Godkendelse af lokaludvalgets bemærkninger til projekt ældrevenligt byrum i Husum Bypark
Tidligere beslutninger
24.04.2025: Brønshøj-Husum Lokaludvalg besluttede input og forslag til Husum Bypark som ældrevenligt byrum: Input til Husum Bypark som ældrevenligt byrum | Københavns Kommune
30.10.2025: Brønshøj-Husum Lokaludvalg bemyndigede Byudviklingsudvalget og Social- og Sundhedsudvalget til at udarbejde et høringssvar vedr. rapport om ældrevenlige byrum Høring af rapport vedr. ældrevenligt byrum i Husum Parken | Københavns Kommune
21.11.2025: Brønshøj-Husum lokaludvalg orienteres om det indsendte høringssvar: Meddelelser | Københavns Kommune
Indstilling
Forpersonen indstiller,
1. at Brønshøj-Husum Lokaludvalg godkender vedhæftede udkast til bemærkninger vedr. handleplan for Husum Bypark som 'ældrevenligt byrum'.
Problemstilling
Som led i projektet '5 ældrevenlige byrum' har kommunen udvalgt fem byrum på tværs af byen, der skal danne ramme for udvikling af 'ældrevenlige byrum' - blandt andet Husum Bypark
I efteråret 2025 var en rapport - udarbejdet af et eksternt konsulentbureau - i høring hos lokaludvalget. Det er denne rapport, der er nu er blevet omsat i en konkret handleplan, som er lokaludvalget har mulighed for at kommentere.
Handleplanen og udkast til lokaludvalgets høringssvar er vedlagt i bilag sammen med kort over placering af statuen 'granskende pige'.
Den oprindelige rapport kan ses her: Rapport ældrevenlige byrum
Lokaludvalgets kommentarer til rapporten kan ses her: Kommentarer til rapporten
Løsning
Brønshøj-Husum Lokaludvalg godkender fremsendte udkast til kommentarer til handleplanen.
Handleplanen har været behandlet i Byudviklingsudvalget og Social- og Sundhedsudvalget.
Forretningsudvalget støtter Social- og Sundhedsudvalgets og Byudviklingsudvalgets input og drøftelser, herunder at statuen 'granskende pige' flyttes til en central placering.
Videre proces
Sekretariatet fremsender bemærkningerne til Sundhed- og Omsorgsforvaltningen inden høringsfristen d. 16. marts.
Efter høringsperiodens afslutning vil forvaltningen gennemgå alle indkomne høringssvar. Kommentarer fra høringen vil blive præsenteret for Sundheds- og Omsorgsudvalgt og Klima- og Miljøudvalget, hvorefter de politiske beslutningstagere vil afveje de mange hensyn i det videre arbejde og godkendelse med udformningen af de 5 ældrevenlige byrum.