Sol, sommer og skodder i lommen

02. juli 2009
Når solen bager og fadøllene ryger i halsen, så skal skodderne i askebægeret. Derfor forsyner Københavns Kommune rygerne med tusindvis af lommeaskebægere under Jazzfestivalen.
Uddeling af lommeaskebægere

Når det første trut sætter ind fyldes de københavnske spillesteder, ga-der, parker og pladser med glade jazzgæster. I byen betyder det endnu flere udendørs rygere og de skal af med deres cigaretskodder, når smøgen er færdig. 


”Vi vil gerne give rygerne en nem løsning til lommen og en venlig påmindelse om at bruge askebægeret og ikke gaden” siger teknik- og miljøborgmester Klaus Bondam og fortsætter: ”Mange tænker ikke over, at skodder er affald og at den lille stump er en gigantisk penge-sluger: cigaretskodder er Københavns største og dyreste affaldsudfor-dring. Så hvert skod i askebægeret tæller”.


 

Her kan man møde en af de mange piger, der deler lommeaskebægere ud:


• Fredag 3. Juli: 16-18: Vor Frue plads, Højbro plads og Vand-kunsten og Gråbrødre torv

• Lørdag 4. juli: kl. 15-17: Nyhavn, Strøget, Kgs. Nytorv og Gråbrødre torv.

• Søndag 5. juli: KL. 13- 15: Gråbrødre torv og følger Street Parade ad St. Peder Stræde/Teglgårdsstræde, Lars Lej Stræde, Kattesundet, Kompagnistræde, Amagertorv, Køb-magergade, Gråbrødre Torv.

• Lørdag 11. juli: Kl. 12-14: Axeltorv og følger Street para-de til Tivoli, Rådhuspladsen, Strøget, Gl. Strand

• Søndag 12. juli: Kl. 13 – 15: Kultorvet og følger Street pa-rade ad Nørreport, Frederiksborggade, Kultorvet, Rosen-gården, Fiolstræde, Jorck’s Passage, Strøget, Kongens Ny-torv, Nyhavn


 

Fakta om skodder


• Det koster 2 kroner at samle et cigaretskod op fra gaden Skodder er specielt besværlige at fjerne hvor der er granitbelægninger, da de er tilbøjelige til at sætte sig ned i fugerne mellem stenene.


Askebægere i byen
• Der er askebægere i låget på godt 1000 af byens 8000 skraldespande og alle nye skraldespande får monteret et askebæger.

• Københavns Kommune har i samarbejde med det københavnske erhvervsliv udviklet et såkaldt københavneraskebæger. Ialt 150 askebægere kommer op i år.


Skodkampagne
• Københavns kommune deler løbende lommeaskebægere ud ved forskellige københavnerbegivenheder. Mere end 40.000 lommeaskebægere har allerede skiftet hænder.

• Plakater i bybilledet og en gigantisk skodskulptur, der pt. står på Gråbrødre torv har mindet rygerne om, at skodder skal i askebægeret.


Københavneraskebægeret
• Københavneraskebægeret er designet af FAKTOR3. Se www.faktor3.dk.

• Askebægeret er produceret af J. Jensen Metalvarefabrik, Johnny Jensen, 26 88 80 80, mail@jensen.dk og kan købes for kr. 750 (ex. moms) til opsætning på facade og for kr. 1.200 (ex. moms) for et askebæger på en stander.

• Tivoli har været med til at rådgive om udviklingen af askebægerne.

• Tivoli, Illum, Jette Riis Sko, Restaurant Sporvejen, Illum, Heidi's Bier Bar, Den Glade Gris, The Australien Bar, Restaurant Willumsen, Nyhavn 17, Cap Horn, Barock og Dagmar Biograf har deltaget i at teste Københavneraskebægeret i december/januar.


Forpligtende samarbejde om cigaretskodder
• Samarbejdet er etableret i 2008 på initiativ af teknik- og miljøborgmester Klaus Bondam og Københavns City Center (KCC).

• Målet er at skabe dialog og udvikle fælles løsninger på konkrete udfordringer med gadeaffald i København.

• Der er etableret partnerskaber om bl.a. cigaretskodder, fastfoodaffald og gratisaviser.

• Udover at Tivoli, DRC, HORESTA og KCC har medvirket i partnerskabet om cigaretskodder har British American Tobacco, Restaurant Willumsen, Restaurant Sporvejen, Nordisk Film og Shawarma Grillhouse også deltaget.

 



 

Yderligere oplysninger fås desuden ved henvendelse til:

• Klaus Bondam via pressechef Eva Ziegler tlf. 26 30 14 25
• Områdechef Søren Friis Mikkelsen, tlf.: 27 15 72 01, e-mail: sorfri@tmf.kk.dk

 
 
 
 
Rådhuset, 1599 København V :: Tlf: 33 66 33 66 :: borgerservice@kk.dk :: www.kk.dk :: CVR-nummer 64942212