Mødedato: 24.09.2026, kl. 19:00
Mødested: Biblioteket Rentemestervej

Intern høring: Ønsker til midlertidige og mindre anlægsprojekter

Se alle bilag

Indstilling

Det indstilles,

1. at lokaludvalget beslutter, hvilke ønsker der skal sendes ind til puljen for midlertidige og mindre anlægsprojekter.

Problemstilling

Københavns Kommune har i de kommende 2 år afsat midler til at gennemføre midlertidige og mindre anlægsprojekter rundt omkring i byen. I 2027 er der afsat 3 mio. kr. til formålet, hvilket forventes at række til anlæg af ca. tre mindre projekter. I den forbindelse er lokaludvalgene inviteret til at komme med input og ønsker til projekter i bydelen, der kan udføres i 2027.

Den 18. maj 2026 godkendte KTU et administrationsgrundlag, der beskriver, hvilke typer projekter midlerne kan bruges til, og hvilke kriterier de skal opfylde.

I overskrifter er projekttyperne:

  • Trafik- og byrumsforsøg
  • Midlertidige byrumsprojekter – herunder ’Sommergader’
  • Mindre trafik-, byrums- og begrønningsprojekter
  • Fremtidige bylivsgadepuljer

De forskellige projekttyper er beskrevet i bilaget. Som eksempel kan nævnes, at der i 2026 er etableret to sommergader i Indre By – på Studiestræde og i Skindergade.

Kriterierne er nærmere beskrevet i den politiske indstilling: Administrationsgrundlag for midlertidige og mindre anlægsprojekter | Københavns Kommune

Bymiljøudvalget har drøftet følgende forslag til projekter. Lokaludvalget skal tage stilling til, hvilke projektforslag der skal sendes til forvaltningen:

  • Udvikling af Cirkusgrunden
  • Flere bænke – evt. som gåruter gennem flere bydele
  • Legeplads ved Lundehuskirken 

Der må gerne rejses forslag til andre byrumsforslag - bemærk at det ikke må være på private fællesveje.

Der er høringsfrist d. 22. oktober.

Løsning

1. Lokaludvalget beslutter, hvilke ønsker, der skal sendes ind til forvaltningen.

 

Økonomi

Indstillingen har ingen økonomiske konsekvenser for Bispebjerg Lokaludvalgs puljemidler.

 

Til top