Mødedato: 11.03.2026, kl. 13:15
Mødested: Rådhuset, stuen, værelse 43/44

Justering af kapacitet på fem folkeskoler grundet kapacitetsjustering af modtageklasser

Se alle bilag

Børne- og Ungdomsforvaltningen undersøger årligt belægningen i modtageklasserne med henblik på at vurdere, om den eksisterende kapacitet svarer til behovet, eller om der er behov for at oprette eller nedlægge klasser. Der er ledige pladser i år, og der forventes at være ledige pladser de næste år, hvorfor forvaltningen anbefaler at reducere antallet af modtageklasser. Børne- og Ungdomsudvalget skal derfor tage stilling til kapacitetsjusteringer på fem folkeskoler som følge af en justering af antallet af modtageklasser.

Indstilling

Børne- og Ungdomsforvaltningen (BUF) indstiller til Børne- og Ungdomsudvalget (BUU), at Børne- og Ungdomsudvalget over for Borgerrepræsentationen anbefaler,

  1. at Ellebjerg Skole nedlægger én indskolingsklasse,
  2. at Vesterbro Ny Skole nedlægger én indskolingsklasse,
  3. at én mellemtrinsklasse flyttes fra Vesterbro Ny Skole til Bavnehøj Skole og
  4. at én mellemtrinsklasse flyttes fra Korsager Skole til Bellahøj Skole.

Problemstilling

BUF undersøger årligt belægningen i modtagelsesklasserne med henblik på at vurdere, om den eksisterende kapacitet svarer til behovet, eller om der er behov for at oprette eller nedlægge klasser. I december 2025 var der indskrevet 353 elever i modtageklasserne, mens den samlede kapacitet udgjorde 448 pladser. Dette svarer til 95 ledige pladser. Det forventes, at det samlede elevtal i fremtiden maksimalt vil udgøre 374 elever, hvorfor der fremover fortsat vil være 74 ledige pladser medmindre kapaciteten justeres.

Nedlæggelse eller oprettelse af modtageklasser er en administrativ beslutning, så længe der fortsat er modtagelsesklasser på den pågældende skole. Forvaltningen har allerede truffet beslutning om, at Bellahøj Skole nedlægger én modtageklasse i indskolingen og opretter én modtageklasse i udskolingen.

Nedlæggelse af samtlige modtagelsesklasser på en skole eller oprettelse af modtagelsesklasser på en skole, der ikke tidligere har udbudt det, kræver godkendelse i BUU og BR, da det indebærer en ændring af skolens struktur og dermed en ændring af styrelsesvedtægten.

Da det indstilles at lukke alle modtageklasser på Ellebjerg Skole, Vesterbro Ny Skole og Korsager Skole kræver det godkendelse af BR. Ændringerne foreslås at træde i kraft fra skoleåret 2026/27. 

Løsning

Forvaltningen planlægger med en overskudskapacitet, da der er usikkerhed forbundet med at estimere udviklingen i elevtallet for modtagelsesklasser. De foreslåede ændringer er udarbejdet på baggrund af skolernes samlede ledige kapacitet og elevtallet i modtagelsesklasserne.

Tabel 1: Indskrevne og kapacitet (pr. dec. 2025)

Aldersklasse

Indskrevne dec. 2025

Est. Indskrevne i peak*

Nuværende kapacitet

Anbefalet kapacitet

Over/underskud af pladser i peak ift. anbefalet kapacitet

Indskoling (0.-3. klasse)

98

100

154

112

12

Mellemtrin (4.-6. klasse)

108

110

140

140

30

Udskoling (7.-9. klasse)

147

164

154

168

4

Total

353

374

448

420

46

*Kolonnen viser det forventede maksimale antal indskrevne elever i modtageklasser i fremtiden.

Med de foreslåede ændringer vil der fortsat være et overskud på 46 pladser svarende til 11% af den samlede kapacitet, jf. tabel 1, da det forventes, at der i fremtiden maksimalt vil være 374 indskrevne elever i modtageklasserne

Modtagehold er et bydækkende tilbud. Dog tilstræbes det, særligt for de yngste elever, at kunne tilbyde en plads tæt på elevens bopæl. Ved nedlæggelse af tre indskolingsklasser på henholdsvis Bellahøj Skole, Ellebjerg Skole og Vesterbro Ny Skole, vil der fortsat være et overskud på 12 pladser i indskolingen, som er fordelt jævnt i byen jf. tabel 1 og bilag 1.

Indskolingsklasser

Forvaltningen foreslår at nedlægge indskolingsklassen på Vesterbro Ny Skole, da skolen har behov for kapacitet til sine almene klasser. Det foreslås at nedlægge modtageklassen på Ellebjerg Skole, da der kun er ét modtagehold på skolen.

Derudover orienteres udvalget om, at forvaltningen har besluttet, at Bellahøj Skole nedlægger én modtageklasse i indskolingen, da skolen kun har én elev i modtageklassen i indskolingen. Derudover er der fokus på at styrke den faglige kvalitet af modtagerklasseundervisningen og sammenhængen for familien. Af denne grund er det besluttet, at Grøndalsvængets Skole skal have modtagehold på indskoling og mellemtrinnet, mens Bellahøj skal have modtagehold på mellemtrinnet og i udskolingen i Område Nord.  

Af bilag 1 fremgår kapaciteten på de enkelte skoler i indskolingen, hvis forvaltningens indstilling godkendes.

Bestyrelsen på Vesterbro Ny Skole har givet udtryk for, at de støtter nedlæggelsen af modtageklassen i indskolingen, jf. bilag 4. Bestyrelsen på Ellebjerg Skole har givet udtryk for, at de kan se de økonomiske argumenter for at nedlægge klassen, da kapaciteten ikke udnyttes fuldt ud. Dog pointerer de, at de pædagogisk har haft stor gavn af modtageklassen.

Klasser på mellemtrinnet

Hvis antallet af klasser på mellemtrinet opretholdes, vil der fortsat være 30 pladser i overskud, jf. tabel 1. Af hensyn til muligheden for at tildele alle elever en plads i nærheden af bopælen, anbefales det ikke at reducere den samlede kapacitet.

Forvaltningen har været i dialog med skolelederne, og foreslår, at der flyttes én mellemtrinsklasse fra Vesterbro Ny Skole til Bavnehøj Skole, så Vesterbro Ny Skole har kapacitet til sine almene klasser, mens Bavnehøj har plads til at håndtere ét modtagehold. Derudover foreslås det, at én mellemtrinsklasse flyttes fra Korsager Skole til Bellahøj Skole, da Korsager har behov for den ekstra kapacitet til sine almene klasser, mens Bellahøj har kapacitet til at håndtere en modtageklasse på mellemtrinnet. Derudover er der fokus på at styrke den faglige kvalitet og sammenhæng for familierne ved at have både mellemtrin og udskoling på Bellahøj Skole.

Af bilag 1 fremgår kapaciteten på de enkelte skoler på mellemtrinnet, hvis forvaltningens indstilling godkendes.

Bestyrelsen på Vesterbro Ny Skole har givet udtryk for, at de støtter nedlæggelsen af modtageklassen på mellemtrinnet, mens bestyrelsen på Bavnehøj skole har givet udtryk for, at de gerne vil have en modtageklasse på mellemtrinnet, jf. bilag 4.

Bestyrelsen på Korsager Skole har delte holdninger til ændringen. Ledelsen ser positivt på forslaget, mens medarbejderrepræsentanterne i bestyrelsen ikke bakker op. Bestyrelsen har dog givet udtryk for, at de tilslutter sig forslaget, hvis medarbejderne får mulighed for at følge klasserne, hvis de ønsker det. Forvaltningen forventer, at medarbejderne har mulighed for at følge klasserne, hvis de ønsker det.

Bestyrelsen på Bellahøj Skole bakker op om, at der oprettes modtageklasser i mellemtrinnet og udskolingen på skolen. De har dog ønske om, at modtageklassen i indskolingen fastholdes på skolen, så der skabes et helhedstilbud for børn og familier i området.

Udskolingsklasser

Hvis antallet af klasser i udskolingen øges med én klasse, vil der være 4 pladser i overskud, jf. tabel 1. Forvaltningen har derfor truffet beslutning om, at der oprettes én udskolingsklasse i Område Nord på Bellahøj Skole. Jf. tabel 1 forventes der et øget behov for én modtageklasse i udskolingen af byen. Forvaltningen har besluttet, at denne placeres på Bellahøj Skole, da skolen har kapacitet til at håndtere én modtageklasse i udskolingen, mens den også vil have en modtageklasse på mellemtrinnet, hvilket vil styrke sammenhængen for familier samt den faglige kvalitet af tilbuddet.

Af bilaget fremgår kapaciteten på de enkelte skoler i udskolingen, hvis forvaltningens indstilling godkendes.

Samlet set foreslås det at nedjustere den samlede kapacitet af modtageklasser i byen med 2 klasser.

Politisk handlerum

Indstillingen kan forkastes. I så fald vil kapaciteten af modtagelsesklasser i København forblive uændret og forvaltningen vil have 2,8 mio. kr. mere i udgifter til modtageklasser.

Økonomi

En modtagelsesklasse medfører en årlig udgift på 1,4 mio. kr. En reduktion i antallet af modtagelsesklasser på 2 klasser vil indgå som en effektivisering på området.

Videre proces

Indstillingen skal behandles i BR. Ændringerne træder i kraft fra skoleåret 2026/27.

 

Tobias Børner Stax                                   Sti Andreas Garde

Til top