Medlemsforslag om mere gennemsigtig info om budgetprocessen
Medlemsforslag
Det foreslås,
- at Borgerrepræsentationen pålægger Økonomiforvaltningen med inddragelse af andre relevante forvaltninger at udarbejde en sag til politisk behandling om mulighederne for at kommunikere mere proaktivt om budgetprocessen, herunder med særligt fokus på en tydeligere og mere tilgængelig formidling på Københavns Kommunes hjemmeside (kk.dk). Sagen skal endvidere belyse mulighederne for inddragelse af relevante aktører, herunder borgere, organisationer, NGO’er og lokaludvalg, med henblik på at afdække deres konkrete ønsker til indhold og formidling.
(Stillet af Alternativet)
Motivering
Budgettet er et af de vigtigste nedslagspunkter i løbet af et år i kommunen, da det fastlægger de økonomiske rammer og prioriteringer, som har betydning for byens borgere, organisationer og foreninger. Alligevel opleves processen ofte som uigennemsigtig og svær at følge – både for borgere og for de mange aktører, der ønsker at bidrage med input.
Med dette forslag ønskes der at styrke gennemsigtigheden og skabe en mere åben dialog om budgetprocessen. Flere organisationer og NGO’er har selv påpeget, at de mangler klar og tilgængelig information for bedre at kunne bidrage til processen. Ved at kommunikere mere proaktivt og tydeligt, herunder gennem en forbedret formidling på kommunens hjemmeside, får flere københavnere, organisationer, NGO’er og lokaludvalget mulighed for at forstå og engagere sig i de beslutninger, der former deres by.
Beslutning
Borgerrepræsentationens beslutning i mødet den 9. oktober 2025
Venstre fremsatte forslag om udvalgshenvisning til Økonomiudvalget.
Det af Venstre fremsatte forslag om udvalgshenvisning til Økonomiudvalget blev vedtaget med 29 stemmer imod 24. Ingen medlemmer undlod at stemme.
For stemte: A, C, B, V, I, Helle Jønch (Løsgænger) og Finn Rudaizky (Løsgænger)
Imod stemte: Ø, F, Å og T
SF afgav følgende protokolbemærkning:
”SF mener, at evaluering af budgetprocessen for 2026 skal foretages i fagudvalgene og her skal det vurderes, hvordan inddragelsesprocessen af faglige organisationer, lokaludvalg og andre relevante interessenter er foregået og hvordan den kan forbedres.”