Mødedato: 27.01.2026, kl. 18:00
Mødested: Sundholmsvej 8

A. Drøftelse af lokaludvalgets praksis med A og B sager

Indstilling

Forpersonen for Amager Vest Lokaludvalg indstiller, at lokaludvalget drøfter lokaludvalgets erfaringer med A og B sager på dagsordenen på baggrund af indstilling fra Jan Oster 

Problemstilling

I 2024 besluttede lokaludvalget at indføre systemet med A- og B-sager på lokaludvalgets dagsorden, hvor man som medlem ved mødets start kan bede om at få en sag løftet fra en B-sag til en A-sag. Lokaludvalget besluttede også at evaluere systemet efter et år.

Jan Oster oplever både fordele og ulemper ved systemet: 

Fordelene er bl.a. at mødet afvikles mere effektivt og på kortere tid. Nogle medlemmer har måske ikke tiden til lange møder, mens andre medlemmer kan have svært ved fysisk at holde til lange møder. 

Ulemperne kan være, at beslutninger i sager kan opleves som låste, fordi man som enkelt person  kan føles sig til besvær for fællesskabet, når man ønsker en sag løftet til drøftelse.

Men også ift. lokaludvalgets samlede vidensopbygning kan A og B-sags systemet være en ulempe. Når sager ikke drøftes i fællesskabet vil viden på tværs af medlemmerne gå tabt: dette vil især en være en udfordring, når nye medlemmer træder ind i lokaludvalget.

Spørgsmålet er, om vi i lokaludvalget kan justere på måden vi godkender dagsordenen på? 
Kan vi i dagsordenproduktionen være mere åbne for flere A-sager? Kan vi i dagsordengodkendelsen være mere åben og fleksibel? Også i løbet af mødet?

Løsning

at lokaludvalget drøfter lokaludvalgets erfaringer med A og B sager på dagsordenen på baggrund af indstilling fra Jan Oster. 

Til top