Flagning på Balustraden den 29. juli 2026 foran Københavns Rådhus ifm. Pride-hændelsen i Berlin
Københavns Rådhus’ Præsidium skal tage stilling til, om der skal flages på halvt med regnbueflaget på Balustraden foran Københavns Rådhus onsdag den 29. juli 2026 med henblik på at markere kommunens sympati med den tragiske hændelse under Berlin Pride i weekenden, hvor mindst en person mistede livet, og flere blev kvæstet.
Indstilling
Det indstilles,
- at Københavns Rådhus’ Præsidium godkender, at der flages på halvt med regnbueflaget på Balustraden foran Københavns Rådhus onsdag den 29. juli 2026 med henblik på at markere kommunens sympati og støtte til de involverede personer og borgere, der deltog i Berlin Pride i den forgangne weekend.
Sagsfremstilling
Forvaltningen har modtaget et forslag fra Københavns Kommunes LGBT+ klub, som er en forening for medarbejdere i kommunen, der bekender sig under regnbuen, om, at der flages på halvt med regnbueflaget på Balustraden foran Københavns Rådhus i løbet af uge 31.
Regnbueflaget er det internationale symbol for LGBT+ bevægelsen og for mangfoldighed, fællesskab og rettigheder for homoseksuelle, biseksuelle, transpersoner og andre køns- og seksualminoriteter. Derfor vil en flagning på halvt med regnbueflaget en eller to dage foran Københavns Rådhus kunne markere kommunens støtte til byen Berlin og dens borgere efter den tragiske hændelse under Berlin Pride i weekenden.
Der skal nævnes, at Frederiksberg Kommune har flaget på halvt med både det danske flag og regnbueflaget mandag den 27. juli 2026 på pladsen foran Frederiksberg Rådhus.
Økonomi
Indstillingen har ingen økonomiske konsekvenser.
Videre proces
Hvis Københavns Rådhus’ Præsidium godkender indstilling om at flage på halvt med regnbueflag, vil forvaltningen stå for den videre praktiske udførsel.
Søren Hartmann Hede / Rikke Egelund
Beslutning
Københavns Rådhus´ Præsidiums beslutning i skriftlig votering fra tirsdag den 28. juli 2026 kl. 12 til onsdag den 29. juli 2026 kl. 9.
Indstillingen blev godkendt uden afstemning.