Drøftelse af temaer til kommende møde med Klima-, Miljø- og Teknikborgmester Line Barfod
Indstilling
Forpersonen indstiller,
1. at Brønshøj-Husum Lokaludvalg drøfter mulige temaer og emner til kommende møde med Klima-, Teknik- og Miljøborgmester Line Barfod.
Problemstilling
Klima- Teknik- og Miljøborgmester Line Barfod har tradition for at invitere sig på årlige besøg til hos lokaludvalgene.
Henvendelse fra Line Barfod i januar
Kære alle lokaludvalg
I den seneste valgperiode var jeg på besøg hos jer alle ad to omgange. Det skete dels i form af møder hos jer, men også som cykelture i jeres lokalområde. På den måde fik I mulighed for at fortælle og vise lidt af det frem, som fylder i jeres lokalområde.
Jeg har også haft virkelig stor gavn af møderne. For det hjælper at komme væk fra Rådhuset og ud i virkeligheden, når vi skal finde de løsninger, der virker for vores by.
I den ny valgperiode vil jeg igen foreslå at mødes med jer af to omgange.
I 2026, når valget til lokaludvalgene er afviklet, og I har haft mulighed for at konstituere jer, vil jeg gerne mødes med jer i en time i jeres lokaler fra kl 17. Alternativt, hvis I ønsker det, kan vi mødes her på Rådhuset.
I 2027 og 2028 vil jeg meget gerne med jer ud på en cykeltur, hvor I har mulighed for at vise lokalområdet frem. Fx kan I vise nogle af de områder og byrum, hvor I i dag oplever udfordringer, eller nogle af de byrum og løsninger, som I synes fungerer rigtigt godt for bydelsn. Vi vil række ud til jer i udgangen af 2026 for at begynde planlægningen af disse besøg.
Møde med Line Barfod torsdag d. 24. september kl. 17-18
Sekretariatet har planlagt møde mellem Brønshøj-Husum Lokaludvalg og Klima-, Miljø- og Teknik borgmester Line Barfod torsdag d. 24. september kl. 17.00-18.00 (kort før ordinært møde i lokaludvalget samme dag kl. 18.30).
Drøftelse af temaer og emner med Line Barfod
Sekretariatet foreslår, at lokaludvalget tager en indledende drøftelse af mulige emner, temaer eller projekter, som lokaludvalget gerne vil drøfte med borgmesteren.
Sekretariatet bistår med at planlægge mødet med borgmesteren og foreslår, at lokaludvalget vælger forskellige repræsentanter til at fremlægge en tema eller en sag for borgmesteren. Endvidere foreslår sekretariatet at alle interesserede blandt lokaludvalgets medlemmer og suppleanter deltager i mødet.
Løsning
Lokaludvalget drøfter mulige emner, temaner og sager til kommende møde med Klima- Miljø og Teknikborgmesteren.
Koordinationsudvalget foreslår følgende temaer:
- Bystævneforbindelsen: Hvad er planen, når broen er færdig, særligt i forhold til busdrift?
- Multihallen i Tingbjerg: Hvem skal føre tilsyn med byggepladsen? Kan man friholde vejen til banerne for fodboldspillere og boldklubbens medlemmer og besøgende?
- Hvordan bliver Hofors projekter og infrastrukturs projekter koordineret – særligt i Tingbjerg?
- Drøftelse af det tidligere lokaludvalgs borgermøde i marts om Tingbjerg? Hvad sker der nu i forhold til at forbedre forholdene for beboerne under byfornyelsen?
- Kan der komme et kontorfællesskab for socialøkonomiske virksomheder til Brønshøj-Husum?
Videre proces
Når lokaludvalget har vedtaget ønsker til en dagsorden for mødet med borgmesteren, fremsender sekretariatet denne til borgmesterens kontor.