Mødedato: 23.04.2026, kl. 19:30
Mødested: EnergiCenter Voldparken, Kobbelvænget 65, 'Fysiklokalet' (1. sal)

Beslutning: Seminar for Brønshøj-Husum Lokaludvalg

Der er afsat 5 min. til dagsordenspunktet.

Indstilling

Sekretariatet indstiller,

1. at Brønshøj-Husum Lokaludvalg beslutter at afholde et heldags-seminar lørdag den 5. september.

2. at Brønshøj-Husum Lokaludvalg udpeger to-tre repræsentanter til at planlægge seminaret sammen med sekretariatet.

Problemstilling

Brønshøj-Husum Lokaludvalg har tradition for at holde et årligt heldags-seminar en lørdag i september. På seminaret har lokaludvalget mere tid og mulighed for at drøfte udvalgte temaer i en anden form end på ordinære lokaludvalgsmøder.

Sekretariatet foreslår, at lokaludvalget holder seminar lørdag d. 5. september. Sekretariatet gør samtidig opmærksom på, at der i efteråret afholdes tre introprogramsarrangementer på Københavns Rådhus:

  • d. 28. september: Klima-, miljø- og biodiversitetsopgaven
  • d. 21. oktober: Forstå planprocessen og påvirk byudviklingen
  • d. 11. november: Vejen til lokalpolitisk indflydelse

Der henvises i øvrigt til introprogrammet i velkomstmappen eller via følgende link: Den første tid i lokaludvalget | Lokaludvalg København

Løsning

Lokaludvalget beslutter, om lokaludvalget vil holde seminar lørdag d. 5. september og vælger to-tre repræsentanter til at planlægge seminaret sammen med sekretariatet.

Interesserede medlemmer melder sig.

Sekretariatet foreslår, at seminaret holdes i et af bydelens kulturhuse, og at lokaludvalget bruger seminaret på opstart af udarbejdelse af Bydelsplan og at drøfte organisering og arbejdsgrupper.

Økonomi

Udgifterne til seminaret afholdes af sekretariatet.

Videre proces

Arbejdsgruppen planlægger og inviterer til seminar sammen med sekretariatet. Lokaludvalgets medlemmer og suppleanter opfordres til at reservere datoen: lørdag d. 5. september.

Til top