Mødedato: 26.06.2025, kl. 19:00
Mødested: Karens Minde Kulturhus

Godkendelse af budget for Facebookboost af puljemidler

Tidligere beslutninger

Se beslutning vedrørende udmøntning af lokaludvalgets budget for 2025 af 21. november 2021 her: Beslutning: Godkendelse af budget for lokaludvalgets puljemidler for 2025 | Københavns Kommune

Indstilling

Forretningsudvalget indstiller til Kgs. Enghave Lokaludvalg:

1. at lokaludvalget godkender, at der overføres 10.000 kr. fra Borgerinddragelsespuljen til Facebookboosts af lokaludvalgets begivenheder og arrangementer.

2. at lokaludvalget bemyndiger Sekretariatet til løbende at bruge de nævnte midler til facebookboosts

Problemstilling

På Lokaludvalgets møde den 21. november blev lokaludvalgets budget for puljemidlerne godkendt.

I teksten til godkendelsen af brug af midler til facebookboost fremgår følgende:

"Der afsættes 10.000 kr. til at booste lokaludvalgets aktiviteter på Facebook, Dette beløb er det samme som i 2024 og afsættes med henblik på annoncering og synliggørelse af lokaludvalgets aktiviteter på Facebook  . Sekretariatet bemyndiges til at disponere over midler til facebookbosts."

Imidlertid er beløbet på de 10.000 kr. ikke medtaget i budgetoversigten i indstillingen. Det samlede beløb, der er afsat til lokaludvalgets egne projekter inkluderer ikke beløbet til Facebookboost.

Sekretariatet oplyser, at det er en fejl, at beløbet til facebookboost ikke er medtaget i det samlede beløb, der i følge budgetoversigten blev disponeret over. Sekretariatet oplyser desuden, at der er 23.700 kr. i ikke disponerede midler i Borgerinddragelsespuljen.

Forretningsudvalget indstiller, at lokaludvalget godkender, at der overføres 10.000 kr. fra Borgerinddragelsespuljen til Facebookboosts af lokaludvalgets begivenheder og arrangementer. Forretningsudvalget indstiller, at Sekretariatet bemyndiges til løbende af bruge af midlerne. Sekretariatet aflægger regnskab for brug af midlerne i slutningen af 2025.

Løsning

Lokaludvalget godkender, at der overføres 10.000 kr. fra Borgerinddragelsespuljen til Facebookboosts af lokaludvalgets begivenheder og arrangementer. Forretningsudvalget indstiller, at Sekretariatet bemyndiges til løbende af bruge af midlerne. Sekretariatet aflægger regnskab for brug af midlerne i slutningen af 2025.

Økonomi

Midlerne afholdes fra Borgerinddragelsespuljen. Rest i Borgerinddragelsespuljen før dette møde: 23.700 kr. Rest i Borgerinddragelsespuljen efter dette møde 13.700 kr.

Videre proces

Sekretariatet aflægger regnskab for brug af midlerne til facebookboost ved udgangen af 2025.

Til top