Orientering om afslutning af tematilsyn med foreninger med religiøs tilknytning
Indstilling
Kultur-, Fritids- og Borgerserviceforvaltningen indstiller,
- at Folkeoplysningsudvalget tager orienteringen til efterretning, herunder at sagsbehandlingen fortsætter for Bosnisk Kulturcenter.
Problemstilling
Folkeoplysningsudvalget besluttede d. 22. april 2025, at forvaltningen skulle igangsætte et tematilsyn af tilfældigt udvalgte foreninger med religiøs tilknytning. Beslutningen blev truffet i forlængelse af Intern Revisions særlige undersøgelse vedrørende den folkeoplysende forening Islamisk Center for de Europæiske Lande (ICEL), som blev behandlet på Folkeoplysningsudvalgets møde d. 3. december 2024. Dette tematilsyn er nu afsluttet.
Løsning
Forvaltningen identificerede indledningsvist 57 foreninger med mulig religiøs tilknytning. Af disse blev 14 foreninger udvalgt til tilsyn. I udvælgelsen af de 14 foreninger blev der lagt vægt på, at foreningerne modtog lokaletilskud samt på at foreningerne var bredt repræsenteret i forhold til religion og type af aktiviteter.
De 14 foreninger modtog i løbet af sommeren og efteråret 2025 en mail, hvori de blev om at fremsende følgende dokumenter til forvaltningen:
- Vedtægter.
- Medlemsliste med fulde navn, adresse og fødselsdato på samtlige medlemmer.
- Liste over alle foreningens aktiviteter – både folkeoplysende og ikke-folkeoplysende.
- Lejekontrakt (hvis foreningen modtog lokaletilskud).
- Oversigt over hvordan foreningen havde beregnet timetal til lokaletilskud (hvis foreningen modtog lokaletilskud).
Derudover blev foreninger, der modtog lokaletilskud, bedt om at bekræfte, at der ikke var personsammenfald i foreningens bestyrelse og udlejers bestyrelse.
I december 2025 blev Kultur- og Fritidsudvalget orienteret om den foreløbige status på tematilsynet med de 14 foreninger jf. bilag 3.
Tilsynet viste, at:
- Tre foreninger havde lavet mindre fejl i beregninger af aktivitetstimetal,
- fire foreninger havde vedtægter, der ikke levede op til kravene,
- en forening ikke havde folkeoplysende aktiviteter.
Konklusion (jf. bilag 1):
De foreninger, der havde lavet mindre fejl i beregninger af aktivitetstimetal, eller havde vedtægter, der i mindre omfang afveg fra kravene i Retningslinjer for Folkeoplysning, er blevet vejledt og har rettet op på de konstaterede fejl og mangler.
Når foreningerne har mindre fejl i deres beregninger af aktivitetstimer, er det forvaltningens almindelige praksis at vejlede foreningerne til at opgøre korrekt fremover. Forvaltningens praksis i disse tilfælde er, at der ikke kræves tilbagebetaling.
Manglerne i vedtægterne drejede sig hovedsageligt om punkter om, at bestyrelsen kan afvise medlemmer, om manglende punkter om hvad foreningens midler skal gå til ved opløsning, og at det fremgår, at foreningen skal være åben for alle. 13 af de 14 foreninger kunne således herefter fortsat godkendes som folkeoplysende.
Den forening, der ikke længere havde folkeoplysende aktiviteter, blev frataget sin status som folkeoplysende på Folkeoplysningsudvalgets møde den 2. december 2025. Foreningen modtog 3.900 kr. i medlemstilskud i 2024 og 3.300 kr. i medlemstilskud i 2025. Forvaltningens praksis er ikke at kræve tilbagebetaling i tilfælde, hvor en godkendt forenings aktiviteter ikke længere kan betegnes som folkeoplysende.
I forbindelse med gennemgangen af foreningernes regnskaber for 2025 er forvaltningen blevet opmærksom på forhold, der gør, at Bosnisk Kulturcenter er under tilsyn igen (jf. bilag 1 og 2). Det fremgår af foreningens regnskab for 2025, at foreningen har doneret 193.252 kr. ud af foreningen, blandt andet til en moské. Foreningen har i 2025 modtaget 95.708 kr. i medlemstilskud og 66.511 kr. i lokaletilskud. I 2026 har foreningen modtaget 55.200 kr. i medlemstilskud og 70.480 kr. i lokaletilskud. Begge år er tilskuddene udbetalt i to rater i henholdsvis januar og juli måned. Forvaltningen har bedt foreningen redegøre for donationerne i tre mails af henholdsvis 13. maj 2026, 31. juli 2026 samt 17. august 2026. Foreningen har ikke besvaret forvaltningens spørgsmål vedrørende donationerne. På baggrund af foreningens manglende tilbagemeldinger har foreningen ikke fået godkendt sit regnskab inden fristen d. 31. august 2026. Derfor forventer forvaltningen at indstille til mødet i Folkeoplysningsudvalget d. 20. oktober, at Bosnisk Kulturcenter skal tilbagebetale hele sit tilskud for 2025.
Konklusion
Alle foreningerne i tematilsynet har folkeoplysende aktiviteter og er dermed berettiget til at modtage støtte efter Folkeoplysningsloven, hvis de opfylder lovens øvrige formelle krav.
Tematilsynet har klarlagt at der ikke er et systematisk problem med sammenblanding af folkeoplysende virksomhed og religiøst arbejde udenfor lovens rammer. I et tilfælde (Bosnisk Kulturcenter) var der ikke denne adskillelse, hvilket nu er gennemført.
Ligeledes har tematilsynet ikke afsløret problemer med sammenfald mellem lejer og udlejer.
Tematilsynet har vist en række ordensfejl omkring vedtægter og opgørelse af aktivitetstimetal. Særligt er forvaltningen blevet opmærksom på, at der i en del foreninger er tvivl om retningslinjerne for beregning af aktivitetstimer. Derfor har forvaltningen intensiveret sit arbejde med at vejlede foreningerne til korrekt beregning af aktivitetstimetal.
Forvaltningen er i de senere år begyndt at gennemgå vedtægter og generalforsamlingsreferater mere systematisk i forbindelse med regnskabsaflæggelsen. Det er ikke usædvanligt at der findes forhold, som skal ændres for at foreningerne kan bibeholde deres folkeoplysende status.
Ligeledes findes der jævnligt fejl i opgørelsen af aktivitetstimeantallet, hvilket resulterer i tilretning af tilskudsgrundlaget.
Det er forvaltningens opfattelse at fejlene ikke er bevidste og gjort med forsæt om at omgå reglerne.
Endelig har forvaltningen konstateret at én forening (Bosnisk Kulturcenter), har doneret et beløb til en organisation, der driver religiøst arbejde. Dette er formentlig i strid med Folkeoplysningslovens § 5 stk. 3, der foreskriver at kontingenter og tilskud fra kommunen skal gå til foreningens arbejde.
Økonomi
Indstillingen har ingen økonomiske konsekvenser.
Videre proces
Forvaltningen fortsætter tilsynet med Bosnisk Kulturcenter og orienterer Folkeoplysningsudvalget og Kultur-, Fritids- og Borgerserviceudvalget, når dette tilsyn er afsluttet.
Forvaltningen vil styrke sin vejledning i at beregne aktivitetstimetal til de foreninger, der modtager lokaletilskud.
Forvaltningen undersøger i forbindelse med regnskabsaflæggelsen for 2025 om andre foreninger med relationer til religiøst arbejde har problemer med adskillelse eller donationer. Konklusionen herpå indgår i sag om regnskabsaflæggelsen for 2025.
Forvaltningen udarbejder i efteråret 2026 en vejledning målrettet foreninger med relationer til religiøst arbejde med særlige opmærksomhedspunkter.
Med Budgetaftalen for 2027 er det aftalt, at der skal gennemføres tilsyn med alle folkeoplysende foreninger i 2029-30. Forvaltningen vender tilbage til udvalget med en plan for dette i løbet af 2027.
Mads Kamp Hansen
/Marianne Kruckow