Drøftelse af forslag om ændring af valg til lokaludvalg
Tidligere beslutninger
Indstilling
Indstilling
Forpersonen indstiller,
1. at Brønshøj-Husum Lokaludvalg - på baggrund af to forslag fra andre lokaludvalg om ændring af valgmetoden for valg af foreningsrepræsentanter til lokaludvalgene - stiller forslag til lokaludvalgsforpersonskredsen om en evaluering af valg til lokaludvalg.
Problemstilling
Brønshøj-Husum Lokaludvalg har modtaget to forslag fra andre lokaludvalg om ændring af valgmetoden af foreningsrepræsentanter til Københavns Lokaludvalg.
Forslag om direkte valg
Christianshavns Lokaludvalg har stillet forslag om direkte valg til Københavns Lokaludvalg i lokaludvalgsforpersonskredsen:
- Der vælges 15 personer til lokaludvalget hvert fjerde år.
- Alle over 18 år med bopæl i lokaludvalgsområdet kan stille op med et vist antal stillere – f.eks. 10
- Der fastsættes tidspunkter – frister - for valghandlingen
1) Herefter udsendes der valgmateriale til alle borgerne i lokalområdet, som så inden for en tidsfrist kan stemme.
2) Eller valget foregår samtidigt med kommune- og regionsrådsvalget.
Se forslag fra Christianshavns Lokaludvalg i bilag.
Sekretariatet bemærker, at det på møde i lokaludvalgsforpersonskredsen d. 14. september blev meddelt, at der ikke inden for den nuværende ramme for Københavns Lokaludvalg er lovhjemmel til direkte valg til lokaludvalg. Forpersonkredsen ønsker alligevel afklaring af, om lokaludvalgene kan bakke op om Christianshavns Lokaludvalgs forslag.
Forslag om nyordning af digitalt valg til lokaludvalg
Forpersonerne for hhv. Bispebjerg og Christianshavns Lokaludvalg har efterfølgende fremsendt forslag om nyordning af digitalt valg til lokaludvalg. Formålet er at lægge afstemningen om valg af foreningsrepræsentanter m.v. ud til et digitalt valg, der er åbent for alle bydelens borgerere over 18 år. Baggrunden er, at lokaludvalgene oftest italesættes som 'ikke repræsentative', men med en sådan ny afstemningsform forventes sådanne bemærkninger at forstumme.
Dette forslag har endnu ikke været drøftet i lokaludvalgsforpersonskredsen.
Se bilag. Grøn markering er forslag til ændring.
Koordinationsudvalgets drøftelser
Koordinationsudvalget har drøftet, at det kan være svært at forholde sig til forslagene om ændring af valgmetode - uden en evaluering af seneste valg. En evaluering kunne f.eks. bestå af spørgsmål til opstillede foreningsrepræsentanter og stemmeberettigede foreninger om evt. udfordringer ved at stille op eller stemme.
Løsning
Brønshøj-Husum Lokaludvalg drøfter forslaget om en evaluering af valget, inden der tages stilling til forslag om ændring af valgmetoder.
Videre proces
Lokaludvalgets forpersoner bringer lokaludvalgets drøftelser af forslaget videre til lokaludvalgsforpersonskredsen.