Borearbejde på Strandvænget

20. februar 2012
Vi udvider byggepladsen til også at omfatte Strandvænget. Her begynder borearbejdet den 21. februar.
Luftfoto af StrandvængetNu går borearbejdet i gang på Strandvænget, hvor der skal bores og støbes betonpæle på den strækning, hvor der skal være tunnel.

Byggepladsen vil lidt efter lidt blive indhegnet på hele strækningen, og vi begynder på stykket nærmest Strandvejen. Der bliver etableret adgangsvej til villaerne. Cyklister og fodgængere kan komme gennem en passage fra Strandvejen i det meste af byggeperioden.

På den østlige del af Strandvænget kommer der byggepladsområde med mandskabsskure, oplagring, vedligehold af maskiner og materialelevering.

Frem til januar 2013 skal der på store dele af Strandvænget bores betonpæle, udføres spunsarbejde og bores jordankre i. Det er det mest støjende arbejde i byggeprocessen.

Læs mere i informationsbrevet om arbejdet og se kort over, hvor det foregår.
 
 
Kontaktoplysninger Telefon

Nordhavnsvej
Tlf: 21 84 83 01
E-mail: nordhavnsvej@tmf.kk.dk
www.kk.dk/nordhavnsvej
Teknik- og Miljøforvaltningen
 
 
Rådhuset, 1599 København V :: Tlf: 33 66 33 66 :: borgerservice@kk.dk :: www.kk.dk :: CVR-nummer 64942212