Uddannet pædagog til Børnehuset Trækronens vuggestueafdeling
Vi har fået økonomi til at have fire personaler i hver vuggestuegruppe. Derfor søger vi nu endnu en dygtig pædagog til vores vuggestueafdeling. Så har du en særlig interesse for de små børns udvikling, er det måske lige dig, vi står og mangler i vores vuggestueafdeling.
Børnehuset Trækronen er en integreret institution, der konstant udvikler sig pædagogisk. Vi har gennem en periode haft fokus på udviklingen af et nyt børnesyn i samarbejde med Tea Thyrre Sørensen, der også har givet fire oplæg til personalet i Børnehuset Trækronen. Derefter har vi haft fokus på børns og voksnes leg, hvilket blev afsluttet med et inspirerende oplæg af Ditte Winther-Lindqvist. Det næste vi skal i gang med er hvordan vi i højere grad før børnenes stemme med ind i vores planlægning – og det glæder vi os til.
Ambitiøs og nærværende pædagog
Vi søger en uddannet pædagog, der har en interesse for og evne til at skabe gode rammer for vores børns trivsel og udvikling. Det betyder ikke noget for os, om du er en erfaren pædagog med mange år i faget, eller om du er nyuddannet og først nu skal til at bringe din faglighed i spil blandt børn, forældre og kollegaer.
Som pædagog ved du, at arbejdet med børn kræver lige dele tålmodighed og nærvær. Derfor er det vigtigt, at du elsker dit fag med alt, hvad det indebærer. For børnene i Børnehuset Trækronen bliver du en vigtig del af hverdagen, og det er både en forpligtende og berigende rolle.
En tryg opstart
Vi vil tage godt imod dig og sørge for, at du får en god og tryg opstart hos os. Dine kollegaer på stuen vil sørge for at sætte dig ind i opgaverne, og i de første dage vil du være en ekstra ressource på stuen, så du kan fokusere på at lære børnene og dagligdagens gang på stuen at kende. På stuen vil der udover dig være en erfaren pædagog, to pædagogmedhjælpere og 12 vuggestuebørn.
Om os
Børnehuset Trækronen er en integreret institution med masser af glade børn i alderen 0-6 år. Vi ligger i skønne, grønne omgivelser i Emdrup, og vi elsker at trække i overtøjet, gå på opdagelse og inddrage naturen i den pædagogiske praksis.
Vi vægter det gode samarbejde og kollegaskab højt. Det betyder både, at vi elsker at more os og gøre plads til grin i arbejdsdagen. Men det betyder også, at vi stoler på og er afhængige af hinanden – også kl. 7 en snevejrsmorgen.
Når vi har mulighed for at have fire personaler i hver vuggestuegruppe, er det fordi vi har fået tildelt ekstra midler fra både stat og kommune. Midlerne er tildelt på baggrund af den socioøkonomiske baggrund børnene kommer fra.
Løn- og ansættelsesforhold
Ansættelse fra den 1. april 2026. Skulle du kunne træde til tidligere, er dette også muligt.
Timetallet er på 37 timer om ugen, men vi er til at tale med, hvis det ikke passer ind i din hverdag. Skriv i din ansøgning hvor mange timer du ønsker.
Løn- og ansættelsesforhold sker efter gældende overenskomst.
Vi vil så gerne møde dig, så kom og besøg os
Du er meget velkommen til at komme forbi til en rundvisning og få et indblik i vores hverdag. For besøg eller uddybende spørgsmål kan du kontakte Carsten Fjølner på 22 59 39 18. Send en sms, hvis telefonen ikke bliver taget.
Vi glæder os til at høre fra dig.
Søg via linket senest lørdag den 7. marts 2026
Vi forventer at afholde ansættelsessamtaler løbende.