Telefonnumre til Københavns Kommune er ustabile

På grund af et teknisk nedbrud kan du opleve udfordringer med at komme igennem, når du ringer til Københavns Kommunes hovednumre. 

Det er fortsat muligt at skrive til kommunen via mail, skriftlige formularer og selvbetjeningsløsninger. Derudover virker direkte numre til enkelte medarbejdere stadig.

Leverandøren arbejder på højtryk for at udbedre fejlen, og Københavns Kommune bistår. 

Vi beklager de gener, det kan medføre.

Mødedato: 30.05.2006, kl. 15:00

Godkendelse af ansøgninger fra frivillige folkeoplysende foreninger

Godkendelse af ansøgninger fra frivillige folkeoplysende foreninger

Folkeoplysningsudvalget

 

BESLUTNINGSPROTOKOL

fra ordinært møde tirsdag den 30. maj 2006

 

 

5.      Godkendelse af ansøgninger fra frivillige folkeoplysende foreninger

(FOU  46/2006)

 

INDSTILLING OG BESLUTNING

Kultur- & Fritidsforvaltningen indstiller,

at Folkeoplysningsudvalget godkender tilskud for perioden 1. januar – 31. december 2006 til 1 kendt forening med et aktivitetstilskud på 23.146 kr.

at Folkeoplysningsudvalget godkender tilskud for perioden 1. maj – 31. december 2006 til 1 ny forening med et aktivitetstilskud på 1.375 kr. 

at Folkeoplysningsudvalget godkender et aktivitetstilskud for perioden 1. maj – 31. december 2006 til 1 kendt forening på 6.250 kr. og afslag på driftstilskud for samme periode

at Folkeoplysningsudvalget godkender afslag til 1 forening, som ikke kan godkendes med tilskud til aktiviteter med børn og unge under 25 år. 

 

 

 

Folkeoplysningsudvalgets beslutning i mødet den 30. maj 2006

Indstillingen tiltrådt.

 

 

RESUME

Der er indkommet ansøgning om tilskud fra 1 forening for perioden 1. januar – 31. december 2006 og 3 foreninger for perioden 1. maj – 31. december 2006. Der indstilles tilskud til 3 foreninger og afslag til 1 forening.

 

Opgørelsen under økonomi viser det samlede forbrug for perioden 1. marts – 31. december 2006.

 


 

Til top