Mødedato: 22.05.2025, kl. 17:30
Mødested: Borgerrepræsentationens mødesal

Medlemsforslag om demografiregulering af parkeringspladser

Medlemsforslag

Det foreslås,

  1. at Borgerrepræsentationen pålægger Teknik- og Miljøforvaltningen i samarbejde med Økonomiforvaltningen, at udarbejde et forslag til, hvordan antallet af parkeringspladser demografireguleres, så det følger befolkningstal og bilejerskab, så københavnerne er sikret en parkeringsplads, når de har betalt kommunen for en beboerparkeringslicens.

(Stillet af Det Konservative Folkeparti)

Motivering

Parkering er velfærd. De fleste velfærdsområder i København er demografireguleret, så bevillingerne følger udviklingen i behovet. Det er ikke tilfældet på parkeringsområdet.

De sidste mange år er befolkningstallet steget, og bilejerskabet er steget, idet flere københavnere får bil. Vi ønsker, at de københavnere, der køber en beboerparkeringslicens af kommunen, også reelt har adgang til en parkeringsplads. Derfor ønsker vi antallet af parkeringspladser demografireguleret efter befolkningstal og bilejerskab.

Ved nybyggeri ønsker vi, at kommunen stiller krav til parkeringsnormen, så parkering ved nybyggeri kan holdes på egen grund. I de eksisterende boligområder, må kommunen tilvejebringe parkeringskapacitet, hvis behovet stiger, fx ved at leje private pladser til beboerne. Modsat hvis befolkningstallet og bilejerskabet falder, så kan pladserne bruges til andre formål.

Bilisterne betaler årligt kommunen over 600 mio. kr. og disse penge kan med fordel bruges på at tilvejebringe de nødvendige pladser.

 

Beslutning

Borgerrepræsentationens beslutning i mødet den 22. maj 2025

 

Medlemsforslaget blev forkastet med 39 stemmer imod 14. Ingen medlemmer undlod at stemme.

For stemte: C, V og Helle Jønch (Løsgænger)

Imod stemte: Ø, A, F, B, Å, I og Finn Rudaizky (Løsgænger)

 

Socialdemokratiet og Venstre afgav følgende protokolbemærkning:
”Partierne ønsker, at det skal være nemt at vælge el-bil i København. De københavnerne, der har brug for en bil, skal både nemt kunne lade den op og parkere den, og i det hele taget skal det være lettere at finde en p-plads uanset bilens drivmiddel. For partierne er det helt afgørende at udnytte den allerede eksisterende parkeringskapacitet bedre, samtidig med at parkering så vidt muligt holdes på egen grund ved hjælp af en parkeringsnorm der afspejler bilejerskabet. På den baggrund glæder os over de 2.100 private p-pladser, vi har sikret til københavnere i år. Det er den type løsninger, vi skal finde og ikke foregøgle ting, der ikke kan lade sig gøre. ”

Til top