Mødedato: 19.06.2025, kl. 17:30
Mødested: Borgerrepræsentationens mødesal

Medlemsforslag om brev om børn og unges ytringsfrihed i forbindelse med Skolevalget

Medlemsforslag 

Det foreslås,

  1. at Borgerrepræsentationen pålægger Børne- og Ungdomsforvaltningen at udsende et brev til alle skoler og elevråd om, at skolers elever har ytringsfrihed som følge af både Grundloven, Folkeskoleloven og FN’s Børnekonvention og har ret til at debattere de emner, som de selv finder væsentlige ved Skolevalget jf. motiveringen.
  2. at Borgerrepræsentationen pålægger Børne- og Ungdomsforvaltningen at udsende et brev på Aula til de 12-17-årige i kommunens skoler og institutioner, der fortæller om, at alle børn og unge har ytringsfrihed.
  3. at Borgerrepræsentationen pålægger Børne- og Ungdomsforvaltningen at udarbejde materiale til at understøtte debatten og dialogen i skolerne om Palæstina med bidrag fra relevante organisationer og institutioner. Udgifter til materialet skal afholdes inden for Børne- og Ungdomsforvaltningens egen ramme.
  4. at Borgerrepræsentationen pålægger Børne- og Ungdomsforvaltningen at invitere Ungerådet og Københavns Fælleselevråd til en dialog om rammerne for afviklingen af skolevalget i Københavns Kommune.

(Stillet af Enhedslisten, Radikale Venstre og Alternativet)

Motivering:

Folketinget har forbudt børn og unge at debattere Palæstina ved det kommende skolevalg. Grundlovens paragraf 77 fastslår, at alle borgere – herunder også de yngste - "er berettiget til på tryk, i skrift og tale at offentliggøre sine tanker, dog under ansvar for domstolene. Censur og andre forebyggende forholdsregler kan ingensinde påny indføres."

FN’s Børnekonvention Artikel 13 fastslår, "at børn skal have ytringsfrihed; og at denne ret omfatter frihed til uanset territoriale grænser at søge, modtage og videregive oplysninger og tanker af enhver art, enten mundtligt, skriftligt eller på tryk i form af kunst eller gennem en hvilken som helst anden udtryksmåde, barnet måtte vælge." Beslutningen fra Folketingets præsidium er i modstrid med såvel Grundlovens som børnekonventionens beskyttelse af ytringsfrihed.

Endelig er det et alvorligt brud på folkeskolens formålsparagraf, der i paragraf 1 stk. 3 fastslår, at folkeskolen skal forberede eleverne til deltagelse, medansvar, rettigheder og pligter i et samfund med frihed og folkestyre. Skolens virke skal derfor være præget af åndsfrihed, ligeværd og demokrati.

I den situation er det afgørende, at Borgerrepræsentationen træder i karakter og fastslår, at eleverne i de kommunale institutioner i København har ytringsfrihed, og at denne også indbefatter deres ret til at ytre sig om politiske spørgsmål og til at være kritiske overfor den til enhver tid siddende regerings politik.

Materialet til brug for debatten i skolerne skal udarbejdes af Børne- og Ungdomsforvaltningen med bidrag fra relevante organisationer som fx Palæstinensisk-Jødisk Alliance, Det Jødiske Samfund, Dansk Palæstinensisk Venskabsforening, Foreningen Brobyggerne, Amnesty International, Folkekirkens Nødhjælp, Mellemfolkeligt Samvirke, FN-forbundet og Det Udenrigspolitiske Selskab. Der skal være en inddragelse af relevante fagpersoner indenfor didaktiske og pædagogiske fagmiljøer fra fx Københavns Professionshøjskole for at sikre, at materialet bliver i en anvendelig form overfor børn og unge i skolerne, hvor det måtte være aktuelt. Materialet kan bl.a. handle om den historiske baggrund, den aktuelle situation og de forskellige internationale løsningsforslag, herunder værktøjer til at tale om krig og sorg for børn og unge, som er direkte eller indirekte berørt af situationen. Derudover kan det bidrage til en forståelse af, hvordan vi kan bekæmpe anti-semitisme, racisme mv.

Til top