Fornyelse af aftaler for tilskudsmodtagere med varig bevilling fra 2026
Der er på Kultur- og Fritidsudvalgets budget afsat en række budgetbevillinger og varige bevillinger til tilskud til foreninger og andre kulturaktører.
Kultur- og Fritidsudvalget blev den 2. maj 2025 orienteret om de tilskud med bevillinger, hvis aftaler udløber med 2025.
Det drejer sig om 48 brugsaftaler og 7 tilskudsaftaler med i alt 51 aktører. Herudover skal yderligere fem aftaler fornyes. Aktørerne er folkeoplysende foreninger og kulturelle aktører. Aktørerne fremgår af bilag 1 og 2.
Aftaler om brugsret kan indgås for op til ti år (2026-2035), og aftaler om tilskud kan indgås for fire år (2026-2029), jf. udvalgets beslutning fra mødet 22. februar 2025 om ”Revision af aftalers varighed i Kultur- og Fritidsforvaltningen”.
Udvalget skal derfor tage stilling til indgåelse af nye fireårige tilskudsaftaler og nye tiårige brugsaftaler med de aktører, som fremgår af bilag 1 og 2.
Såfremt udvalget beslutter, at der skal indgås fornyede aftaler med de folkeoplysende foreninger, vil brugsaftalerne blive finansieret af Folkeoplysningsudvalgets lokaleramme. Øvrige sager finansieres af varige budgetbevillinger til formålet eller Kultur- og Fritidsudvalgets budget.
Udvalget kan beslutte, at aftaler ikke fornyes eller at de fornyes med en anden varighed end beskrevet.
Af bilag 1 og 2 fremgår økonomisk overblik.
Indstilling
Kultur- og Fritidsforvaltningen indstiller,
- at Kultur- og Fritidsudvalget godkender, at 47 aftaler om brugsret fornyes for 10 år og 1 ny brugsaftale fornyes for tre år, med de aktører, som fremgår af bilag 1 og 2.
- at Kultur- og Fritidsudvalget godkender, at syv aftaler om tilskud fornyes for fire år med de aktører, som fremgår af bilag 2.
Problemstilling
En række aftaler, som finansieres af bevillinger på Kultur- og Fritidsforvaltningens budget, udløber med 2025.
Kultur- og Fritidsudvalget skal drøfte og beslutte, om der skal indgås nye aftaler for en ny periode, jf. bevillinger til formålene.
Løsning
Kultur- og Fritidsudvalget blev den 2. maj 2025 orienteret om aktører, hvis aftaler udløber ultimo 2025 eller primo 2026.
Kultur- og Fritidsforvaltningen har gennemgået og godkendt indkomne regnskaber og ledelsesberetninger for alle aktører i bilag 1, og alle aktørerne opfylder fortsat betingelserne for at modtage tilskud.
Kultur- og Fritidsforvaltningen har ikke modtaget tilbagemeldinger om, at aftaleforhold evt. skulle ophøre fra medlemmer af Kultur- og Fritidsudvalget.
Kultur- og Fritidsforvaltningen kan indgå nye tiårige aftaler om brugsret med hjemmel i kommunalfuldmagtsreglerne for 2026-2035 for de folkeoplysende foreninger og øvrige aktører, der fremgår af bilag 1.
Kultur- og Fritidsforvaltningen kan indgå nye fireårige aftaler om tilskud med hjemmel i kommunalfuldmagtsreglerne for 2026-2029 for de aktører, der fremgår af bilag 1 og 2.
Aftaler for folkeoplysende foreninger
Finansieringsbehovet på ca. 17,1 mio. kr. for 40 folkeoplysende foreninger dækkes allerede af folkeoplysningsrammen. En fornyelse af aftalerne vil derfor ikke medføre nye finansieringsbehov. En økonomisk oversigt fremgår af bilag 2.
Af notatet dateret 2. maj 2025 fremgik også foreningerne Amager Motocross Klub og Københavns BMX Klub. Foreningerne har haft brugsaftale for areal til hhv. motocrossbane, BMX bane samt klubhus.
Forvaltningen har efter aftale med Amager Motocross Klub overtaget driften af anlægget, som udbydes via foreningsportalen. Der indgås derfor kun ny aftale for areal til klubhus.
Forvaltningen har været dialog med Københavns BMX klub om samme løsning, men foreningen ønsker foreløbig at indgå ny aftale for areal til BMX-baner. Forvaltningen indstiller på den baggrund, at der indgås brugsaftale for arealet på tre år.
Aftaler for øvrige aktører
Bevillingerne til de øvrige 11 aktører er afsat varigt på forvaltningens budget, og en fornyelse af aftalerne vil derfor ikke medføre nye finansieringsbehov. En økonomisk oversigt fremgår af bilag 1.
Politisk handlerum
Udvalget kan beslutte at,
- aftaler ikke fornyes
- aftaler fornyes med anden varighed end beskrevet
Økonomi
Indstillingen har ingen nye økonomiske konsekvenser for Folkeoplysningsudvalget, der allerede afholder udgifterne til de berørte foreninger.
Indstillingen har ingen yderligere økonomiske konsekvenser for Kultur- og Fritidsudvalget, da der dels er afsat varige bevillinger formålene/udvalget allerede afholder udgifterne.
Videre proces
På baggrund af udvalgets beslutninger indgår forvaltningen nye aftaler om brugsret og aftaler om tilskud.
Alle tilskudsmodtageres aktiviteter og formål er vurderet på det aktuelt foreliggende grundlag. Såfremt det i forbindelse med det videre arbejde med indgåelse af nye aftaler, viser sig, at der hos tilskudsmodtagere er konkrete og individuelle forhold, der ikke gør det muligt at indgå nye aftaler som beskrevet i denne indstilling, vil udvalget blive orienteret herom.
Mikkel Boje
/Mads Kamp Hansen
Beslutning
Kultur- og Fritidsudvalgets beslutning i mødet den 14. august 2025
Indstillingen blev taget til godkendt uden afstemning.