Beslutning om ansøgninger til Bydelspuljen februar 2026
Indstilling
Forpersonen indstiller, på baggrund af drøftelser i fagudvalg og forretningsudvalg:
1. at Brønshøj-Husum Lokaludvalg bevilger 39.000 kr. til ansøgning # A: "Mosetræf 2026" og udpeger en person til at følge projektet
2. at Brønshøj-Husum Lokaludvalg bevilger 10.000 kr. til ansøgning # I: "Lys på træerne på Husum torv i vinterperioden 2026-27"
3. at Brønshøj-Husum Lokaludvalg bevilger 19.000 kr. til ansøgning # K: "Kvindefest 2026"
4. at Brønshøj-Husum Lokaludvalg giver afslag til ansøgning # U: "Dubaduba Music Show"
Problemstilling
Brønshøj-Husum Lokaludvalg har i alt 22 ansøgninger til Bydelspuljen til behandling på mødet den 26. februar.
Ansøgninger til Bydelspuljen behandles som udgangspunkt som B-sag, medmindre forretningsudvalget ønsker en drøftelse af en puljeansøgning i lokaludvalget, at der er uoverensstemmelse mellem anbefalinger fra fagudvalg og/eller forretningsudvalg eller at der kan være spørgsmål om inhabilitet. Ansøgningerne i skemaet nedenfor skal behandles på en A-sag, af en eller flere af ovenstående årsager.
|
# |
Projekttitel |
Ansøgt beløb |
Indstillet beløb |
Fagudvalg anbefaler |
Fagudvalg |
|
A |
Mosetræf 2026 |
39.000 kr. |
39.000 kr. |
39.000 kr. |
MU, BUFI |
|
I |
Lys på træerne på Husum torv i vinterperioden 2026-27 |
10.000 kr. |
10.000 kr. |
10.000 kr. |
BUU, KU |
|
K |
Kvindefest 2026 |
19.000 kr. |
19.000 kr. |
0 kr. / 19.000 kr. |
SOSU |
|
U |
Dubaduba Music Show |
21.000 kr. |
0 kr. |
14.000 kr. |
BUFI |
|
|
|
89.000 kr. |
68.000 kr. |
82.000 kr.* |
|
* Social- og Sundhedsudvalget var uenige om ansøgning # K, hvorfor der står to forskellige beløb ud for # K. I summen af fagudvalgenes anbefalede beløb er medregnet det højeste anbefalede beløb.
Hvis lokaludvalget beslutter at give tilsagn om støtte på 25.000 kr. eller derover, skal lokaludvalget udpege et medlem, der kan følge det pågældende projekt, jf. lokaludvalgets beslutning på lokaludvalgsmødet den 23. januar 2020.
Løsning
Alle indkomne ansøgninger har været sendt til drøftelse i lokaludvalgets fagudvalg. Det fremgår af nedenstående, hvilke fagudvalg, der har drøftet den enkelte ansøgning samt pågældende fagudvalgs kommentarer og anbefalinger vedrørende ansøgningen. På baggrund af fagudvalgenes drøftelser er forretningsudvalget kommet med indstillinger. Når lokaludvalget godkender et at-punkt vedr. en ansøgning, godkender lokaludvalget samtidig, at ordlyden af forretningsudvalgets indstilling vedr. pågældende ansøgning bruges som begrundelse for evt. afslag eller delvist tilsagn.
# A - Utterslev Moses Venner: Mosetræf 2026
Ansøgt beløb: 39.000 kr.
Foreningen Utterslev Moses Venner søger støtte til at afholde det årlige Mosetræf den 30. august 2026 på mindst fem forskellige lokaliteter ved mosen i Bispebjerg og Brønshøj-Husum. Frivillige foreninger og andre tilknyttet Utterslev Mose vil stå for aktiviteter og naturformidling med fokus på bl.a. vandkvalitet og biodiversitet, og der vil være naturtematiserede kulturelle aktiviteter for børn og voksne. Deltagelse er gratis og ansøger forventer ca. 1000-1500 fordelt på de forskellige lokaliteter. Forud for arrangementet samler foreningen forskellige lokale aktører i Utterslev Mose og andre interesserede til et årligt forberedende netværksmøde. Bispebjerg Lokaludvalg bidrager med 39.000 kr. Miljøudvalget er samarbejdspart og forventes at bidrage med en aktivitet til arrangementet.
Miljøudvalgets anbefaling: Støtte som ansøgt.
Børne-, Unge-, Fritids- og Idrætsudvalgets anbefaling: Støtte som ansøgt.
Forretningsudvalgets indstilling: Projektet bevilges det ansøgte beløb: 39.000 kr.
# I - Husum Grundejerforening: Lys på træerne på Husum torv i vinterperioden 2026-27
Ansøgt beløb: 10.000 kr.
Husum Grundejerforening søger støtte til at opsætte lysnet på syv træer på Husum torv i vinterperioden. Lysene tændes den 24. november 2026. I forbindelse med tændingen vil der være et sangkor og lidt musik og en politiker som vil tænde lysene. Ansøger forventer 100-200 deltagere ved tændingsarrangementet, der er gratis og åbent for alle interesserede. Lokaludvalgets støtte går til opsætning af lysnet og tændingsarrangement. Efterfølgende forventer ansøger, at lysene forbliver i træerne indtil marts 2027.
Byudviklingsudvalgets anbefaling: Støtte som ansøgt.
Kulturudvalgets anbefaling: Støtte som ansøgt.
Forretningsudvalgets indstilling: Projektet bevilges det ansøgte beløb:10.000 kr.
# K - Tingbjerg Bibliotek\Kulturhus: Kvindefest 2026
Ansøgt beløb: 19.000 kr.
Tingbjerg Bibliotek\Kulturhus søger støtte til at afholde en fællesskabsunderstøttende aften for kvinder i alle aldre og fra alle kulturer. Kvindefesten afholdes den 10. april 2026 i Tingbjerg Bibliotek\Kulturhus i samarbejde med Kvinfo, den boligsociale helhedsplan, Café Mors Varme Hænder, Bydelsmødrene samt frivillige i Tingbjerg/Husum. Programmet indeholder oplæg, fællesspisning, DJ, dans og danseundervisning. Arrangementet er åbent for alle kvinder. Der kræves deltagerbetaling. Ansøger forventer 75 deltagere.
Social- og Sundhedsudvalget anbefaler: Der var ikke enighed om ansøgningen i udvalget. En del af udvalget anbefaler støtte som ansøgt. En anden del af udvalget anbefaler afslag.
Forretningsudvalgets indstilling: Projektet bevilges det ansøgte beløb: 19.000 kr.
# U - Francesco Colocci: Dubaduba Music Show
Ansøgt beløb: 21.000 kr.
En borger (ikke bosiddende i bydelen) søger støtte til en interaktiv koncertoplevelse for børn med duoen ”Dubaduba”. Der spilles tre koncerter på Brønshøj Bibliotek og tre koncerter på Tingbjerg Bibliotek\Kulturhus på endnu ikke fastlagte datoer i perioden 1. marts til 31. maj 2026. Repertoiret består af originale kompositioner i en para-jazz, pop og alternativ stil, med sange på dansk, engelsk, italiensk og spansk. Målgruppen er børn i alderen 3-10 år fra børnehaver og skoler i området samt familier. Aktiviteten er gratis og åben for alle efter forudgående reservation hos biblioteket. Der forventes ca. 30-40 børn til hver koncert, i alt ca. 180-240 deltagere.
Børne-, Unge-, Fritids- og Idrætsudvalgets anbefaling: Delvis støtte på 14.000 kr. øremærket to koncerter i Tingbjerg og to koncerter i Brønshøj. Udvalget ønsker at støtte projektet, fordi koncerterne afholdes både i Tingbjerg og i Brønshøj, og dermed får børn på tværs af bydelen mulighed for at opleve den samme kulturbegivenhed. Den delvise støtte begrundes med en økonomisk prioritering samt at honorar til ansøger selv udgør en stor del af det samlede budget og at projektets lokale forankring er begrænset.
Forretningsudvalgets indstilling: Afslag. Da der ikke er tilstrækkeligt med midler i Bydelspuljen til at imødekomme alle indkomne ansøgninger, giver lokaludvalget afslag på ansøgningen med den begrundelse, at honorar til ansøger selv udgør en stor del af det samlede budget og at projektets lokale forankring er begrænset.
Økonomi
Midlerne tages fra Pulje A: Bydelspuljen. Alle tilsagn gives som en underskudsgaranti.
Lokaludvalget har pr. 20. februar 316.039 kr. til rådighed til bevillinger fra Bydelspuljen på lokaludvalgsmødet 26. februar. Hvis lokaludvalget under dagsordenspunkt nr. 3 har godkendt forpersonens indstilling om at flytte 39.000 kr. fra pulje B til pulje A: Bydelspuljen, har lokaludvalget 355.039 kr. til rådighed til uddeling på lokaludvalgsmødet 26. februar.
Derudover har lokaludvalget har reserveret 100.000 kr. af Bydelspuljen til uddeling i maj og 100.000 kr. til uddeling i september. Desuden har lokaludvalget oprettet en Juletræspulje på 120.000 kr. til uddeling i maj.
Hvis lokaludvalget beslutter at følge alle forpersonens indstillinger vedr. ansøgninger til Bydelspuljen, vil lokaludvalget bevilge i alt 352.952 kr. fra Bydelspuljen ved dette møde.
Videre proces
Sekretariatet sørger for, at alle ansøgere, der bevilges støtte, modtager et tilsagnsbrev med de betingelser, der skal overholdes for, at støtten kan udbetales. Alle ansøgere, der får afslag på støtte, modtager et afslagsbrev med begrundelsen for afslaget.