Statusorientering om Lokaludvalgets egne projekter
Indstilling
Forpersonen indstiller,
1. at Brønshøj-Husum Lokaludvalg tager orienteringen til efterretning
Problemstilling
Forpersoner og medlemmer af fagudvalg og arbejdsgrupper kan på mødet orientere om projekter og sager.
Informationsarrangement om byudvikling ved Bystævnet 28. april
Arrangementet vil være en guidet tur med stop på vejen, hvor deltagerne følges rundt af en guide til forskellige stop, hvor der står 1-2 fagpersoner klar til at fortælle om, hvad der skal ske det pågældende sted.
Indtil videre er planen, at der skal være følgende stop:
1. Stop – Bystævneforbindelsen v. Vejdirektoratet.
Lokation: På Vestvolden tæt på legepladsen og cykelbroen
2. Stop – Bystævneparken v. ØKF,
Lokation: Inde i selve Bystævneparken
3. Stop – Voldparken Torv v. Områdefornyelsen (og evt Forandringsplan)
Lokation: Voldparken 1 (Kan også være et andet sted)
4. Stop – Fællesstien v. fsb
Lokation: på Føtexstien mellem AAB afd. 80 og fsb Husumgård
5. Stop – Evt. AAB afd. 38
Arrangementet er et samarbejde mellem lokaludvalget og den boligsociale helhedsplan Fælles Om Husum-Tingbjerg.
Der er tale om et informationsarrangement/guidet gåtur om udviklingen omkring Bystævnet for interesserede borgere.
Evaluering af Lystænding af Brønshøj Vandtårn d. 8. december 2025
Fra Kulturudvalget deltog Kirsten, Henriette og Peter i lystændingen. Deltagerne er enige, om at projektet var særledes vellykket i år. Den nye julemand bød på et ekstra underholdende element, da han kortvarigt sad fast i tovværket, hvilket skabte spænding for både børn og voksne.
Koret leverede en meget flot og professionel koncert, som var velafstemt til rummet.
Cirkus Panik fungerede igen i år godt som opvarmning, og spejderne, Bellahøj 21st Barking, var hjælpsomme og imødekommende både over for kunstnerne og de besøgende.
Lokaludvalget havde bevilget 36.500 kr. til arrangementet. Projektet gennemførtes i samarbejde mellem lokaludvalget, foreningen Brønshøj Vandtårn og Kulturhuset BRØK.