B-sag: Procedure for valg af repræsentanter i møder
Indstilling
Indstilling om,
- at Indre By Lokaludvalg godkender proceduren i løsningsafsnittet for valg af repræsentanter i møder eller lignende.
Problemstilling
Lokaludvalget bliver jævnligt inviteret til møder eller lignende. Det er typisk en forvaltning eller en interesseorganisation, som inviterer lokaludvalget.
Løsning
Når der kommer en invitation til et møde eller lignende, hvor der er en begrænsning på antallet af lokaludvalgsmedlemmer, som må deltage, men hvor det er forudsat, at deltageren(ne) fra lokaludvalget repræsenterer lokaludvalget, beslutter lokaludvalgets formand, om han selv vil deltage.
Hvis han deltager, orienterer han tovholderen for den relevante arbejdsgruppe om, at han deltager i mødet.
Hvis ikke formanden ikke vil deltage, sender han invitationen videre til tovholderen for den relevante arbejdsgruppe. Tovholderen beslutter, om vedkommende selv vil deltage eller om arbejdsgruppen skal vælge et lokaludvalgsmedlem fra arbejdsgruppen til at deltage.
Der kan være tilfælde, hvor det giver mening, at formanden aftaler med tovholderen, hvilke(t) lokaludvalgsmedlem, der skal repræsentere lokaludvalget i et møde. Det kan fx. være i et møde om forhold i et geografisk område, som ingen i den relevante arbejdsgruppe bor i.
Økonomi
Intet.
Videre proces
Proceduren træder i kraft umiddelbart efter lokaludvalgets møde den 3. september 2026.