Gruppearbejde om arbejdsgrupper
Indstilling
Indstilling om,
- at Indre By Lokaludvalg har gruppearbejde om lokaludvalgets arbejdsgrupper.
Problemstilling
I dets møde 16. april 2026 drøftede lokaludvalget, hvorledes det ønsker at organisere sig i arbejdsgrupper. Det blev besluttet, at de hidtidige arbejdsgrupper mv. fortsætter de næste tre måneder: https://www.kk.dk/dagsordener-og-referater/Indre%20By%20Lokaludvalg/m%C3%B8de-16042026-190000/referat/punkt-7
Forpersonskabet ønsker i mellemtiden med dette dagsordenpunkt at afsøge og drøfte, hvorledes Indre By Lokaludvalgs interesse i arbejdsgrupper spejler forvaltningsområderne i Københavns Kommune. Derfor inviteres lokaludvalget i forlængelse af en kaffepause til ved caféborde at drøfte potentialet for arbejdsgrupper, der spejler de forskellige områder.
Der afsættes op til 15 minutter til punktet inkl. forpersonens opsamling.
Løsning
Lokaludvalget har gruppearbejde om arbejdsgrupper ved caféborde. Forpersonen samler op på gruppearbejdet.
Økonomi
Intet.
Videre proces
Lokaludvalget besluttede i dets møde 16. april 2026, at de hidtidige arbejdsgrupper mv. fortsætter de næste tre måneder, således at en eventuel beslutning om at organisere sig i andre arbejdsgrupper tidligst ville kunne ske i lokaludvalgets møde den 10. september (da lokaludvalget holder sommerpause i juli).