Program for 6-by konferencen 2026

På konferencen får du inspiration til din ledelse – både fra oplægsholdere og fra lederkollegaer i Danmarks seks største byer.
Billede
Ikoner, der symbolisere forandring og bevægelse

Vi dykker ned i de særlige ledelsesudfordringer, der opstår, når man skal drive og understøtte nye og innovative indsatser: Hvordan viser kompleksiteten sig i hverdagen for os som ledere? Hvordan skaber vi rum for fagligt mod? Og hvordan omsætter vi nye ideer til konkret praksis?

Deltagere  kan se frem til en kombination af inspirerende oplæg, workshops, erfaringsudveksling og sociale aktiviteter. Der vil bl.a. være oplæg og perspektiver på det komplekse socialfaglige landskab, vi leder ind i, og på hvad det kalder på af både socialfaglige løsninger og ledelsesgreb.

Konferencens endelige program offentliggøres løbende her på siden.

 

Program torsdag den 28. maj 2026

Formiddag

  • Ankomst, registrering, kaffe og crossaint
     
  • Velkomst
     
  • Kræver vilde problemer vilde løsninger og vild ledelse?
    I oplægget af Forsker Mette Bladt og lektor Rasmus Johnsen fra CBS kommer de med deres bud på perspektiver, udfordringer og muligheder i ledelse af nutidens sociale arbejde, og skabe spændende dialog ved bordene.
     
  • Frokost

 

Eftermiddag

  • Workshops med ledere fra Socialforvaltningens børne- og ungeområde
    Praksisser med forskellige udfordringer på det sociale felt deler ledelsesmæssige udfordringer og refleksioner, som afsæt for en faciliteret drøftelse med formål at dele erfaringer og effektive ledesesgreb samt at opnå ledelsesindsigter gennem andres og egne ledelseserfaringer.
     

Aften

  • Kanalrundfart med fortællinger om Københavns ledere gennem tiden
    Anekdoter om danske og københavnske ledere igennem tiden fra historiefortæller Aske Ebbesen. Sejlturen ender på Designcenter BLOX.
     
  • Middag, hygge og underholdning
    Middag fra Meyers Madhus på Designcenter BLOX.

 

Program fredag den 29. maj 2026

Formiddag

  • Ankomst til Københavns Rådhus og morgensang
     
  • TED-talks om ledelse fra de 6 byer
    De deltagende kommuner præsenterer hver en konkret ledelsesudfordring i et TED Talk-inspireret format med korte, præcise oplæg. Oplæggene giver deltagerne praksisnær viden og konkrete eksempler på ledelsesgreb og innovativ ledelse, som kan tages med hjem i egen praksis.
     
  • Pause med rådhuspandekager
     
  • Kreativitet og hjernebias
    Hjerneforsker Morten Friis-Olivarius sender os videre ud i livet med sin viden om hvad der sker i hjernen når vi møder forandring og skal tænke nye løsninger. Hvordan kan en organisation skabe gode vilkår for at medarbejdere og ledelse kan gå kreativt til opgaven.
     
  • Opsamling og tak for i dag
    Kort opsamling og stafetten gives videre til næste by.
    Sandwich til at tage med på hjemturen.

Kontakt

Trine Agnes Hjortshøj

Trine Agnes Hjortshøj

Specialist

Socialforvaltningen

Kontaktes vedrørende spørgsmål om betaling og overnatning.

Andreas Filip Borup Jensen

Andreas Filip Borup Jensen

Chefkonsulent og koordinator

Socialforvaltningen

Kontaktes vedrørende andre spørgsmål i forbindelse med 6-by konferencen 2026.