er planen at den almene sygepleje i kommunerne integreres med helhedspleje efter ældreloven. Regeringen fremsætter et lovforslag med den fulde model i løbet af 2026. Forvaltningen har taget højde for den kommende lovændring i udarbejdelsen af modellen og forventer ikke, at den vil medføre omfattende ændringer af modellen. I det kommende udbud af helhedspleje, tages der højde for den kommende lovændring.
Politisk handlerum
Med ældrelovens ikrafttræden fik kommunerne både nye rammer for arbejdet med helhedspleje og frihed til selv at sammensætte en model for helhedspleje ud fra lokale rammer og forudsætninger. Landets kommuner har således udarbejdet forskellige modeller. Det er forvaltningens erfaring, at flere kommuner har valgt en model, der ikke forener ældrelov med servicelov.
Sundheds- og omsorgsudvalget har mulighed for at foreslå tilpasninger af forelagte model for bevilling og levering af helhedspleje. Alt efter omfanget af ønskerne, kan konsekvensen heraf blive, at det kommende udbud af helhedspleje må udsættes. Frem til muligt udbud vil forvaltningen anvende godkendelsesmodellen. Det forventes at godkendelsesmodellen er dyrere for forvaltningen end udbudsmodellen. Dette gælder også, hvis indstillingen ikke godkendes.
Økonomi
Det nuværende serviceniveau fastholdes med implementering af en ny model for bevilling og levering af helhedspleje, hvorfor bevilling og levering via modellen som udgangspunkt afholdes indenfor det afsatte budget til hjemmepleje.
Der henledes i øvrigt opmærksomhed på, at ældreloven medfører en ændring af økonomistyringen, som kræver nye redskaber, men også en ny tilgang til at sikre budgetoverholdelse. Da der er tale om en større omstilling har forvaltningen igangsat et særskilt projekt til at implementere de nye redskaber og den nye tilgang, og dermed sikre understøttelse af de budgetansvarlige ledere i deres nye økonomistyringsopgave.
Videre proces
Såfremt udvalget godkender indstillingen, forventer forvaltningen at påbegynde implementering af den nye model for bevilling og levering af helhedspleje ultimo 2026. Forud for implementering skal modellen afprøves i flere teams mhp. justering og præcisering. I forbindelse med implementering af modellen tilpasses kvalitetsstandarderne mv. Desuden vil forvaltningen beskrive den nye model i det kommende udbud af helhedspleje.
Karen Nørskov Toke
/Nanna Skriver