Mødedato: 11.12.2025, kl. 16:30
Mødested: Vartov, Farvergade 27

B-sag: Puljeansøgninger, december 2025 (2026-pulje)

Indstilling

Indstilling om,

  1. at Indre By Lokaludvalg giver afslag til Psykorevyen 2026 på en ansøgning om 30.000 kr. til opsætningen og udførelsen af deres to revyforestillinger i Christian Hansen Auditoriet KUs City Campus fra 13. - 20. marts 2026. Afslaget begrundes med, at lokaludvalget vurderer, at projektet samlet set har en for snæver målgruppe, jf. lokaludvalgets retningslinjer for støtte, samt at lokaludvalget ønsker at bruge sine midler på andre aktiviteter.
  2. at Indre By Lokaludvalg giver afslag til V Coloris på en ansøgning om 40.000 kr. i støtte til 5Concerts 3.0, 3 koncerter i henholdsvis Trinitatis Kirke, Dansk Arkitektur Center og Johan Borups Højskole i perioden februar – maj 2026.
    Afslaget begrundes med, at lokaludvalget savner en stærkere lokal forankring af projektet, samt at lokaludvalget ønsker at prioritere sine midler på andre aktiviteter.
  3. at Indre By Lokaludvalg giver afslag til Københavns Shakespeare Kompagni på en ansøgning om 30.000 kr. i støtte til teaterforestillingen ”The Daughters of Lear” på The Deer and Rabbits den 30. april – 30. maj.
    Afslaget begrundes med, at lokaludvalget vurderer at entreprisen gør, at projektet eller arrangementet ikke er offentligt tilgængeligt, samt at lokaludvalget ønsker at prioritere sine midler på andre aktiviteter.
  4. at Indre By Lokaludvalg giver tilsagn til Tokyo Blue om 10.000 kr. af lokaludvalgets 2026-pulje til visning af Vingesus på Kastelsmøllen den 6. og 7. februar 2026 på Kastellet. Lokaludvalget støtter ikke med det ansøgte beløb på 20.000 kr., da lokaludvalget vurderer, at udgifter til løn eller honorar udgør en stor del af det ansøgte beløb, jf. lokaludvalgets retningslinjer, taget i betragtning, at værket allerede er produceret.

 

Problemstilling

Lokaludvalget har modtaget 4 puljeansøgninger om støtte fra lokaludvalgets 2026-pulje.

Løsning

1. Psykorevyen 2026

Psykorevyen 2026 søger om 30.000 kr. i støtte til at understøtte opsætningen og udførelsen af deres to revyforestillinger i Christian Hansen Auditoriet KUs City Campus fra 13. - 20. marts 2026.

Der søges støtte til rekvisitter, kostumer, make-up, instrumenter, noder, lyd og lys og diverse teknik.

Foreningen ’Psykorevyen’ ved Københavns Universitet er et kreativt studiefællesskab, som grundlæggende har til formål at opsætte årlige revyforestillinger på universitetet. Målet er at styrke studiemiljøet, det faglige fællesskab, såvel som studerendes overskud og studieglæde. Revyholdet har en ambition om at skrive, producere, planlægge og opføre en årlig revyforestilling for fulde sale (omkring 800 publikummer).

Målgruppen er studerende ved Psykologisk Institut, øvrige studerende ved KU, unge og den bredere befolkning. På baggrund af de seneste års forestillinger, forventer de at få udsolgt til begge forestillinger, hvilket betyder et publikum på cirka 800 personer.

Billetpris er ca. 95 kr. og 85 kr. ved ’early-bird rabat’. Dette er et estimat baseret på sidste års priser. Billetsalget går til at dække nogle af revyens omkostninger.

Udgiftsbudgettet er på 149.400 kr.
Indtægtsbudgettet er på 149.500 kr. Foruden støtte fra Indre By Lokaludvalg forventes indtægter via billetsalg, barsalg og andre fonde.

Der er ingen egenfinansiering.

Sekretariatets bemærkninger:

Sekretariatet ser intet til hinder for at lokaludvalget støtter aktiviteten.

Puljegruppens anbefaling

Vores indstilling er at afvise de tre af ansøgningerne. Alle undtagen Tokyo Blue er rettet mod hele, byen, har entré osv. og uanset deres kvalitet er de ikke lokale. 

Indstilling

At Indre By Lokaludvalg giver afslag til Psykorevyen 2026 på en ansøgning om 30.000 kr. til opsætningen og udførelsen af deres to revyforestillinger i Christian Hansen Auditoriet KUs City Campus fra 13. - 20. marts 2026.

Afslaget begrundes med, at lokaludvalget savner en stærkere lokal forankring af projektet, samt at lokaludvalget ønsker at prioritere sine midler på andre aktiviteter.

2. V Coloris

V Coloris søger om 40.000 kr. i støtte til 5Concerts 3.0, 3 koncerter i henholdsvis Trinitatis Kirke, Dansk Arkitektur Center og Johan Borups Højskole i perioden februar – maj 2026.

Der søges støtte til kunstnerhonorar og produktionsudgifter.

For tredje år i træk vil blæserkvintetten V Coloris byde borgere fra mange forskellige københavnske bydele velkommen til gratis koncerter i deres kvarter. Det gør de i forbindelse med deres koncertrække 5C Concerts, som har til formål at udforske buslinje 5C’s potentiale som kulturguide og hylde den kulturelle mangfoldighed og de stærke fællesskaber på tværs af Storkøbenhavn. En af de tre koncerter er en børnekoncert med fokus på danske børnesange.

Koncerterne er henvendt til alle, dog er børnekoncerten især henvendt til børn og deres familie. Der forventes at nå ud til 350 ved de 3 koncerter.

Det er gratis.

Arrangementerne offentliggøres via reklamer, kampagner og med fysisk reklamemateriale såsom plakater og postkort, samt på sociale medier, på koncertstedernes platforme.

Udgiftsbudgettet er på 172.500 kr.
Indtægtsbudgettet er på 172.500 kr.
De tre koncerter og dertilhørende budget er en del af det samlede projekt ”Music and Community”. En andel af de samlede bevillinger går til de 3 koncerter der finder sted i Indre By.

Sekretariatets bemærkninger:

Det fremgår af lokaludvalgets retningslinjer, at lokaludvalget som udgangspunkt ikke støtter aktiviteter, hvor løn eller honorar efter lokaludvalgets vurdering udgør en stor del af det ansøgte beløb.

Derudover ser sekretariatet intet til hinder for at lokaludvalget støtter aktiviteten.

Puljegruppens anbefaling

Vores indstilling er at afvise de tre af ansøgningerne. Alle undtagen Tokyo Blue er rettet mod hele byen, har entré osv. og uanset deres kvalitet er de ikke lokale. 

Indstilling

At Indre By Lokaludvalg giver afslag til V Coloris på en ansøgning om 40.000 kr. i støtte til 5Concerts 3.0, 3 koncerter i henholdsvis Trinitatis Kirke, Dansk Arkitektur Center og Johan Borups Højskole i perioden februar – maj 2026.

Afslaget begrundes med, at lokaludvalget savner en stærkere lokal forankring af projektet, samt at lokaludvalget ønsker at prioritere sine midler på andre aktiviteter.

3. Københavns Shakespeare Kompagni

Københavns Shakespeare Kompagni søger om 30.000 kr. i støtte til teaterforestillingen ”The Daughters of Lear” på The Deer and Rabbits den 30. april – 30. maj.

Der søges om støtte til kostumer og scenografi.

“The Daughters of Lear” er den selvstændige tredje del af Københavns Shakespeare Kompagnis “Patriark Trilogi” og er en nyskrevet forestilling på engelsk baseret på Shakespeares “King Lear”.
I månederne frem til premieren afholder teatret bl.a. åbent hus, readings, og andre events for at give de lokale mulighed for at lære mere om teatret og om forestillingens univers på en spændende og underholdende måde.

Målgruppen er unge over 15 år og voksne. Der forventes salg af 360 fysiske billetter svarende til en belægningsprocent på ca. 60%. Derudover forventes at kunne sælge streamingbilletter. En del af forestillingerne kan desuden afvikles som skoleforestillinger for de ældste klasser, hvor skolemateriale, Q&A’s med skuespillerne, etc. er inkluderet i oplevelsen.

Billetter koster 250 kr. Der er rabat til medlemmer af MitTeater, grupper, unge under 25 og grupper af unge.

Udgiftsbudgettet er på 415.600 kr.
Indtægtsbudgettet er på 415.600 kr.
Ansøger har modtaget bevillinger for 110.000 kr.
Ansøger afventer svar fra andre fonde samt Statens Kunstfond.
Der er en egenfinansiering på 15.000 kr.

Sekretariatets bemærkninger:

Det fremgår af lokaludvalgets retningslinjer, at lokaludvalget som udgangspunkt ikke støtter aktiviteter med en entré, der efter lokaludvalgets vurdering

o ikke matcher beløbet, der ansøges om
o ikke matcher projektet eller arrangementets indhold
o gør, at projektet eller arrangementet ikke er offentligt tilgængeligt.

Derudover ser sekretariatet intet til hinder for at lokaludvalget støtter aktiviteten.

Puljegruppens anbefaling

Vores indstilling er at afvise de tre af ansøgningerne. Alle undtagen Tokyo Blue er rettet mod hele, byen, har entré osv. og uanset deres kvalitet er de ikke lokale. 

Indstilling

At lokaludvalget giver afslag til Københavns Shakespeare Kompagni på en ansøgning om 30.000 kr. i støtte til teaterforestillingen ”The Daughters of Lear” på The Deer and Rabbits den 30. april – 30. maj.

Afslaget begrundes med, at lokaludvalget vurderer at entreprisen gør, at projektet eller arrangementet ikke er offentligt tilgængeligt, jf. lokaludvalgets retningslinjer, samt at lokaludvalget ønsker at prioritere sine midler på andre aktiviteter.

4. Tokyo Blue

Tokyo Blue søger om 20.000 kr. i støtte til visning af Vingesus på Kastelsmøllen den 6. og 7. februar 2026 på Kastellet.

Vingesus på Kastelsmøllen er et arrangement, hvor borgere kan opleve et audiovisuelt kunstværk omhandlende de gamle historiske vindmøller.

I forbindelse med vinterferien 2026 og Copenhagen Light Festival ønsker Tokyo Blue sammen med Kastellets Møllelaug, at invitere borgere til en sanselig aftenoplevelse, hvor samtidskunsten møder historien og kaster nyt lys over Kastelsmøllen. Kunstkollektivet Tokyo Blue er inviteret til at vise værket Vingesus - en audiovisuel videoprojektion, der gennem lys, lyd og bevægelse undersøger vindmøllens betydning som kulturelt og historisk symbol.

Vingesus vises på Kastelsmøllen to aftener i februar. Kunstværket kører i loop, publikum kan forvente at bruge ca. 15 minutter på at opleve værket. Der vil blive serveret noget varmt at drikke til de besøgende.

Målgruppen er borgere i alle aldre. Der forventes 300-400 gæster fordelt på de to aftener.

Det er gratis.

Der samarbejdes med Kastellet Møllelauget (vært), Forsvarets Kantine på Kastellet (forplejning på de to aftener), Kommandanten til Forsvaret (markedsføring på SoMe, website, brochure, fotografering).

Udgiftsbudgettet er på 35.000 kr.
Indtægtsbudgettet er på 35.000 kr.
Værket er udviklet med støtte fra Statens Kunstfond og Albani Fonden og er tidligere vist på to møller på Fyn.

Sekretariatets bemærkninger:

Det fremgår af lokaludvalgets retningslinjer, at lokaludvalget som udgangspunkt ikke støtter aktiviteter, hvor løn eller honorar efter lokaludvalgets vurdering udgør en stor del af det ansøgte beløb.
Honorar udgør ca. 55,7% af det ansøgte beløb.
Der er ikke søgt til specifikke poster. Lokaludvalget kan vælge at øremærke en evt. støtte til andre udgiftsposter end kunstnerhonorar.

Derudover ser sekretariatet intet til hinder for at lokaludvalget støtter aktiviteten.

Puljegruppens anbefaling

Tokyo Blue vil vi gerne støtte, da projektet er ret lokalt, men der er for meget løn, så her vil vi kun give det halve i og med værket allerede er produceret. Vi håber, at der vil være adgang til møllen efter visningen.

Indstilling

At lokaludvalget giver Tokyo Blue tilsagn om 10.000 kr. af lokaludvalgets 2026-pulje til visning af Vingesus på Kastelsmøllen den 6. og 7. februar 2026 på Kastellet. Lokaludvalget støtter ikke med det ansøgte beløb på 20.000 kr., da lokaludvalget vurderer, at udgifter til løn eller honorar udgør en stor del af det ansøgte beløb, jf. lokaludvalgets retningslinjer, taget i betragtning, at værket allerede er produceret.

 

Økonomi

Lokaludvalget har afsat en ramme på 420.000 kr. af 2026-puljen til puljeansøgninger. Hidtil er der disponeret for 0 kr. af rammen.

Hvis lokaludvalget følger indstillingerne, vil der være disponeret for 10.000 kr. af 2026-puljen.

Videre proces

Sekretariatet orienterer ansøgerne om lokaludvalgets beslutning og varetager den videre sagsbehandling.

 

Til top