Lugtgener omkring Prøvestenen
Lugten beskrives med varierende karakter: benzin, gas, olie, brændt plastik og kemi, og flere borgere peger på virksomhederne på Prøvestenen som mulige kilder.
Her kan du finde svar på de hyppigst stillede spørgsmål om sagen.
FAQ vedrørende lugtgener omkring Prøvestenen
Fold alle ud
Har der tidligere været lugt problemer i området omkring Prøvestenen?
I de foregående år har forvaltningen kun modtaget enkelte henvendelser om lugt fra Prøvestenen. Siden maj 2025, har forvaltningen modtaget knapt 1.000 henvendelser.
Hvad gør forvaltningen i sagen?
Københavns Kommune har på baggrund af borgerhenvendelser foretaget mere end 60 tilsyn på virksomheder og i området. Ved klager og tilsyn tager forvaltningen kontakt til de virksomheder, som kan være involveret.
Hvorfor har det taget så lang tid at opspore kilden til lugten?
Forvaltningen har ikke kunnet konstatere lugtgener af så kraftig styrke, som borgerne beskriver, derfor har det været vanskeligt at spore, hvor lugten stammer fra. På baggrund af beskrivelserne i borgernes henvendelser kan der formentlig også være flere kilder til lugtgenerne, hvilket gør opgaven vanskelig.
Formentlig har de berørte borgere oplevet kraftigere lugte end kommunens tilsyn har kunnet konstatere. At tilsynet kun har kunnet konstatere en svag lugt, selvom tilsynet er udført kort tid efter at klagen er modtaget, indikerer, at lugtene er flygtige, hvilket yderligere komplicerer opsporingen.
Er lugten sundhedsskadelig?
Selvom vi naturligvis anerkender, at lugten kan være ubehagelig, har tilsynet på det foreliggende grundlag og med de oplevede lugtkoncentrationer vurderet, at der ikke er en umiddelbar sundhedsfare.
Forvaltningen har desuden spurgt Styrelsen for Patientsikkerhed (tidl. Embedslægen), om der er sundhedsfare ved de påklagede lugtgener. Styrelsen for Patientsikkerhed har svaret, at man ikke kan vurdere, om der er sundhedsfare, da der ikke er information om stoftyper, koncentrationer eller eksponeringstid.
Hverken styrelsen eller forvaltningen har derfor fundet anledning til at opfordre borgerne til at tage særlige forholdsregler.
Hvilke områder og aktiviteter kan særligt være årsag til lugtgener?
Baseret på borgerklagerne og vindretning på klagetidspunkterne har miljøtilsynets undersøgelser fra starten kredset omkring Kløverparken, Kraftværkshalvøen og Prøvestenen. Andre aktiviteter og virksomheder i området er også blevet undersøgt, bl.a. kloaksystemet samt gasanlægget og gastankstationen på Prags Boulevard.
Kommer lugtgenerne fra Prøvestenen?
Meget tyder på, at kilden eller kilderne skal findes her, men Prøvestenen er ikke én virksomhed. Det et stort industriområde, med bl.a. 10 virksomheder med knapt 180 tanke samt virksomheder, der håndterer jord, cement og asfalt. Nord for Prøvestenen ligger hhv. ARC og Amagerforbrænding.
Der er altså tale om mange virksomheder og enkeltaktiviteter, hvoraf nogle hyppigt kan give anledning til lugt, andre aldrig eller kun sjældent.
Hvorfor stopper kommunen ikke virksomhederne på Prøvestenen?
Prøvestenens industrivirksomheder er miljøgodkendte, hvilket betyder at de lovligt kan drive deres virksomheder indenfor nogle lovbestemte rammer. For at kunne meddele påbud til en virksomhed efter miljøbeskyttelsesloven skal kommunen sandsynliggøre, at den konkrete virksomhed har aktiviteter, der giver anledning til f.eks. væsentlige lugtgener.
Et påbud vil i første omgang dreje sig om undersøgelser eller tiltag overfor indretning og drift, der forventes at kunne afhjælpe lugtgenerne.
Kan lugten måles eller identificeres med måleudstyr?
I miljøsager om lugtgener opspores disse med lugtesansen. I den konkrete sag, har forvaltningen dog undersøgt muligheder for opsporing vha. udstyr til luftovervågning i samarbejde med bl.a. DTU, beredskabet og Miljøstyrelsens Referencelaboratorium for Luftforurening. Forvaltningen har dog ikke kunnet finde konkret udstyr, der kunne anvendes.
Metoder til måling og analyse har været diskuteret med Teknologisk Institut og Miljøstyrelsens Referencelaboratorium for luftforurening.
I den konkrete sag vil det ikke give mening at anvende måleudstyr, fordi lugtstofferne er ukendte, og koncentrationerne er begrænsede.
Hvad er status i sagen?
Forvaltningen arbejder på at identificere kilderne til lugtgenerne og har i starten af 2026 givet to virksomheder påbud i henhold til deres miljøgodkendelser.
Københavns Kommune har endnu ikke en endegyldig konklusion på årsagerne til lugtgenerne. Efterhånden som kilderne bliver identificeret, vil regulering blive foretaget iht. Miljøbeskyttelsesloven , hvilket indebærer påbud om f.eks. undersøgelser eller foranstaltninger for virksomhedens regning.