Mødedato: 23.04.2025, kl. 18:00
Mødested: Østerbrohuset, Århusgade 103, 2100 København Ø

Overordnet program og økonomisk disponering til Re:fashion Days 2025

Indstilling

Forpersonen indstiller

1. at Østerbro Lokaludvalg tager orientering om det overordnede program og den økonomiske disponering til Re:fashion Days til efterretning

Problemstilling

Lokaludvalget besluttede til ordinært lokaludvalgsmøde den 20. november 2024 at bevilge et samlet beløb på 140.000 kr. til en række aktiviteter under overskriften Re:fshion Days. Der blev på mødet aftalt at der skulle foreligge en nærmere præcisering af programaktiviteter og økonomisk disponering som en orientering til lokaludvalget senest i april. 

Der blev i november 2024 besluttet denne ramme:

Foreløbigt overordnet budget

Deltagelse i Craftivism Festival

20.000 kr.

Tøjbyttemarked

15.000 kr.

Østerbroweekend aktiviteter

10.000 kr.

Re:fashion Days heldagsarrangement med workshops, talks, evt. modeshow, tøjbyttemarked mv.

95.000 kr.

Samlet beløb

140.000 kr.

 

Midlerne vil gå til leje af venue, honorar til ekstern facilitator, kommunikation, forplejning, programindhold og materialer.

Der blev dannet en projektgruppe, hvor David Rønne er tovholder og Jan Due samt Allan Marouf  deltager.

Løsning

Fagudvalget for kultur, fritid og idræt og arbejdsgruppen har arbejdet videre med Re:fashion Days og der foreligger nu en overordnet plan med aktiviteter og dertilhørende økonomiske disponeringer. 

 

Deltagelse i Craftivism Festival den 3. maj

 

Udgifterne dækker over tøjbyttemarked og workshops

20.000 kr.

 

 

Østerbroweekend tøjbyttemarked og workshopmed fokus på børn

 

Udgifterne dækker over honorar til ekstern facilitator, materialer og evt. leje af tøjstativer mv.

 

10.000 kr.

 

 

Tøjbyttemarked ifm. til Åben Festival den 13. september

 

Udgifterne dækker over leje af tøjstativer, borde mv., kommunikation, forplejning og honorar til ekstern facilitator, der blandt andet sørger for rekruttering og koordinering af frivillige.

 

 

15.000 kr.

 

 

Re:fashion Days heldagsarrangement i Nordhus den 4. oktober

 

Foreløbig budget:
Nordhus udgifter (lokaleleje mv.)                             18.000 kr.

Forplejning (frivillige)                                                  3000 kr.

Program (se beskrivelse)                                         18.500 kr.          Ekstern facilitator (programlægning,

frivilligkoordinering, planlægning og afvikling)           35.000 kr.

Kommunikationsydelser:
Design af plakater og flyers 5.000 + SoMe posts       5.000 kr.

Kommunikationsprodukter (trykte materialer,

bystandere, annoncering på SoMe mv.)                   15.500 kr.

 

 

 

 

 

95.000 kr.

Der vil kunne komme mindre justeringer i budgettet og regnskabet bliver præsenteret ved evalueringen af projektet. 

Program

Craftivism Festival
Arrangeres af Re:wair i samarbejde med Miljøpunkt Østerbro i Kildevæld Kulturcenter. Lokaludvalget står som samarbejdspartner og er med til at finansiere programmet. Lokaludvalget deltager med repræsentanter og en sekretariatsmedarbejder. 

Østerbroweekend
Der vil være telt med tøjbyttemarked og workshop med fokus på børn som en del af programmet til Østerbroweekend den 31. maj + den 1. juni. Der skal kommunikeres ud at der er tøjbyttemarked, så mange tager tøj med. Der vil være et nyt fokus på børnefamilier og børnetøj.

Tøjbyttemarked ifm. til Åben Festival
Lokaludvalget vil indgå i programmet for Åben Festival den 13. september og have et udendørs tøjbyttemarked i Århusgadekvarteret. Kulturdistriktet arbejder for at få skabt en slags markedsdag, hvor der bliver lukket af for Århusgade i Nordhavn og arrangeret en form for gademarked. Der lægges op til at tøjbyttemarkedet bliver en del af dette marked. Når Åben Paraden ankommer Nordhavn vil markedet være åbent og Kulturdistriktet forventer at der vil komme mange mennesker. Medlemmer af lokaludvalget må meget gerne være med til at afvikle tøjbyttemarkedet og bruge anledningen til at komme i dialog med borgere og lokale aktører. Sekretariatet står for at planlægge og afvikle arrangementet i samarbejde med projektgruppen, miljøpunktet og ekstern facilitator. 

Re:fashion Days heldagsarrangement
Som noget nyt, er der indgået et samarbejde med Nordhus om at holde næste Re:fashion Days heldagsarrangement hos dem. Nordhus er et helt nyt, ungedrevet kulturhus i Århusgade, hvor 30 unge (18-25 år) bor og arbejder som kulturskabere. Der kommer et nyt hold af kulturskabere i starten af efteråret og Nordhus vil bruge dette event som en opstartsopgave for en gruppe kulturskabere. De unge kulturskabere vil være med til at bestemme enkelte dele af programindholdet og resten koordineres mellem projektgruppen og ekstern facilitator. Der vil være tøjbyttemarked, 2-5 workshops, debat/talk og muligvis et modeshow. Det samlede program er ikke fastlagt endnu. Nordhus har en god scene og godt lyd- og lysudstyr, så der er gode muligheder for at lave aktiviteter på scenen. Det samlede program lanceres inden Åben Festival i september, så der kan gøres reklame for eventet ved den lejlighed. Lokaludvalget stiller med repræsentanter og en sekretariatsmedarbejder. 

Økonomi

Indstillingen har ingen yderligere økonomiske konsekvenser for Østerbro Lokaludvalg.

Videre proces

Sekretariatet og arbejdsgruppen vil fortsætte med den videre planlægning og gennemførelse af de planlagte aktiviteter under overskriften Re:fashion Days. Lokaludvalget vil blive præsenteret for en samlet evaluering inden årets udgang. 

Til top