Mødedato: 09.06.2026, kl. 15:30
Mødested: Rådhuset, Udvalgsværelse F på 2. sal

Kvartalsrapport til Økonomiudvalget vedr. Københavns Kommunes større selskaber (4. kvartal 2025)

Se alle bilag

Kvartalsrapportering vedr. udviklingen i Københavns Kommunes større selskaber forelægges Økonomiudvalget til efterretning. I kvartalsrapportering for 4. kvartal 2025 er angivet aktuelle oplysninger om selskaberne, mens nøgletal er indeholdt i bilag 1 og bilag 2 omhandler en række større projekter i HOFOR. Bilag 3 er en oversigt over garantier og hæftelser i Københavns Kommunes større selskaber ultimo 2025.

Indstilling

Økonomiforvaltningen indstiller over for Økonomiudvalget,

  1. at nærværende kvartalsrapport vedrørende udviklingen i Københavns Kommunes større selskaber for 4. kvartal 2025, jf. bilag 1, 2 og 3 tages til efterretning.

Problemstilling

Borgerrepræsentationen godkendte på mødet den 30. april 2015 indstilling om styrkelse af Københavns Kommunes aktive ejerskab over for de større selskaber, herunder at der løbende sikres politisk ejerskab over udviklingen i kommunens selskaber forankret i Økonomiudvalget og/eller det relevante fagudvalg ved kvartalsvis rapportering til Økonomiudvalget vedrørende samtlige af kommunens større selskaber. 

Nærværende kvartalsrapport omhandler de større selskaber/koncerner, som Københavns Kommune er medejer af.

Løsning

Kvartalsrapporteringen for 4. kvartal 2025 vedr. de større selskaber forelægges hermed Økonomiudvalget til efterretning.

Da regnskabstallene først skal godkendes i selskabernes bestyrelser, er rapporteringen forskudt med op til et halvt år, og derfor orienteres der efter anmodning fra Økonomiudvalget tillige om eventuelle aktuelle emner. 

Økonomiforvaltningen har fokus på de mål, der rapporteres på i kvartalsrapporteringen.

Opmærksomheden er således rettet mod forsyningssikkerhed, priser, omkostningseffektivitet, risiko og gæld, byudvikling samt målopfyldelse af større projekter, herunder politisk besluttede projekter som f.eks. Københavns Kommunes klimaplan.

I bilag 1 til indstillingen ses udviklingen i selskabernes nøgletal.

Desuden vedlægges som bilag 2 status på HOFORs store anlægsprojekter og som bilag 3 en oversigt pr. ultimo 2025 over Københavns Kommunes garantier og hæftelser i selskaberne.

 Økonomiudvalget orienteres om følgende aktuelle forhold mv. vedr. selskaberne:

Generelt

CO2-fangst på energianlæggene

HOFOR og ARC har ikke søgt midler fra den seneste CCS-udbudsrunde. For Vestforbrænding henvises der til den fortrolige orientering sendt til Økonomiudvalget den 12. maj 2026.

Alle tre selskaber arbejder fortsat på at være forberedt på eventuelle fremtidige statslige puljer.

HOFOR

HOFORs interne T3 (3. tertial) for 2025 viser en estimeret omsætning på 7,6 mia. kr. Det eksterne regnskab viser en omsætning på 8,15 mia. kr. Årets resultat før skat i HOFORs interne regnskab blev 253 mio. kr. og i det eksterne regnskab 1.092 mio. kr. HOFORs årsregnskab blev godkendt af Økonomiudvalget den 12. maj 2026.

Forskellen mellem regnskaberne skyldes, at HOFOR har en sag om opkrævningsretten hos kunderne på vand og spildevand. Opkrævningsretten er indregnede i den eksterne årsrapport og giver dermed en større omsætning og resultat. HOFOR har i samarbejde med brancheorganisationen DANVA på vegne af branchen og koncernens vand- og spildevandsselskaber påklaget Vandsektortilsynets afgørelse om, at HOFOR ikke har en opkrævningsret.

I bilag 2 har HOFOR redegjort for en række større igangværende anlægsprojekter, herunder vandværksprogrammet, hvor de regionale vandværker nybygges, inkl. blødgøring af drikkevandet samt nybygning af Tinghøj beholderanlæg, hvor HOFOR ønsker at nybygge beholdervolumen på Tinghøj. Af bilaget fremgår det bl.a., at HOFOR forventer forskydninger i vandværksprogrammet, da erfaringerne fra de igangværende byggerier visere at anlæg af fx store rentvandsbeholder er mere kompliceret end forventet. Søndersø vandværk er ved at blive testet. Her har HOFOR fornyeligt registreret vibrationer i pumpeanlægget, som er ved at blive fejlfundet, med risiko for forsinkelse.     

Desuden fremgår det af bilaget, at HOFOR nu er i gang med oprettelse af byggepladser m.m. til Svanemøllen skybrudstunnel. HOFOR vurderer, at den største projektrisiko p.t. vedrører ekspropriationsprocessen for tunnelen.  

HOFOR orienterer desuden om HOFORs projekter med varmepumper og elkedler i Herjedalgade, Sundkrogsgade, og der er planer om at flytte Svanemøllen varmecentral ud af værket og bygge en 50 MW varmepumpe, en 200 MW elkedel og en 140 MW gaskedel.

Endvidere orienterer HOFOR om projektporteføljen af anlægsaktiviteter omkring byudviklingen i Tingbjerg. Der er tale om en række etaper med ombygning og separatkloakering, som skal koordineres med den øvrige byudvikling i Tingbjerg.

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

Resultatet for 4. kvartal 2025 blev i alt 1.524 mio. kr., hvilket er 1.234 mio. kr. bedre end det vedtagne budget. For første gang siden stiftelsen af By & Havn I/S i 2007 er egenkapitalen positiv og udgør 747 mio. kr.

Begrundelsen for det positive resultat er hovedsagelig positiv værdiregulering af selskabets gæld på 635 mio. kr. og værdiregulering af selskabets investerings­ejendomme på 321 mio. kr. Ses der bort fra værdiregulering af gæld, blev resultatet 889 mio. kr.

Resultatet er også positivt påvirket af ændret regnskabsmæssigt skøn af metrotillægskøbesummer på 924 mio. kr. Værdien af metrotillægskøbesummerne har tidligere været nedskrevet med et risikotillæg på 2 pct. hvilket ikke længere vurderes nødvendigt, da betalingsforpligtelsen er tinglyst og foranstillet evt. realkreditgæld. Hertil kommer at tillægskøbesummerne har været opkrævet over en årrække, og der er ikke konstateret tab. Den tidligere nedskrivning på 872 mio. kr. tilbageføres derfor og med årets tilgang på 52 mio. kr. fås en ændring på i alt 924 mio. kr.

Resultatet før værdireguleringer er 568 mio. kr., hvilket er 678 mio. kr. bedre end det vedtagne budget og resultatet er på den baggrund tilfredsstillende.

Der oplyses endvidere i bilag 1 om nøgletal for det af By & Havn 50 pct. ejede aktieselskab Copenhagen Malmö Port AB.

Aktuelle oplysninger

Salg af byggeretter i 2025 har udgjort 865 mio. kr. i 2025. Det bringer salget i strategiperioden 2024-2027 op på 1.448 mio. kr. By & Havn har en relativ stor salgspipeline og aktuelle salgsdrøftelser for næsten 4 mia. kr. På den baggrund forventes det, at det er muligt at nå forretningsstrategiens mål om salg for minimum 3 mia. kr. i perioden 2024-2027.

Arbejdet med anlæg af Lynetteholm forløber planmæssigt og By & Havn er nu 90 pct. i mål med projektets over 10 km stendæmninger. Den vestlige stendæmning langs Trekroner Fort og den østlige mod Øresund er begge synlige over vandoverfladen. Det sidste stykke, der mangler oven vande, før omkredsen er intakt, er 800 meter af den nordlige perimeter langs med Kronløbet. Overskudsjord fra Nordhavn skal fragtes til Lynetteholm af vandvejen, når fase 2 åbner for jordmodtagelse omkring september 2026. I den forbindelse er der tre nye kajer på vej, som skal bruges til jordsejladsen. Den ene kaj udgør færdiggørelsen af den såkaldte Terminal 4-kaj, som ligger i forlængelse af Københavns tre eksisterede krydstogsterminaler på Oceankaj i Ydre Nordhavn. Terminal 4-kajen skal bruges til at laste den overskudsjord, som p.t. mellemoplagres i Ydre Nordhavn. På Lynetteholms-siden anlægges to nye kajer, hvor den mellemoplagrede jord skal sejles til fra Terminal 4. For nærmere status på projektet henvises til Kvartalsrapport Lynetteholm 4. kvartal 2025 - By & Havn.

Jordmodtageanlæg Lynetteholm kan ikke længere modtage jord fra bygge- og anlægsprojekter, der indeholder påvist PFAS under jordkvalitetskriterierne. De nye vilkår er fastsat af Københavns Kommune og sikrer, at jordmodtagelsen er på forkant med implementering af EU-lovgivningen.

Hovedparten af den jord, som i dag modtages på Lynetteholm, kommer fra arealer, hvor der ikke er PFAS-forurenet jord. Det betyder, at det kun er en lille del af den store mængde jord, som Lynetteholm årligt kan modtage, der vil blive afvist på baggrund af de nye vilkår, og det er fortsat vurderingen, at anlæg af Lynetteholm kan finansieres af indtægter fra modtagelse af jord.

Borgerrepræsentationen vedtog i 2025 to nye lokalplaner for Svanemølleholm øst og den sidste del af Sundmolen. Ambitionen er at få flere boliger og op mod 40 procent almene. By & Havn sender nu tre byggefelter på Sundmolen Øst i udbud. Målet er at sikre en mere blandet bydel med plads til forskellige boligformer. Det skal både give flere boliger generelt og bidrage til, at en større del af Nordhavn udvikles med almene boliger som en integreret del af kvarteret.

Metroselskabet I/S

Interessenterne godkendte på interessentskabsmøde den 27. april 2026 Metroselskabets årsregnskab for 2025. Årets resultat blev 338 mio. kr., hvilket er en stigning på 94 mio. kr. i forhold til 2024, hvor resultatet var 244 mio. kr. og 128 mio. kr. højere end det vedtagne budget for 2025 på 210 mio. kr. Økonomiudvalget og Borgerrepræsentationen forelægges særskilt sag med orientering om Metroselskabets årsrapport 2025.

Aktuelle oplysninger

Passagertallet for den seneste måned (marts) er 12 mio., hvilket er en stigning på 4,5 pct. sammenlignet med marts 2025. Den primære stigning i passagerer for marts 2026 er på M3/M4.

Det første metrotog ankom tirsdag d. 21. april til København fra Alstoms Rotterdam, hvor det har gennemgået en gennemgribende modernisering. Moderniseringen omfatter maling af tog, udskiftning af alle døre, nyt gulv indvendigt, udskiftning af lys og ændring af sædernes placering. Det næste metrotog er sendt afsted til Rotterdam til modernisering. Efter planen vil det sidste af de 34 tog på M1/M2 være moderniseret og tilbage i drift i 2029.

På interessentskabsmødet den 27. april 2026 blev ejerne af selskabet orienteret om driftsudfordringer på M1/M2, som især påvirker passagerer i myldretiden. De primære årsager til driftsforstyrrelserne er brand i kabel ved Christianshavn St., udfordringer med ekstraordinært mange tog til vedligehold og et stigende antal hændelser, hvor signalsystemet fejlagtigt har registreret, at et spor er optaget, hvilket medfører driftsstop. Metroselskabet redegjorde for igangsatte og planlagte tiltag til fuld genoprettelse af driften.

 Amager Ressourcecenter (ARC) Koncernen

Årets resultat for koncernen i 2025 blev et underskud på 67,9 mio. kr. mod et budget på et underskud på 75,7 mio. kr. Det realiserede indtjeningsbidrag (EBITDA) var på 206,9 mio. kr., og der blev budgetteret med et EBITDA på 237,8 mio. kr. Udviklingen skyldes bl.a. uforudsete omkostninger relateret til forurening på et areal ved det tidligere forbrændingsanlæg samt nedsat omsætning i ARC Affaldsenergi, jf. nedenfor.

I 2025 blev der energiudnyttet 543 mio. tons affald mod en budgetteret mængde på 579 mio. ton. Dette skyldes Miljøstyrelsens begrænsning på røggasflowet, som har medført, at anlægget har kørt med nedsat produktion i efteråret 2025.

Aktuelle oplysninger

Ingen.

 I/S Vestforbrænding (VF)

I 2025 har Vestforbrænding været påvirket af følgerne af en kedelsprængning i forbindelse med et strømnedbrud i august 2025 samt af mindre havarier. Dette har medført flere afvigelser i forhold til budgettet.

Koncernens resultat viste et underskud på 6 mio. kr., hvilket er 28 mio. kr. under budget. Det budgetterede indtjeningsbidrag (EBITDA) var 198,7 mio. kr., mens det realiserede bidrag var på 240,0 mio. kr. I 2025 blev der energiudnyttet 438 mio. tons affald mod en budgetteret mængde på 509 mio. ton.

Gælden udgjorde 5.707 mio. kr. i 2025, 2.579 mio. kr. højere end i 2024, hvilket særligt kan tilskrives Varmeplan 2030.

Aktuelle oplysninger

Borgerrepræsentationen behandlede den 26. marts 2026 godkendelsen af to låneanmodninger fra I/S Vestforbrænding: en låneramme på 440 mio. kr. til investeringer i 2026 (fjernvarmeudbygning, energiforbedringer og IT) og en låneramme på 10.538 mio. kr. til investeringer i perioden 2025-2030 til Varmeplan 2030 etape 2 (nye produktionsanlæg og lavtemperaturledning, som skal muliggøre tilslutning af nye fjernvarmekunder, bedre udnyttelse af restvarme og øget energieffektivitet).

 Arena CPHX P/S

I 2026 forventes der afholdt 76 arrange­menter i Royal Arena med i alt ca. 720.000 gæster.

I 2025 har der som de foregående år været god aktivitet i Royal Arena, og selskabets lejeindtægt fra operatøren er steget fra 60 mio. kr. i 2024 til 70 mio. kr. i 2025. Driftsresultat (før dagsværdi­regulering) var i 2025 på 65 mio. kr. mod 67 mio. kr. i 2024, hvor selskabet havde ekstraordinære indtægter fra refusion af dækningsafgift vedr. tidligere år.

Årets resultat for Arena CPHX P/S i 2025 er -147 mio. kr. mod et resultat på +303 mio. for 2024.  Det negative resultat i 2025 beror overvejende på en negativ dagsværdiregulering af selskabets ejendom med 193 mio. kr., mens dagsværdien af ejendommen i 2024 blev opreguleret med 258 mio. kr. ift. 2023. Ejendommen er værdisat under hensyntagen til den indgåede aktiekøbsaftale, jf. nedenfor.

Aktuelle oplysninger

Københavns Kommune og Realdania, som sammen ejer hver halvdelen af aktierne i Arenaselskabet, har den 1. december 2025 udsendt pressemeddelelse om salg af deres aktier i selskabet til Live Nation, hvis danske datterselskab – som lejer - forestår drift og udlejning af Royal Arena til events.

Købsaftalen er betinget af, at anvendelsen af arenafacader i stueetagen kan lovliggøres gennem såvel fysiske ændringer som via et kommende tillæg til lokalplanen for området. 

Overdragelsen forventes at finde sted i første halvår af 2027.

 Trafikselskabet Movia

I 2025 har Movia budgetteret med et tilskudsbehov til bus og fællesudgifter på 435,8 mio. kr. samt et tilskudsbehov til flexhandicap på 39,3 mio. kr. (i alt 475,1 mio. kr.). Disse forventninger er i selskabets årsregnskab justeret til hhv. 444,8 mio. kr. til bus/fællesudgifter og 38,4 mio. kr. til flexhandicap. Årsagen hertil er hovedsageligt lavere passagerindtægter.

Tilskud til busdrift forventes 14,5 mio. kr. (+4 pct) højere end i budget 2025, mens tilskud til fællesudgifter er reduceret 5,4 mio. kr.

Der er lavere passagertal på flere linjer herunder 19, 2A, 4A, 5C og 8A. Samlet er der 18 mio. kr. (-3,6 pct.) lavere passagerindtægter pga. 1 pct færre passagerer og 2,6 pct. laver indtægt pr. passager. Udgifterne er dog samlet reduceret 3,5 mio. kr., hvilket hovedsageligt skyldes lavere prisudvikling end budgetteret. Indeholdt heri er som aftalt med kommunen en øget udgift til Københavns Kommune på 4,5 mio. kr. pga. resultat af operatørforhandlinger ifm. bustilpasningen til Sydhavnsmetroen.

Aktuelle oplysninger

Økonomiudvalget behandlede den 12. maj 2026 en sag om styrkelse af driftsstabiliteten på buslinje 2A, som hen over vinteren har oplevet store udfordringer med at opretholde driften af elbusser.

 Centralkommunernes Transmissionsselskab I/S (CTR)

CTR’s samlede resultat for året til indregning i varmeprisen blev 23,9 mio. kr., hvilket er på niveau med forventningen i årets budget på 24,8 mio. kr. Resultatet er en klar forbedring sammenlignet med den seneste prognose fra efteråret 2025 (-43,6 mio. kr.).

Forbedringen ift. efterårets prognose skyldes især en større overskudsdeling fra elproduktion på Amagerværket og færre omkostninger til drift og vedligehold hos CTR’s leverandører og egne anlæg. I negativ retning trækker øgede omkostninger som følge af nye regler for indregning af CO2-kvoter i varmeprisen samt at omkostninger, som følge af den grønne skattereform i relation til ARC, blev flyttet fra 2025 til 2026.

Aktuelle oplysninger

CTR’s bestyrelse besluttede i marts 2026 at udskyde en af Københavns Kommunes tilbagekøbsklausuler i relation til CTR’s spidslastcentral ved Bellahøj til år 2060. Centralen er oliefyret og skal på sigt ombygges til fossilfri produktion. CTR vurderer, at centralen fortsat er nødvendig for at kunne opretholde CTR’s forsyningssikkerhed.

Hovedstadens Beredskab I/S (HBR)

Selskabet har i 2025 haft indtægter på 572,7 mio. kr. og udgifter på 564 mio. kr. og dermed et mindre­forbrug/overskud på 8,7 mio. kr., som overføres til 2026 til finansiering af færdiggørelse af ombygning af røgdykkerværksted, køretøjer og båd (efter skade), køb af radioer, udskiftning af brandhaner, opsætning af antennemast og uddannelsesaktiviteter.

Ift. budget 2025 har HBR netto haft merindtægter på 0,3 mio. kr. og mindreudgifter på 8,4 mio. kr. (primært til løn som følge af udskudte aktiviteter og som følge af større lønrefusioner end forventet).

 Aktuelle oplysninger

Ingen.

Økonomi

Indstillingen har ingen bevillingsmæssige konsekvenser.

Videre proces

Kvartalsrapportering for 1. kvartal 2026 forventes forelagt Økonomiudvalget den 8. september 2026.

Søren Hartmann Hede             /Nicolai Kragh Petersen
Til top