Mødedato: 26.03.2026, kl. 18:30
Mødested: EnergiCenter Voldparken, Kobbelvænget 65, 'Fysiklokalet' på 1. sal

Statusorientering om Lokaludvalgets egne projekter

Se alle bilag

Indstilling

Forpersonen indstiller,

1. at Brønshøj-Husum Lokaludvalg tager orienteringen til efterretning.

Problemstilling

Forpersoner og medlemmer af fagudvalg og arbejdsgrupper kan på mødet orientere om projekter og sager.

 

Copenhagen Light Festival d. 30. januar - d. 22. februar 2026 i Vandtårnet 
Arrangementerne, der forløb over 2 weekender og to aftener med forskellige lyd og lysshow, lydfortællinger og koncerter, forløb rigtig godt og fungerede som planlagt. Inde i tårnet kunne man gå rundt og lytte til forskellige lydfortællinger – blandt andet eventyr, krimi og meditation/mindfulness – hvilket skabte en særlig stemning i rummet sammen med lysinstallationerne. Mange oplevede det som en unik og stemningsfuld oplevelse at bevæge sig rundt i tårnet og se lyset gennem søjlerne, og der var også mulighed for at få kaffe og varme sig undervejs.

Der var hele tiden rigeligt med gæster, der dukkede op løbende under showene, hvilket skabte en god stemning. Selvom vejret var koldt, valgte mange – ikke mindst børne/unge-familierne -, at blive i længere tid for at kunne høre alle fortællinger, hvilket tyder på at fortællinger og scenerier virkede godt og at arrangementet var hyggeligt og velfungerende.

Endnu et virkeligt velfungerende bidrag fra Brønshøj Vandtårn til Copenhagen Light festival.

Medlemmer fra Kulturudvalget deltog i planlægning og afvikling af arrangementerne. Lokaludvalget havde støttet projektet med 30.000 kr. fra Bydelspuljen.

 

Statusmøde om Bellahøj Friluftsscene
Den 24. februar afholdt lokaludvalget et møde med en udviklingskonsulent fra Kultur-, Fritids- og Borgerserviceforvaltningen om status på toilet- og omklædningsfaciliteter ved Bellahøj Friluftsscene. På mødet deltog BRØK, Vanløse, Bispebjerg Lokaludvalg og En Sommerdag på Bellahøj. Fra Brønshøj-Husum Lokaludvalg deltog Kirsten Møller, forperson i Kulturudvalget.

Uklarheder omkring projektets indhold og ansvarsfordeling mellem Klima-, Miljø- og Teknikforvaltningen og Kultur-, Fritids- og Borgerserviceforvaltningen blev drøftet, og der arbejdes på at indsamle relevant materiale til at styrke projektets fremgang. En Sommerdag på Bellahøj har tilbudt at levere en beskrivelse af behovene til brug af scenen, som vil blive sendt til udviklingskonsulenten. Dette vil understøtte de kommende arkitektoniske forslag.

Der planlægges yderligere 2–3 møder for at afklare resterende spørgsmål. Målet er fortsat at etablere faciliteterne medio 2027.

 

Møde om screening af Vandtårnet d. 3. marts

Kirsten Møller, forperson i Kulturudvalget, deltog i mødet. Ingeniører og arkitekter præsenterede foreløbige anbefalinger for udvikling af Brønshøj Vandtårn, efter dialog med lokale aktører og besøg under Copenhagen Light Festival. To scenarier blev fremlagt vedrørende adgang til tårnet, fokuseret på elevator, foyer og lyssætning.

Der er løbende dialog med Slots- og Kulturstyrelsen, som skal godkende ændringer på grund af fredningsforhold. Styrelsen er positiv over for rådgivning om fonde og finansiering, når et konkret projekt foreligger.

Interessen fra kunstnergrupper og kulturevent arrangører er høj, da de ser potentiale for lokale, nationale og internationale kunst- og kulturaktiviteter. Stedet forventes at kunne udvikle sig til en attraktion på niveau med andre kendte kultursteder i København, som f.eks. Cisternerne.

 

Arrangementer og aktiviteter i forbindelse med Folketingsvalget

En arbejdsgruppe bestående af Jan Bötcher, Ida Berendsen, Alina Protsyk, Christoffer Rosenkrands og Lis Søkvist fik af Brønshøj-Husum Lokaludvalg mandat til at planlægge aktiviteter og arrangementer i forbindelse med Folketingsvalget d. 24. marts og en økonomisk ramme på op til 35.000 kr.

Økonomisk støtte til Den Boligsociale Helhedsplan

Arbejdsgruppen besluttede at indgå samarbejde med den boligsociale helhedsplan Fælles om Husum-Tingbjerg og bidrager med 12.500 kr. til den boligsociale helhedsplans arbejde i forbindelse med FV. I bilag ses afrapportering af aktiviteter og arrangement fra den boligsociale helhedsplan, som Brønshøj-Husum Lokaludvalg har bidraget til samarbejde med via økonomisk støtte.

Valgmøde på Bellahøj Skole

Dertil har arbejdsgruppen i samarbejde med en arbejdsgruppe for Vanløse Lokaludvalg arrangeret valgmøde for alle interesserede i aulaen på Bellahøj Skole tirsdag d. 17. marts kl. 19-21.

Journalist Camilla Thorning modererede debatten imellem følgende folketingskandidater:

- Sophie Hæstorp Andersen/Socialdemokratiet

- Thomas Markmann/Radikale Venstre

- Niels Peder Ravn/Den Konservative Folkeparti

- Halime Oguz/Socialistisk Folkeparti

- Per Nørregaard Andersen/Liberal Alliance

- Paw Karslund/Dansk Folkeparti

- Jan E. Jørgensen/Venstre

- Maria Sofie Petersen/Enhedslisten

- Catharina Næsby Malkki/Alternativet

7. klasserne fra Bellahøj Skole bagte kage og lavede kaffe til arrangementet mod et honorar.

Der var ca. 120 deltagere i arrangementet.

Sekretariatet estimerer, at Brønshøj-Husum Lokaludvalg har udgifter til alle arrangementer via den Boligsociale Helhedsplan og eget arrangement på Bellahøj Skole sammen med Vanløse Lokaludvalg for ca. 25.000 kr., da udgifterne til debatmødet på Bellahøj Skole deles med Vanløse Lokaludvalg.

Til top