Mødedato: 11.03.2026, kl. 15:30
Mødested: Se mødeindkaldelse

Stillingtagen til indstillingsgrupper

Musikudvalget skal tage stilling til, om den hidtidige praksis i udvalget med at de fagudpegede medlemmer mødes før det ordinære møde og udarbejder indstillinger i henholdsvis en rytmisk- og klassisk indstillingsgruppe skal fortsætte, samt hvem der i givet fald skal sidde i de to indstillingsgrupper. 

Indstilling

Kultur-, Fritids- og Borgerserviceforvaltningen indstiller:

  1. at Musikudvalget tager stilling til om den hidtidige praksis med en rytmisk- og klassisk indstillingsgruppe skal fortsætte
  2. at Musikudvalget, såfremt udvalget har besluttet at fortsætte den hidtidige praksis med indstillingsgrupper, tager stilling til hvem af de musikfaglige repræsentanter, der skal indgå i en eventuel rytmisk- og klassisk indstillingsgruppe.

Problemstilling

Praksis i det forrige Musikudvalg har været, at den rytmiske gruppe har mødtes 2 time og 15 minutter før og den klassiske gruppe en time og 45 minutter før det ordinære møde.

De to grupper har været samlet 45 minutter før det ordinære møde med henblik på drøftelse af fællesansøgninger til mødet samt eventuelle øvrige punkter på dagsorden.

De nye indstillingsgrupper har naturligvis mulighed for selv at justere, hvornår og hvordan de ønsker at mødes.

Indstillingsgrupperne skal inden det ordinære møde udarbejde indstillinger til de enkelte ansøgninger der kan præsenteres for det samlede Musikudvalg.

Løsning

Musikudvalget skal tage stilling til, om den hidtidige praksis i udvalget med at de fagudpegede medlemmer mødes før det ordinære møde og udarbejder indstillinger i henholdsvis en rytmisk- og klassisk indstillingsgruppe skal fortsætte, samt hvem der i givet fald skal indgå i henholdsvis den rytmiske- og den klassiske indstillingsgruppe.

Økonomi

Indstillingen har ingen økonomiske konsekvenser. 

Videre proces

Såfremt Musikudvalget har besluttet at fortsætte praksis med indstillingsgrupper, vil forvaltningen indkalde indstillingsgrupperne i outlook. 

Beslutning

af 1. at-punkt besluttede udvalget at fortsætte hidtidige praksis frem til næste udvalgsmøde. På næste udvalgsmøder skal der tages stilling til fremadrettet praksis på baggrund af ny fordeling af ansøgninger på genrer. 

af 2. at-punkt besluttede udvalget at Benjamin Hansen, Iben Vestergård, Ragnhild May og Sara Nigard Rosendal indgår i den klassiske indstillingsgruppe, og at Anders Malta, Agnes Smith, Piet Breinholm og Brian Clausen indgår i den rytmiske indstillingsgruppe frem til næste udvalgsmøde, hvor der tages stilling til fordeling af ansøgninger og antallet af indstillingsgrupper. 

 

Til top