Mødedato: 24.06.2025, kl. 18:00
Mødested: Sundholmsvej 8

A: Beslutning: afholdelse af borgermøde om biblioteker på tværs af lokaludvalg

Indstilling

Forpersonen for Amager Vest Lokaludvalg indstiller, at lokaludvalget kontakter alle lokaludvalg i København om deres interesse i at deltage i et borgermøde med fokus på styrkelse af bibliotekerne i København.

Lokaludvalget godkender økonomiske midler til afholdelse af borgermødet.

Problemstilling

Problemstilling

På lokaludvalgsmødet d.27. maj besluttede lokaludvalget at nedsætte en arbejdsgruppe til styrkelse af bibliotekerne.

Biblioteksgruppen bestående af Jan Oster, Helga Mark, Jann Kuusisaari og en borger har holdt et brainstormmøde om styrkelse af bibliotekerne.

Gruppen oplever, at flere partier tilkendegiver stor interesse for at styrke bibliotekerne og ønsker at løfte København fra at være i landets bund til at komme op på niveau med nabokommunerne.

Dagbladene og medierne viser fortsat god interesse for området og dækker flot beslutningerne i Kultur- og Fritidsudvalget om ikke at lukke biblioteker.

Da Biblioteksgruppen arbejder for at styrke bibliotekerne i hele København, ønsker gruppen, at Amager Vest Lokaludvalg tager kontakt med alle lokaludvalg for at høre deres interesse i at deltage i et borgermøde i september eller oktober.

Borgermødets fokus tænkes at være,

  • at bibliotekerne er vigtige og centrale kulturinstitutioner, der styrker lokale fællesskaber og sammenhold.
  • at biblioteker opfylder mange andre kulturfunktioner end udlevering og aflevering af bøger.
  • at der er dokumenteret et stort behov for styrkelse bibliotekerne.

    Nøgletal for 2024 for Københavns biblioteker viser en kraftig stigning på 13-15% i antal besøgende og udlån af bøger. Forvaltningen oplyser, at fremgangen er et direkte resultat af den øgede materialebevilling, som har forbedret bogsamlingen og udstillingerne markant.

  • at bibliotekerne bør opprioriteres således, at Københavns Kommune kommer på niveau med nabokommunerne fra at ligge i bunden for alle Danmarks folkebiblioteker.

Borgermødet tænkes afholdt med en times oplæg af Kultur- og Fritidsforvaltningen og lokaludvalgene og en time med spørgsmål til politikerne og debat.

Løsning

At lokaludvalget godkender, at lokaludvalget kontakter alle lokaludvalg angående deltagelse i et borgermøde om styrkelse af bibliotekerne, og at lokaludvalget godkender de økonomiske midler til at afholde borgermødet.

 

Økonomi

At lokaludvalget afsætter 20.000 kr. til afholdelse af Borgermødet.

 

Videre proces

Lokaludvalget kontakter de andre lokaludvalg inden sommerferien om deres interesse i at deltage i borgermødet

 

Til top