Københavns Kommune støtter Pridens 30-års jubilæum
Copenhagen Pride kan i år fejre sit 30-års jubilæum. Gennem tre årtier har Priden udviklet sig til en af Nordeuropas største menneskerettigheds- og mangfoldighedsbegivenheder – og en central platform for synlighed, fællesskab og lige rettigheder for LGBTQ+ personer i både Danmark og resten af Europa.
Og det skal markeres.
Derfor har Kultur-, Fritids- og Borgerserviceudvalget nu besluttet at sende 369.000 kroner til Pridens jubilæumsfejring.
Og det glæder kultur-, fritids- og borgerserviceborgmester Christopher Røhl (RV):
”Copenhagen Pride er ikke bare en fest – det er en markering af frihed, lighed og retten til sin egen seksualitet. I 30 år har Pride været med til at flytte grænser i Danmark, og samtidig sender den et vigtigt signal til resten af Europa om, at vi ikke accepterer diskrimination eller tilbageskridt. Jeg er glad for, at vi fra kommunens side kan være med at støtte Pridens jubilæum, så endnu flere kan opleve fællesskabet og den styrke, der ligger i at stå sammen om retten til at være den, man er,” siger han.
Pengene skal blandt andet gå til at styrke sceneprogrammet ved jubilæumsfejringen, samt styrke menneskerettighedsprogrammet med flere debatter og workshops, der henvender sig til et internationalt publikum.
Med støtten til Copenhagen Prides 30-års jubilæum ønsker Københavns Kommune at fastholde byens status som ”Verdens Pride-hovestad” og styrke rollen som et globalt samlingspunkt for mangfoldighed, rettigheder og inklusion.
Og det vækker glæde hos forperson for Copenhagen Pride, Benjamin Hansen:
"Vi er meget taknemmelige for den ekstraordinære støtte. I 30 år har Copenhagen Pride samlet mennesker om fællesskab, synlighed og lige rettigheder, og jubilæet giver os en særlig mulighed for både at fejre de fremskridt, vi har opnået, og rette blikket mod de udfordringer, der stadig eksisterer. En stor tak til Kultur-, Fritids- og Borgerserviceudvalget og særligt til borgmester, Christopher Røhl, for opbakningen til vores arbejde og jubilæumsfejring," siger han.
Pengene stammer fra Københavns Kommunes festivalpulje. Københavns Kommune støtter i forvejen Copenhagen Pride med 1,3 millioner kroner årligt.
Copenhagen Pride finder sted fra 8.-16. august.