Orientering af lokaludvalget om valgmøder før Kommunalvalget (KV 25)
Kgs. Enghave Lokaludvalg skal orienteres om status for projektet, KV25-valgmøder, samt forhold vedrørende tilmeldingsprocedure for kandidater til valgmøderne for KV25.
Indstilling
Forretningsudvalget indstiller til Kgs. Enghave Lokaludvalg:
- at lokaludvalget tager orienteringen om projektet til efterretning.
- at lokaludvalget tager orientering om proceduren for tilmelding fra kandidater til efterretning.
Problemstilling
Kgs. Enghave Lokaludvalg besluttede at afholde to valgmøder ifm. KV25 ved dets møde d. 30. januar 2025. Det ene valgmøde afholdes d. 29. september kl. 17 – 19 i dansepavillonen i Karens Minde Kulturhus. Det andet valgmøde afholdes i Aulaen på Skolen I Sydhavnen på Teglholmen d. 29. oktober kl. 19 – 21. Ved begge valgmøder skal sekretariatet og lokaludvalget sætte op og klargøre inden valgmødet, og tage ned og rydde op efterfølgende.
Begge valgmøder tager udgangspunkt i tre overordnede temaer, som de deltagende kandidater til KV25 skal forholde sig til. Temaerne er:
- Trivsel, børn og unge, tryghed og trafikale forhold.
- Sociale forhold
- Bådehavnsgade og byudvikling
Alle fagudvalg, samt arbejdsgruppen for Bådehavnsgade har bidraget med gode spørgsmål og emner til det videre samarbejde mellem styregruppen og moderator, Bille Sterll.
Deltagelse fra kandidater/partier:
Borgerrepræsentationens Sekretariat har foretaget en juridisk vurdering af spørgsmål om, hvem der skal inviteres til valgdebatter, som lokaludvalgene er vært for.
En kommune må gerne facilitere debatmøder, men efter lighedsgrundsætningen må kommunen ikke give fortrinsstilling til visse partier eller kandidatlister, medmindre det er sagligt begrundet.
Forud for indleveringsfristen for kandidatlisten d. 30. september vil der ikke være sagligt grundlag for at behandle partier/mulige kandidatlister/kandidater og andre kommunalpolitiske foreninger forskelligt. Kommunen vil derfor som udgangspunkt skulle invitere alle førnævnte. Dette kunne f.eks. gøres ved at lave offentlig/åben tilmelding til debatmødet.
Et debatmøde kun for de partier, som på nuværende tidspunkt er repræsenteret i Borgerrepræsentationen, vil - uanset om dette finder sted før eller efter indleveringsfristen for kandidatlister - efter vores opfattelse være usaglig forskelsbehandling.
Der er således ikke hjemmel til at facilitere et sådant debatmøde.
Derfor sendes der ingen invitationer via sekretariatet.
Procedure for tilmelding:
Sekretariatet laver kommunikation om valgmøderne på hhv. hjemmeside og sociale medier, samt en åben invitation, hvor man kan tilmelde sig som kandidat til et af de to valgmøder.
Hvert parti kan deltage med en kandidat pr. valgmøde.
Afhængigt af antallet af tilmeldinger, tages der forbehold for, at det af praktiske årsager kan blive nødvendigt at begrænse antallet af deltagere. Skulle der være for mange tilmeldinger, tildeles pladserne efter først-til-mølle-princippet.
Tilmeldingen for begge valgmøder åbnes d. 2. september – til og med d. 16. september.
Tilmeldingen sker via lokaludvalgets fællespostkasse.
Ved tilmelding skal kandidaterne meddele følgende:
- Kandidatens navn
- Kandidatens partinavn
- Synliggøre at man stiller op. fx link til hjemmeside eller anden dokumentation for at man har kommunikeret det ud offentligt.
- Tilmelde sig to ud af tre temaer, hvori man vil deltage i debatten.
Efter d. 16. september sender sekretariatet en bekræftelse på deltagelsen til kandidaten, samt temaernes hovedspørgsmål, link til Kgs. Enghave Lokaludvalgs bydelsplan, samt program og spilleregler for valgmøderne.
Løsning
Lokaludvalget tager orienteringen til efterretning.
Økonomi
På lokaludvalgets møde d. 26. juni 2025 blev der afsat 60.000kr til afviklingen af begge valgmøder. Beløbet tages fra de afsatte midler til lokaludvalgets egne projekter.
Videre proces
Styregruppen mødes igen, samt koordinerer med moderator indenfor den nærmeste tid.
Sekretariatet beder lokaludvalgets medlemmer tilmelde sig til hhv. opsætning og/eller oprydning via e-mail.
Sekretariatet udfører ovenstående kommunikation og information på hhv hjemmeside og sociale medier
Lokaludvalgets medlemmer bedes dele information vedr. valgmøder.